Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkisel atık yağları toplayarak çevreyi koruyorlar

Giriş Tarihi: 23.8.2013 10:35

Tepebaşı Belediyesi hayata geçirdiği 'bitkisel atık yağları toplama' projesiyle, vatandaşların ayağına kadar giderek atık yağlarını topluyor.

'de, Tepebaşı Belediyesi'nin 2010 yılında hayata geçirdiği ve halen sürdürdüğü 'bitkisel atık yağları toplama' projesiyle çevre kirliliğinin önüne geçiliyor.
Tepebaşı bölgesinde yaşayan mahalle sakinleri, evlerinde yaptıkları yemeklerden arta kalan atık yağları biriktiriyor ve Tepebaşı Belediyesi'nin anlaşmalı olduğu firma yetkililerine haber veriyor. Daha sonra kısa bir süre içinde evlerine veya muhtarlık önlerine gelen yetkililere atık yağlarını teslim eden vatandaşlar, çevre kirliliğinin önüne geçmiş oluyor. Yine aynı şekilde bölgede yağ kullanan esnaflar da, firma tarafından kendilerine verilen mavi bidonlarda atık yağlarını topluyor ve işyerlerine gelen yetkililere makbuz karşılığında bu yağları teslim ediyor. Toplanan atık yağlar ise, dönüştürülerek doğaya zarar vermeyecek şekilde çeşitli alanlarda kullanıma sunuluyor.

2010 yılında hayata geçirilen projeyle ilgili İHA'ya açıklamalarda bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, bitkisel atık yağların yıllardır dünyanın sorunu olduğuna dikkat çekerek, Tepebaşı Belediyesi olarak 2010 yılında Eskişehir'de ilk defa proje hayata geçirdiklerini söyledi.

'1 LİTRE ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE YER ALTI SUYUNU KİRLETİYOR'
İtkisel atık yağların çevreye verdiği zararlardan bahseden Ataç, yürüttükleri projenin çevre adına çok önemli olduğunu da belirterek, 'Baktığınızda niye bu kadar zararlı diye düşünürseniz, 1 litre atık yağ 1 milyon litre yer altı suyunu kirletiyor. Çevresel açıdan çok önemli bu atıkların toplanması.

Bu toplanmalarda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz tarafından özellikle muhtarlar, okullar, belde evleri, mavi masa, camiler gibi birçok noktada bilgilendirici çalışmalar yapıldı. Bu neticede de 2012 sonuyla 170 ton atık yağ toplandı. Bu yaklaşık 500 ton karbondioksit salınımını önlemiş oluyor. Biliyorsunuz karbon ayak izinde karbon dioksit salınımının azaltılması, çevre adına ve dünyada iklim değişikliği adına çok önemli. O açıdan bu konuda da son derece başarılı bir çalışma yapılmıştır.

Bundan sonra bu çalışmalar daha sık periyotlarla yapılıyor. Mesela 2013'te yeni bir firmaya anlaşma sonucunda firmamız, yarım litre yağın haberini alsa dahi oraya gidiyor ve o yağı oradan alarak çevreyle ilgili koruma görevini yerine getiriyor. Bu da çevre korumanın farklı bir çalışma yöntemini gösteriyor' dedi.

'İNSANLARIN BU BİTKİSEL ATIK YAĞLARI TOPLAYARAK BELEDİYELERİNE ULAŞTIRMALARI ÇOK ÖNEMLİDİR'
Ataç, bitkisel atık yağlar konusunda insanların son derece titiz davranması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:
'Neticede Eskişehir'de Tepebaşı'nda ve Türkiye'de, insanların bu bitkisel atık yağlara son derece titiz davranıp bunu pet şişelerde, cam şişelerde veya toplayabileceği noktalarda toplayarak sonra, belediyelerine ulaştırmaları çok önemlidir.

Bu açıdan zaten Tepebaşı bölgesinin insanı gerçekten çevreye çok duyarlı. Özellikle katı atıkta olsun, bitkisel atık yağda olsun son derece titiz davranıyorlar. Ben bu konuda çevreye verdikleri değerden dolayı hepsine tek tek teşekkür ediyorum ve emeklerine sağlık olsun diyorum, inşallah bu temennim, bu çalışmalar çevremize gerçekten yararlı olsun ve çocuklarımız gelecekte daha iyi bir çevrede yaşasınlar.'
Ataç, toplanan atık yağların doğaya zarar vermeyecek şekilde dönüştürülerek, özel firmalar tarafından biyoenerji, akaryakıt gibi konularda kullanıldığını da sözlerine ekledi.

'ÖNCEDEN ATIK YAĞLARIMIZI ÇÖPE, SUYA, TOPRAĞA DÖKÜYORDUK, ŞİMDİ BELEDİYEYE TESLİM EDİYORUZ'
Muhtarlık önünde bekleyen firmalara topladığı atık yağları teslim eden Hatice Şentuna ise, projenin çok yararlı bir proje olduğunu aktararak, 'Önceden yağlarımızı çöpe, toprağa, suya, bahçeye döküyorduk. Ama şimdi proje sayesinde atık yağlarımızı geri dönüştürülmek üzere yetkililere teslim ediyoruz' diye konuştu.

Bölgede bulunan bir gözletme işletmesinin müdürü Ali Can da, 'Biz yağ konusunda yoğun çalışıyoruz. Yağlarımızı en fazla iki kere kullanıyoruz. Bu kullandığımız yağları daha sonra Tepebaşı Belediyesi'nin anlaşmalı olduğu firmanın verdiği mavi bidonlara koyuyoruz. Eskişehir hepimizin ve çevreye duyarlı olmamız gerekiyor' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkisel atık yağları toplayarak çevreyi koruyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN