Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Termal turizminin yeni merkezi: ESOPYA

Eskişehir'e çağ atlatacak proje olarak değerlendirilen Eskişehir Odunpazarı Termal Yaşam Alanı (ESOPYA) ile kent, termal sağlık turizminin merkezi olacak

Tepebaşı Belediyesi'nden sonra Eskişehir'e çağ atlatacak proje olarak değerlendirilen Odunpazarı Belediyesi Eskişehir Odunpazarı Termal Yaşam Alanı (ESOPYA), Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından onaylandı. Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, projenin imar planı önerisinin, araştırma raporunun, açıklama raporunun ve jeolojik etüt raporunun Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'ne teslim edildiğini açıkladı. Başkan Sakallı, proje ile Eskişehir'in termal sağlık turizmini hayata geçirme fırsatı yakaladığını söyledi. 1600 hektarlık bir alanda gerçekleştirilecek olan ESOPYA projesi, Kızılinler-Eşenkara Termal Sağlık Kenti adı altında bir termal turizm destinasyonu olarak hayata geçirilecek. 1.2 trilyonluk dev yatırımın hedefi, Bakanlar Kurulu kararıyla Termal Turizm Bölgesi ilan edilen Eskişehir-Kızılinler bölgesini, jeotermal kaynak potansiyelini kullanarak 12 ay boyunca turizm yapılabilen bir merkez haline dönüştürmek.

10 BİN KİŞİ FAYDALANACAK

Termal turizmin geliştirilmesi ile kamping, kür parkı, rekreasyon, günübirlik kulanım, doğa turizmi, su sporları vb. alternatif turizm türlerinin eklenmesi ile birlikte, turizm merkezinin termal destinasyon haline getirilmesi, projenin hedefleri arasında bulunuyor. Planlama bölgesi olarak belirlenen alanın Musaözü Göleti'ne 10 km, Ilıca Göleti'ne 13 km, Porsuk Barajına ise 17 km uzaklıkta olması, bu göletlerde su sporları ve açık hava etkinliklerinin yapılmasını da mümkün kılacak. Termal sağlık kentinden günde yaklaşık 10 bin kişinin faydalanmasının öngörüldüğünü söyleyen Başkan Sakallı, "Eskişehir'in geleceğini hazırlayan bu fırsatın değerlendirilmesi için tüm şehir birlikte hareket ettik. Bu büyük başarıyı hep birlikte kazandık. Eskişehir'deki tüm atanmış ve seçilmişler başta olmak üzere, sivil toplum ve medya kuruluşlarına teşekkür ediyorum" dedi.

DİNLENME MERKEZİ

Eskişehir'e çağ atlatacak proje olarak değerlendirilen ESOPYA projesi tarihten referans alınarak planlandı. Türkiye'de bulunan dört termal kentten biri olan Frigya Termal Turizm Bölgesi (Uşak, Kütahya, Afyon, Eskişehir, Ankara), en avantajlı termal turizm bölgesi konumunda bulunuyor. Termal kaynakların en yoğun olduğu Eskişehir- Frig Vadisi tarihsel geçmişiyle de projeye kaynaklık ediyor. Bizans döneminde şifalı sıcak suları nedeniyle İmparatorların dinlenme merkezlerinden biri olan Kızılinler, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde, "Şehrin dışarısında dağ ve bahçeler içinde bir hamamdır ki; suları her derde devadır" satırlarıyla anılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Termal turizminin yeni merkezi: ESOPYA
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN