Kampusa neşter

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen yıllardır dağınık ve bakımsız olduğu gerekçesiyle eleştiri alan Meşelik Kampusu'na neşteri vurdu. Devam eden inşaatlarla kampus adeta şantiyeye döndü

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Kabına sığmayan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kampus alanını genişletiyor. 9 ayrı binada hizmet veren üniverte kampus alanına 9 ayrı bina daha inşa ediliyor. 23 bin 667 öğrencisi, bin 167 öğretim elemanı ve bin 284 idari personeli bulunan ESOGÜ 79 önlisans ve lisans, 53 lisansüstü programda eğitim veriyor. Bin 300 dekarlık üniversite alanına sahip olmasına karşın gerek kampus içi gerekse kampus dışındaki birimlerinin dağınıklığı nedeniyle yaşanan sıkıntıların yapılacak proje ile aşılması hedefleniyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen kapsamlı bir çalışma içine girildiğini belirterek, fiziki bina sayısı olarak 9 ayrı binada verilen eğitime 9 yeni bina daha ekleneceğini söyledi. Gönen özellikle Tıp Fakültesi Hastanesi içinde de büyük değişiklikler yapıldığını ifade ederek, yeni yapılacak proje içinde öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak bir mini çarşı, kafeterya, restoran, stadyum, yeni fakülte binalarıyla değişik ihtiyaçlara cevap verileceğini belirtti.

ALTYAPI SORUNU BİTECEK

ESOGÜ'nün Eskişehir için önemli bir eğitim yuvası olduğunu söyleyen Rektör Gönen, "Üniversitemizin bu altyapı ve fiziki sorunlarını bitirmek istiyoruz. İşte bu fiziki ve altyapı sorunu bittiğinde artık akademik başarı ve bilimsel başarı çıtasının yükseğe çekilmesini daha kolay sağlayacağız" dedi. Rektör Gönen kendilerine sıkça sorulan bir soru olduğunu belirterek, "Anadolu Üniversitesi'ne gidenler 'neden ESOGÜ Meşelik Kampusu da böyle değil. Oradaki yapılar, peyzaj her şeyi ile mükemmel. Anadolu bu yüzden daha çok öne çıkıyor. Akademisyenler ve öğrenciler için fiziki değişim şart' diyenler vardı. Biz de bu anlamda fiziki yapının bitmesi için kolları sıvadık. 9 ayrı bina yapımı sürüyor. İnşaatlara başladık. Yabancı Diller, Çocuk Yuvası, Otel İşletmeciliği, Öğrenci Misafirhanesi, İlk etapta 5 bin daha sonra 5 bin daha olmak üzere toplam 10 bin kişilik stadyum yapıyoruz. Öğrenci Merkezi, Deprem Araştırma Merkezi, Teknoloji Merkezi, Eğitim Fakültesi içinde Eğitim Kompleksi, Fen ve Edebiyat Fakülteleri ayrılacak. Ayrı bölümler düşünüyoruz. İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin içinde bulunduğu birimlerimiz tamamlandı" diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE RAHAT ORTAM
Rektör Gönen, "Kampusumuzun giriş-çıkışlarının, ulaşım, park yeri, bina yerleşimlerinin ve peyzajının birimlerimize ilave genişleme alanları bırakılarak yeniden düzenlenmesini sağlıyoruz. Özellikle çevre düzenlemesi çok köhne ve düzensiz göründüğü için gelen öğrenciler, 'kampus burası mı?' diyordu. Bu konuya dikkatle ele aldık. Dışarıdaki birimleri kampusta topluyoruz. Ayrık ve birbirinden kopan birimler olmayacak. Hal böyle olunca öğrencilerin sosyal yaşamına hitap edecek misafirhane ve çarşı gibi çalışmayla da kampusta vakit geçirmelerini sağlayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kampusa neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN