10 milyon yolcu taşıdı

4 yaşına giren Yüksek Hızlı Tren her gün yaptığı 20 seferle Ankara ile Eskişehir arasında toplam 10 milyon yolcu taşıdı. Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özerden yeni hedeferini SABAH ESKİŞEHİR'e anlattı

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Yüksek Hızlı Tren hattının 4 yılını değerlendiren Eskişehir Gar Müdürü Süleyman Hilmi Özerden, YHT'nin bugüne kadar Eskişehir - Ankara arasında 10 milyon yolcu taşıdığını söyledi. Özerden "YHT Türkiye'nin nazar boncuğu oldu. Biz bu trenlerle günde 8 bin yolcuğu taşır hale geldik. Bu yıl ise geçtiğimiz yıllara göre en az 10 kata yakın bir farklılık var" dedi. YHT'nin Eskişehir'e çok şey kattığını belirten Özerden, "Kentimize YHT sayesinde turist akını başladı. İnsanlar gruplar halinde geliyor, geziyor ve Eskişehir'in nimetlerinden faydalanıyorlar. Alışveriş yapıyorlar, esnafımız kazanıyor. Yani YHT Eskişehir'e çok şey kazandırıyor" diye konuştu. İstanbul- Eskişehir- Ankara YHT hattının yıl sonuna kadar biteceğini belirten Özerden şöyle konuştu: "Ayın zamanda Eskişehir'in Şeker Fabrikası'ndan itibaren YHT yer altına girecek. Onu da bu yıl sonuna kadar İstanbul hattıyla birlikte bitirmeyi hedefliyoruz. Yeni peronlarımızı inşa edeceğiz. Burada hızlı trenlerimizin ve diğer trenlerin yolcularının inip bineceği yeni peronlarımız olacak. Biz onları yapıncaya kadar geçici olarak şu anda kullandığımız 1, 2 ve 3'üncü peronların devamında geçici bir yolcu alanı oluşturuyoruz. Tahminen bir ay sonra geçici peronlarımızı hizmete açacağız ve yolcular trenlere buradan inip binecekler."

TURİST SAYISI ARTACAK
Şu anda Eskişehir ile Ankara arasında karşılıklı olarak günde 20 seferin olduğunu belirten Özerden şöyle devam etti: "Ankara- Konya arasında hızlı trenler çalışıyor ama Eskişehir'e Konya'nın eklenmesi lazım. İstanbul ayağını zaten bu yıl bitirmeyi planlıyoruz. Biraz ileri gidersek Bursa'nın Eskişehir'e bağlanması söz konusu. Şu anda inşaat bu alanda devam ediyor. Diğer yandan Sivas hattının inşaatı devam ediyor. Ankara- İzmir YHT'nin yapımı söz konusu. Belirli bir kısmının ihalesi yapıldı. Yani toplamda düşünüldüğünde TCDD'nin 2023 hedefleri arasında bütün bu projelerin tamamlanması var. Tamamlandığında Eskişehir'den toplamda gelip geçen yolcu treni sayısı şimdikinden çok daha farklı olacak" diye konuştu. Hızlı tren ağının tamamlanması durumunda gelecekte belki de Eskişehir'e 15 dakikada bir YHT'nın geleceğini belirten Özerden, "YHT'de 2012'de yüzde yetmişlere dayanan doluluk oranımız var. Bizim için bu mükemmel bir rakam. Haftanın dört gününde yüzde yüz bir doluluk oranımız var. Bu vatandaşın hızlı trenle yolculuğu benimsediğinin göstergesi. Bu hizmete layık olmanın verdiği gururu da bizler yaşıyoruz" diye konuştu.

ENGELLİLER UNUTULMADI

Yeni peronlara yürüyen merdivenler ve özürlü asansörleri yapılacağını açıklayan Özerden, "Burada yolcuya daha iyi hizmet verebilmek için her şeyi yapıyoruz. Çalışanlarda bu hizmetin gayreti içindeler. Yeni yapacağımız alanda da yolcunun her türlü imkanına cevap verebilecek boyutta, yolcuların konforuna, rahatına hizmet edebileceğimiz boyutta yeni bir geçiş alanı planlıyoruz. Burada yolcularımızın hizmetine sokabileceğimiz yürüyen merdiven, bekleme salonu, her perona ait özürlüler için asansörlerimiz olacak. Malesef şu anda bütün bunlardan yoksunuz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 milyon yolcu taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN