Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fidanlık olacak

ESOGÜ Rektörlüğü, Atatürk Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren fidan ve gül üreticileri ile anlaştı. Üniversitenin atıl arazisi fidan ve gül üretimine tahsis edildi

Türkiye'nin en küçük arazisine sahip 3'üncü üniversitesi olan ESOGÜ, yıllardır beklettiği 120 dönüm arsasını belediyelerden izin çıkmayınca gül ve fidan üreticilerine kiraya verdi. 23 bin 667 öğrencisi, 1167 öğretim elemanı ve 1284 idari personeli ile 79 ön lisans ve lisans, 53 lisansüstü programda eğitim veren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin kurulduğu günden bu yana bekleyen 120 dönüm arazisi fidan üreticilerine kaldı. Atatürk Bulvarı ile Ulusal Egemenlik Bulvarı'nın birleştiği noktada bulunan yanında bir akaryakıt istasyonu ile çevresinde yapılaşmanın olduğu arsaya belediyelerden imar değişikliği çıkmadı. Rektörlük bunun üzerine Atatürk Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren fidan ve gül üreticileri ile görüştü. Yapılan görüşme ile bu alanın fidan ve gül üretimi yapılması için kiraya verilmesi kararlaştırıldı. Kira karşılığı ise üreticiler ESOGÜ'de fidan, çiçek ve peyzaj çalışmalarında gereken bitkileri temin edecek.

SON ÇARE BU

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, "Bu alan yıllardır duruyor. Burada bir değişiklik istedik ama olmadı. Büyükşehir de buna sıcak bakmadı. Üniversitemizin ihtiyacı vardı ama ne yazık ki kendi arazimizi değerlendiremedik. Biz de fidan üreticilerine üniversitemizin tüm bitki ihtiyacının temin edilmesi karşılığında kiraya verdik. Üniversite alanımız çok küçük. bir şeyler yapmak için çırpınıyoruz. Üstelik 120 dönüm arazimiz varken değerlendiremedik. Bizim için çok da iyi olmadı. Keşke belediyeler bu konuda destek verselerdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fidanlık olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN