Bu park şehzadelere layık

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça içinde masal adasından çocuk çiftliğine, arboretumdan organik pazara kadar pek çok bölümün yer alacağı Yedigöller Şehzadeler Parkı'nın Kütahya'nın en güzel mekânlarından biri olacağını söyledi

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, vizyon projeleri arasında yer alan Yedigöller Şehzadeler Parkı'nın pek çok ilke imza atacağını söyledi. Parkta ilk olarak Ezop Masal Adası'nın yapılacağını, buranın Türkiye ve dünya çocuklarına hitap edeceğini söyleyen Başkan İça Ezop Masal Adasının özel bir haritasını yaptıklarını söyledi. Bu ada için Ezop'un 13 masalını aldıklarına dikkat çeken Başkan İça "Bu masalların her birini canlandırdık. Ada içinde çocuklar için yeme içme mekanları, çocuk filmlerinin izlenebileceği mekanlar düşündük. Her bir masal adasına gittiklerinde çocuklarımız o masalı yaşayacaklar. Mesela 'Karga ile Tilki', 'Çiftçi ve Oğulları'nı bire bir heykelleriyle yaşayabilecekler" dedi. İça, "Biliyorsunuz Ezop Kütahyalı ve dünyaca ünlü bir değerimiz. Bunu öne çıkartmalıyız. Bunun tanıtımını her yerde yapıyoruz" görüşünü dile getirdi. İça, "İngilizce ve Türkçe kitapçıklarını bastık. Elbette telif hakkını da aldık. Ezop Masal Adası'na gelen çocuklarımız masal kahramanları ile fotoğraf çektirebilecekler. Bunların hediyelik eşyalarını yaparak satacağız. Ekonomiye döndürelim yani. Bunları özel müteşebbüs yapsın. Burası toplam 17 dönüm bir alan. Masal Adası'nın bir tanesini gölün kenarına aldık. Hatta çocuklar için paten sahası yaptık" diye konuştu.

'ÇOCUK ÇİFTÇİLİĞİ'
Ezop Masal Adası'nın devamı olarak çocuk çiftliği projesinin olduğunu kaydeden Başkan İça, çocukların günümüzde doğadan uzaklaştığını söyledi. Çocukların hayal dünyasının doğadan kopartıldığını, bu nedenle çocukları doğaya döndürmek için çocuk çiftliği projesini uygulayacaklarını belirten İça şöyle konuştu: "Çocuk çiftliğinde çocuklarımız konaklayabilecek. Çocuklar burada kaldığı sürece inekten süt sağmasını öğrenecek, tarladan ya da bahçeden ekilen biberi, domatesi kopartacak. Salatasını kendi yapma imkanına kavuşacak. Tavuğun altından yumurtasını alabilecek. Bu çiftlik bir turizm. Avrupa'da şu anda bu var. Çocuğun öz güvenini kazanması için bunu yapıyorlar. Çocuk burada kalarak hem sosyalleşecek hem de doğayı tanıyacak. Bunu birer haftalık dönemler halinde çocukları kabul edeceğiz." Türkiye'de 4 tane ağaç müzesi olduğunu belirten İça, 5. Ağaç Müzesini (Arboretum) Kütahya'da Şehzadeler Parkı içinde kurmak istediklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu park şehzadelere layık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN