M.KEMAL ÖZUĞUR: Ne kadar para o kadar köfte

Giriş Tarihi: 22.2.2013
Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği için belirlenen bütçeyi nihayet açıkladı: 500 milyon Türk lirası. Bu paranın 400 milyon lirası Başbakanlık tarafından, 100 milyon lirası da Eskişehir'in imkânları ile sağlanacak. Yani Ankara'nın daha önce dile getirilen 600 milyon liralık katkısı, 200 milyon lira eksiği ile gerçekleşti. Bu para yeter mi? Fena bir miktar değil. Akıllı ve yerinde kullanılırsa en azından bu işin sonunda "mahcup" olmaktan kurtarır. Sayın Vali, bütçe ile ilgili olarak sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine bilgi verirken, "Bizim ayrılan bütçe kadar konuşma imkânımız var. Bütçeye bakmadan, planlama yapmadan proje aldığımızda yapılan çalışmalar lüzumsuz yere yapılmış oluyor" açıklamasında da bulunmuş. Yani, sokak jargonuyla, "Ne kadar para, o kadar köfte." *** Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti için aday olduğu günden bu yana Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir'in çabalarını takdir etmemek mümkün değil. Geçirdiği ağır trafik kazasından sonra bile gece gündüz bu iş için koşturdu. Üstelik, en büyük desteği vermesi gereken Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in taşın altından elini çekmesi, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın başından beri işin içine girmemesi ya da sokulmamasına rağmen. Siyasi olarak yanında sadece Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı var. Daha önce de söz ettiğimiz gibi, Eskişehir'i geniş bir coğrafyaya tanıtacak bu proje doğal olarak Vali Koçdemir ve AK Parti'nin omuzlarına kaldı. Eskişehir bu işten yüzünün akı ile çıkarsa, başarı "AK Parti"nin, Vali Koçdemir'in hanesine yazılacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
***

Şundan eminim ki, bu proje başta Nabi Avcı olmak üzere, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can açısından önemli. Nabi Avcı'nın Milli Eğitim Bakanı olması elbette bu organizasyonda büyük avantaj sağlayacak. Ankara'nın maddi ve manevi desteği daha fazla hissedilecek. Etkinliklerin resmi açılışı için Nevruz'un seçilmesi çok iyi bir tercih. Ama Atatürk Stadı'nın tribünlerini tamamen doldurmak, halk oyunları ve müzik grupları ile gerçekleştirilecek bir şölen, beklenen yankıyı uyandırır mı? Böyle bir şöleni elbette TRT ve TRTTürk naklen yayınlar. Ama Türk dünyasının diğer ülkelerinin televizyonları aynı ilgiyi gösterir mi?
***

O yüzden Eskişehir "büyük" düşünmek ve Türk dünyasında "ses" getirecek organizasyonlara imza atmak zorunda. Ortak bayramımız Nevruz'u "Türk Dünyası Liderler Zirvesi"ne dönüştürmek için çok mu geç? Ama bu, bütçenin yüzde 15'inin etkinliklere, yüzde 25'inin etkinlik reklamlarına, yüzde 65'inin Eskişehir'e kalıcı eserler kazandırmaya ayrılması ile sağlanmaz. En büyük pay tanıtım ve etkinliklere ayrılmalı. Eskişehir'i tanıtmak için bir daha bu fırsat ne zaman elimize geçer bilinmez ama o söz konusu kalıcı eserler kütüphane, kültür merkezi gibi yatırımlar ise her zaman yapılabilir. Eskişehir'in adaylığı söz konusu oluncaya kadar, Kazakistan'ın başkenti Astana'nın 2012 yılının Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğundan kimin haberi vardı? En azından bu durumdan bir ders almak, tanıtıma daha fazla bütçe ayırmak gerekmez mi? "Ne kadar para, o kadar köfte" ama fırsatlar iyi değerlendirilirse, o köftelerin lezzeti damaklarda unutulmaz tat bırakır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
M.KEMAL ÖZUĞUR: Ne kadar para o kadar köfte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN