Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk seramik parkı açıldı

50 bin metrekare alana sahip park, dünyanın 4'ncü seramik parkı.

Giriş Tarihi: 18.3.2014 10:04
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan ve Türkiye'nin ilk, dünyasının ise en büyük 4'ncü 'Seramik Parkı' törenle açıldı.
Yenikent'te bulunan ve atık seramik parçaları ile oluşturulan parkın açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı. Seramik Park'ın açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, parkın, kentin farklı aktörlerinin bir araya gelmesi halinde neler yapılabileceğinin en güzel örneği olduğunu söyledi. Bakan Avcı, ''Bu eser Eskişehir'de doğdu. Kentin farklı aktörlerinin, belediyesinin ve üniversitesinin bir araya gelmesi halinde neler yapabileceğinin çok güzel bir örneği. Ben buranın 50 bin metrekare alana yayıldığını şimdi öğrendim ama ölçeği iyi anlamamız bakımından söyleyeyim, bildiğin kadarıyla Taksim Meydanı 36 bin İzmir Konak Meydanı 44 bin metrekare'' dedi.

Ardından konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, bu çalışmanın kentin cazibe merkezi olacağından söz etti. Vali Tuna, ''Bu çalışma inanıyoruz ki, şehrimizin cazibe merkezlerinden biri olacaktır. Türkiye'nin ilk, dünyanın en büyük Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi, amfi tiyatrodan yürüyüş yollarına ve oturma birimlerine kadar geleneksel motiflerle tasarlanarak, özgün mozaik çalışmaları ile Eskişehirlilerin gözlerine ve gönüllerine hitap edecektir'' diye konuştu.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ise, Seramik Park'ın, Eskişehir'in turizm destinasyonuna yeni bir ivme kazandırdığını söyleyerek, şöyle devam etti:

''Ülkemizin ilk Seramik Parkı olan bu proje içerisinde yaklaşık 50 bin metrekarelik bir rekreasyon alanı, bulunduğumuz bin 500 metrekarelik amfi tiyatr, seramik eserleri müzesi, hediyelik eşya dükkanı, anıt heykeller ve yürüyüş yollarından meydana gelmektedir. Bu projede BEBKA ile çalıştık. Bu proje aslında bir ortak akıl projesi. Yerel yönetim, üniversite, kalkınma ajansı, sivil toplum kuruluşları ve genç sanatçıların birlikte hayata geçirdikleri bir proje.''

Seramik Park'ın proje koordinatörü olan Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Sevim ise, ''Odunpazarı Belediyesi'ne projemizi sunduk ve kabul ettiler. 'Proje üretelim halkla bir arada olalım' her zaman bu ilk ilke hareket etmeye çalıştım. Ağustos 2013'de bu projeye başladık'' diyerek parkın bölümlerini tanıttı.
Konuşmaların ardından Seramik Park'ın yapımında emeği geçen kişilere hediye takdim edildi.
Protokol üyelerinin Çağdaş Seramik Açık Hava Müzesi'ni ziyaretinin ardından tören son buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk seramik parkı açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN