M.KEMAL ÖZUĞUR: Siyasette rol çalmak

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın bu makama oturduktan hemen sonra yaptığı açıklamalardan biri de, "Eskişehir'e Yüksek Teknoloji Üniversitesi" kurulmasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 28 Mayıs 2011 tarihindeki vaadi olduğunu vurgulamasıydı. Avcı, "Sözümüzün arkasındayız" demeyi de ihmal etmedi. 'Eskişehir'e "Yüksek Teknoloji Üniversitesi" kurulması sadece Başbakan Erdoğan'ın değil, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın da sözü. Geçen yıl Ocak ayın yapılan AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanlığı'nın 2. Olağan Kongresi'nde bunu kürsüden ilan etti. Eskişehir'in sadece ulaşım ve sanayinin değil, aynı zamanda kültürün, bilimin de merkezi olacağından dem vurdu.
***

Geçen yıl Haziran ayında, "Yüksek Teknoloji Üniversitesi" yine gündemdeydi. Osmangazi Üniversitesi'ndeki bir etkinliğin açılış konuşmasını, bugünün Milli Eğitim Bakanı, o günlerin TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı yaptı. Başbakan Erdoğan'ın seçim vaatlerinden biri olan, "2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti" yasasının çıktığını, sıranın "Yüksek Teknoloji Üniversitesi"ne geldiğini kararlı sözlerle dile getirdi. 26 Eylül 2012 tarihinde yaptığı açıklama ise, Yüksek Teknoloji Üniversitesi'nin bu yasama döneminde Meclis gündemine geleceğiydi.
***

Eskişehir'de üçüncü bir üniversite kurulmasına karşı olan tek isim Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. Eskişehir'in üçüncü bir üniversitesi kaldıramayacağı görüşünde. Ancak, Başkan'ın karşı olması çok bir şey ifade etmiyor. Sadece, "Büyükerşen, Başbakan Erdoğan ile anlaştı. 2014'te aday olmayacak. Eskişehir'de kurulacak vakıf üniversitesinin başına geçecek" söylentilerinin aslı astarı olmadığını ortaya koyuyor. Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturduktan sonra, bu konuda gerekli adımların atılması an meselesidi.
***

Takvimler 30 Ocak 2013 tarihini gösterirken, Eskişehir Milletvekili ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, üçüncü üniversite için hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sundu. 28 Mayıs 2011 tarihinde Başbakan Erdoğan'ın seçim vaadi olarak gündeme gelen Yüksek Teknoloji Üniversitesi için atılan ilk somut adımdı bu. Çoğu kişi tarafından, "Acemisi" kabul edilen Ruhsar Demirel, "Siyasette rol çalmanın" en çarpıcı örneğini sergiledi. Oysa beklenti Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Eskişehir'e üçüncü üniversite kurulması ile ilgili düzenlemeyi hükümetin tasarısı olarak Meclis'e getirmesiydi. Ya da Ak Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can imzalı teklifin, hükümet tarafından desteklenmesi de mümkündü.
***

İster adı, "Yüksek Teknoloji Üniversitesi" olsun, ister teklifde belirtildiği gibi, "Bilim ve Teknoloji Üniversitesi" olsun Eskişehir'deki üçüncü üniversitenin altında artık Ruhsar Demirel'in imzası olacak. Bakalım, Sayın Avcı ve Ak Parti Eskişehir milletvekilleri yedikleri bu golü nasıl çıkaracaklar? Beraberlik, yeni bir teklifin Demirel'in teklifi ile komisyonda birleştirilecek sağlanması mümkün ama, galibiyet biraz zor görünüyor. Süleyman Demirel'in dediği gibi, siyasette 5 dakikanın bile önemi var. Mayıs 2011'den beri gündemde olan bir konu, Nabi Avcı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile tam hayata geçirilecekten MHP'li Ruhsar Demirel'in kanun teklifi " Rol çalmak" değilse nedir? Ve bu kınanmaz, ancak alkışlanır...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M.KEMAL ÖZUĞUR: Siyasette rol çalmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN