Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef yabancı yatırımcıyı çekmek

Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu İl Koordinatörü İhsan Kaymak, hedeflerinin Kütahya'ya yabancı yatırımcıyı çekmek olduğunu dile getirerek yaptıkları çalışmaları anlattı

Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu İl Koordinatörü İhsan Kaymak 1 milyar Euro'luk bir fonun hazırda beklediğini ve bu paradan faydalanmak için Kütahya'nın çok proje üretmesi gerektiğinin altını çizdi. Kaymak " Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak kurulmuştur. Buradaki kuruluş amacımız AB'ye katılım öncesi mali yarım aracının kırsal kalkınma fonu olan İPART'ın yatırımcılara, çiftçilere, üreticilere, kooperatiflere, süt birliklerine, tüzel kişiliklere hibe verilerek tarım ve kırsal alanın geliştirilmesi, tarımın AB standartlarına çıkartılmasıdır. Burada ki ana amaç budur. Bu kapsamda kırsal kalkınma fonu Türkiye'ye 2007-2013 yılları için 874 milyon euro para ayırdı. Bunun yanında devletin verdiği 293 milyon euro para var. Toplamda 1 milyar 165 milyon euro fonumuz var. Bu para hibe olarak dağıtılacak. Şu ana kadar bu fon 20 ilde dağıtılıyor. 150 milyon euro'nun üzerinde bir para dağıtıldı. Hala fonda bekleyen 1 milyar euro'ya yakın bir para var" dedi.

"AYRILAN BİR PARA YOK"
Kaymak, illere göre belirli bir paranın ayrılmadığını kimin ne kadar çok proje üretirse o kadar çok para alabileceğini hatırlatarak "Bu para illere göre ayrılmış durumda değil. Kütahya için biz bu yıl 3 tane çağrıya çıkmayı planlıyoruz. İlk çağrımızı 23 Ocak 2013'te yayınlandı. 15 Şubat 2013- 15 Mart 2013 proje kabulleri yapılacak. Şuan için proje kabulleri yapıyoruz. Bize genelde projeler son gün akşam geliyor. Bizim istediğimiz asıl istediğimiz çiftçilerimiz bu projeleri son gün değil de öncende bize getirmelerini istiyoruz. Bizden bu konuda fikir almalarını istiyoruz. Bu bir inşat projesi ise burada ki inşaat mühendisi arkadaşımız projeyi inceliyor ve standartlara uygun olup olmadığına bakıyor. Projede ki hatalı noktaları kendilerine söylüyoruz. Bu diğer proje kabul eden kuruluşlardan en büyük farkımız. 15 Mart 2013'te sona erecek olan çağrıda 42 ilde dağıtılacak olan 236 milyon euro bütçemiz var. Bundan sonra Mayıs yada Haziran ayında yeniden bir çağrıya çıkılacak ve yıl sonuna da doğruda bir çağrıya daha çıkılması planlanıyor. Burada en önemli olan bu üç çağrıda Kütahya için ayrılan bir para yok ancak Kütahya ne kadar çok başvuruda bulunursa o kadar çok para Kütahya'ya girer. Bizim üç ana alanımız var. 101 başlığı dediğimiz Küçükbaş, büyükbaş, tavuk yetiştiriciliği, ahır yapımı, makine ekipman alımı gibi alanlar var. Örneğin ahır yapımlarında yüzde 65'e kadar hibe alıyorsunuz artı KDV ve ÖTV ödemiyorsunuz. Dolayısı ile almış olduğunuz hibe yüzde 80'e gelmiş oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef yabancı yatırımcıyı çekmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN