Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karikatürlü Ev'in en 'usta' eserleri

Eskişehir'de 17 karikatüristin 50 karikatüründen oluşan karma sergi Prof. Atila Özer Karikatürlü Ev'de açıldı. Sergi, 15 Şubat'a kadar açık kalacak

Aralarında Cumhuriyet Gazetesi çizerleri Kâmil Masaracı ve Semih Poroy ile Bülent Arabacıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in de bulunduğu 17 karikatüristin 50 karikatürü Eskişehir'de sergileniyor. Serginin açılışında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Karikatürlü Ev'in, önceki yıl aramızdan ayrılan karikatürist Atila Özer adına açıldığını ve karikatürist Kâmil Masaracı yönetiminde çocuklara yönelik karikatür çalışmaları yapacağını söyledi. Karikatürist Semih Poroy da karikatürün çocuklarla örtüşen bir sanat dalı olduğunu vurguladı. Sergiye ayrıca Özer'in eşi Vicdan Özer, Eskişehir'in eski valilerinden Kadir Çalışıcı ve çok sayıda sanatsever katıldı. Üç karikatürüyle sergide yer alan Büyükerşen, 15-16 yaşlarında çizdiği bir karikatürünün yanında gazetecilere poz verirken, "Daha o yıllarda koltuğun çivili olduğunu görmüşüm" diyerek espri yaptı. Büyükerşen, öğrencilik yıllarında çıkardıkları 'Gıdıklama' adlı duvar gazetesinde karikatür çizdiğini belirterek, bu sanat dalına duyduğu sevgiyi dile getirdi.

USTADAN İLK DERS

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, çocuklarla tek tek ilgilenirken, ülkemizin en yaşlı karikatüristi 86 yaşındaki Eskişehirli Beytullah Heper de çocukların katılımıyla gerçekleştirilen karikatür atölyesinde çocuklarla tek tek ilgilenip öğütler verdi. Karikatürist Atilla Yakşi tarafından şubat ayı boyunca gerçekleştirilen atölyenin ilk çalışmasına Kâmil Masaracı ve Semih Poroy da katıldı. Çocuklar, bu ilk atölye çalışmasında hayal dünyalarındaki karakterleri kâğıda döktü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karikatürlü Ev'in en 'usta' eserleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN