Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir'den Avcı'ya dershane raporu

Eskişehirli dershane sahipleri, kapatılması gündeme gelen dershanelerle ilgili 'çözüm raporu' hazırladı. ESGİAD öncülüğünde hazırlanan rapor, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya iletilecek

Kapatılması gündeme gelen dershanelerle ilgili tartışmalar Eskişehir'de de sürüyor. Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, dershanelerin kapatılması gerektiğini söylerken, Eskişehirli dershane sahipleri Eskişehir Genç İş Adamları Derneği Başkanlığında bir heyet, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sunmak üzere dershanelerin sorunları ve çözüm yollarını içeren bir rapor hazırladı.

'KESİNLİKLE KAPATILMALI'
Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, velilerin, çocukları dershanelere göndermekle büyük hata yaptıklarını söyleyerek, dershanelerin geleceği ile ilgili tartışmalara katıldı. Dershanelerin işlevini yerine getiremediğini söyleyen Gönen, "Öğrencilerin kimine tam, kimine yarım burs vererek ilk beş, on öğrenci üzerinde yoğunlaştılar. Geri kalana ise ticari gözle baktılar. Dershaneden gelen öğrenci logaritma almayı ve grafik çizmeyi bilmiyor. Yazık ediyoruz bu gençlere. Dershaneler kapatılmalı' dedi.

'KAYIT DIŞI ARTAR'
Eskişehir'de 50 dershane bulunduğunu buralarda yaklaşık 10 bin öğrenciye ders 'takviyesi' verdiklerini söyleyen Eskişehir Genç İş Adamları Derneği Başkanı Serkan Zengin ise dershanelerin kapatılmasının çözüm olmayacağını söyledi. Zengin, kendisinin de 3 dershanesinin olduğunu ifade ederek, "Önümüzde ki günlerde Sayın Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı'ya dershanelerin yeniden yapılandırılmasını içeren bir rapor sunacağız. Görüş ve önerilerimizi sıralayacağız. Dershanelerin kapatılması kayıt dışı ekonominin önünü açar. Sayın Rektör dershaneleri yok sayamaz' diye konuştu.

'DÜZENLEME YAPILSIN'
Türkiye'de 4 bin dershanede 50 bin öğretmen ve 20 bin personelin çalıştığına dikkat çeken dershane sahibi ve Eskişehir Genç İş Adamları Derneği Başkanı Serkan Zengin, dershanelerin kapatılmasının büyük hata olacağını söyleyerek, "70 Bin insanı ne yapacaksınız? Hadi özel okullara aktarın bu insanları zaten şu anda özel okullar sıkıntılı. Öğrenci okulda başarısızsa kurs alacak. Bunun önüne geçmeniz mümkün değil. Ha şunu derseniz katılırım; dershaneler kendilerine çeki düzen vermeliler" dedi.

'DENETİM ARTIRILSIN DÜZENLEME YAPILSIN'
Eskişehir Genç İş Adamları Derneği Başkanı Serkan Zengin, dershanelerin kapatılması yerine denetimlerin arttırılmasını ve eksik görülen noktalarda yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Bunun için dershanelerinde ellerini taşın altına koyması gerektiğini belirten Zengin, "Çocuklar yetiştirmek için dershaneler risk almalı. Dershanelerle Milli Eğitim koordineli çalışma yapmalıdır. Türk Milli Eğitimi, dershaneleri kapatma yerine onlardan nasıl yararlanacağı üzerine düşünse daha iyi olur" dedi.

'ÇOCUKLARINIZI DERSHANELERE GÖNDERMEYİN'
Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen; "Öğrencilerin kimine tam, kimine yarım burs vererek ilk beş, on öğrenci üzerinde yoğunlaştılar. Kimse çocuğunu dershanelere göndermesin"

'KAPATMAK KAYIT DIŞINI ARTIRACAK'
Eskişehir Genç İş Adamları Derneği Başkanı Serkan Zengin; "Bu çözüm olmaz. Kapatmak yerine denetim arttırılsın. Düzenlemeler yapılsın. Kapanırsa özel dersler devam edecek. Kayıt dışı artacak"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir'den Avcı'ya dershane raporu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN