Şerzan Kurt’un Katil Zanlısına 16 Yıl Hapis Cezası

Giriş Tarihi: 20.2.2015 17:08
1. Ağır Ceza Mahkemesi, Muğla’da 11 Mayıs 2010 günü karşıt grup öğrencilerin kavgası sırada Şerzan Kurt’u öldürdüğü ileri sürülen ve tutuksuz yangılanan sanık polis G.Ş.’yi 16 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Muğla’da bir kız öğrenciye laf atılması sebebiyle 11 Mayıs gecesi karşıt görüşlü öğrenciler kavga etmiş, sabaha kadar süren olaylarda, Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 2. sınıf öğrencisi Şerzan Kurt vurularak ağır yaralanmıştı. Kurt, tedavi gördüğü İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 19 Mayıs 2014 tarihinde hayatını kaybetmişti. Kurt’un ölümüyle ilgili tutuklanan Muğla Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru G.Ş. hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde "muhtemel kasıtla nitelikli adam öldürme" suçlamasıyla dava açılmıştı. Mahkeme, ilk duruşmada güvenlik sebebiyle davanın Eskişehir’de görülmesine karar vermişti. Eskişehir’de görülen duruşmada sanık polis memuru G.Ş., 8 yıl hapse mahkum edilmiş, cezaevine yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verilmişti. Mağdur avukatlarını temyiz yoluna gitmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Yüksek Ceza Dairesi; sanığın aldığı cezayı az bularak, üç konuda yeniden incelenmesi gerektiği gerekçesiyle dosyayı Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesine yeniden göndermişti.
Yargıtay, dosyada bulunan Şerzan Kurt’a yönelik ateş edildiği ve silahlı ateş edilmesi sonucundan yaralanmaya bağlı öldüğü, polis memuru G.Ş.’ye ait silahtan çıkmış olan 3 adet merminin bulunması ve CD görüntüleri, olay yeri tanıklarının beyanları, polis ekiplerine taş atılması ve polis araçlarına zarar verilmesine yönelik tahrik uygulanması konusundaki belgelerin yeniden görülmesini istedi.
Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine bugün devam edildi. Duruşmada tutuksuz sanık G.Ş., Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt’un yanı sıra sanık ve katılan avukatları hazır bulundu. Duruşma sırasında bir izleyicinin fotoğraf çekmesini görev savcı, bu durumun hukuk dışı olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı da savcının uyarısına karşı mahkemede izleyicileri uyardı. Bu sırada duruşmayı iki kamera an ve an kaydetti. Savcı verdiği mütalaada sanık G.Ş.’in ‘Tahrik Altında Kasten Adam Öldürme’ suçunu işlediğine karar vererek müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.
Duruşmada konuşan katılan maktül avukatı Tahir Erçil, Şerzan Kurt’u öldürenin G.Ş. olduğunu ifade ederek, “Yargıtay 1. Ağır Ceza Dairesi hükmünü vermiştir. İddia makamı da bu şekilde görüş belirtmiştir. Haksız tahrik söz konusu değildir. Kasten adam öldürme suçundan cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.
“BEN ACI ÇEKİYORUM, EN AZINDAN VERİELN CEZAYLA ACILARIM BİRAZ DİNSİN”
Duruşmada konuşan baba Ömer Kurt ise, ifadesini verdiği sırada gözyaşlarına hakim olamadı. Baba Kurt, “20 celsedir ben mahkemeye geliyorum. Benim ile oğlumun katili arasında 1 metre yok. Ben buraya her gelişimde bir umut ile geliyorum. Ben adaletten suçlunun cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.
“SANIK G.Ş. BENİM 16 YILLIK ARKADAŞIM”
Duruşmada konuşan sanık avukatı Kemal Ersoy ise, sanık G.Ş.’in kendisinin 16 yıllık arkadaşı olduğunu belirterek, “G.Ş.’yi en iyi ben tanırım. G.Ş. kesinlikle adam öldürmez” diye belirtti.
“ASIL MAĞDRU OLAN BENİM”
Duruşmada konuşan sanık G.Ş. ise ifadesinde şunları söyledi:
“Bu olayın benimle ilgisinin olmadığını söyledik. Bu olayı benim yapmadığımı delillerle kanıtladık. Olay yerinde başka ateş edenler de vardı. İnsan yapmadığı şeyden nasıl pişmanlık duyar. Suçsuz olduğum halde 2,5 yıl hapis yattım. Burada asıl mağdur olan benim. Zamanın İl Emniyet Müdürü bana 3-4 ay yatıp çıkacağımı düşündüğünü söylemişti.”
Mahkeme heyetinin son sözünü sorduğu sanık G.Ş., hukuka göre ceza verilmesini, bu suçu işleyenlerin cezasını çekmesini işlemeyenlerin ise beraat etmesini istedi.
Son görülen duruşmada karar açıklayan mahkeme heyeti, G.Ş.’in Şerzan Kurt’u ‘Kasten Öldürdüğünü’ sabit görerek sanığı müebbet hapis cezasıyla cezalandırdı. Ancak heyet, bu olayın tahrik altında işlendiğine karar vererek müebbet hapis cezasını indirerek G.Ş.’i 16 yıl hapse mahkum etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şerzan Kurt’un Katil Zanlısına 16 Yıl Hapis Cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN