8 Metrelik Tuvale Kadına Yönelik Şiddetin Resmini Yaptılar

Giriş Tarihi: 8.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
li kadınlar, son dönemde artan kadına yönelik şiddet olaylarına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 8 metre uzunluğundaki tuvale yaptıkları resimle dikkat çektiler.
Femin&Art tarafından organize edilen ve Eskişehir Sanat Derneği tarafından AvmPartners tarafından yönetilen NeoPlus Outlet’te gerçekleştirilen etkinlikte buluşan sanatçı ve sanatseverler, ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetin her geçen gün artması sonucunda sanatsal bir tepki vermek ve yaşanan olayların acısını bir nebze paylaşmak için bir araya geldi. 25 ülke ve şehirde yapılan etkinliğin Eskişehir ayağında sanatçılar ve sanatseverler, 8 metrelik tuvale resim yaparak şiddete “hayır” dediler. Kadınlar, yaptıkları resimde çocuk gelinlerden kadına şiddetin birçok yönüne yer verdiler. Etkinlikte ayrıca bu özel güne özel “Ege Müzik” tarafından piyano dinletisi de gerçekleştirildi.
“ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ”
Etkinliğe destek veren emekli resim öğretmeni Sıla Bağışlar, uluslar arası bir resim ile kadına şiddeti içeren bir konsept hazırladığını belirtti. Kadına yönelik şiddete karşı olduklarını vurgulamak için böyle bir etkinlik yaptıklarını aktaran Bağışlar, “Piyano, şiir ve resim olarak 3’lü sanatçı arkadaşlarla sanatseverlerle birlikte biz kadınlara ve doğaya yapılan şiddetin her türüne karşı olduğumuz için bu etkinliği düzenledik. Bir yerde çocuk gelinleri simge olarak aldık. Eskişehir’den kadına şiddete, evde, okulda, sokakta ve mecliste her türlü şiddete karşı eylem olarak yaptık. Eskişehir’i simge olarak oraya koyduk. Diğer yandan halkımıza “Bir Fırça At” kampanyası bu. Kadına şiddete karşı çıkıyoruz. Kadınlarımız dünyanın en güzel varlıklarıdır. Erkeklerimiz de öyle ama eğitilmeliyiz diye düşünüyorum. En küçük yaştan en büyük yaşa kadar eğitilmeliyiz. Çünkü artık işler çığırından çıktı. Birilerinin artık dur demesi gerekir. Herkes kendisine düşen görevi mutlaka yapmalı. Çünkü biz çevremizde bu tür şeyleri görmemeliyiz. 21’inci yüzyılda bu kadar vahşet kabul edilemez” ifadelerini kullandı.
“BİR GÜNLE KADINA HAK VERİLMEZ”
Burada konuşma yapan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise, bugünün emekçi kadınların önemli bir günü olduğuna dikkat çekti. Ataç, “Benim burada iki tane itirazım oluyor. Bir tanesi evinde çalışan kadınlar emekli olmuyor mu? Kutlama yapacaksak bütün kadınların Kadınlar Günü’nü kutluyorum. İkincisi ise bir günle kadına hak verilmez, hiç kimseye hak verilmez. Hak varsa insanın hayatı boyunca vardır. Bunu bir güne sığdırıp işi biraz farklı yola götürmek hiç hoşuma gitmiyor. Bunu şiddetle arz ediyorum” diye konuştu.
Öte yandan Vos26 Eskişehir Vosvos Kulübü üyeleri de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle NeoPlus Outlet girişinde kadınlara karanfil dağıttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 Metrelik Tuvale Kadına Yönelik Şiddetin Resmini Yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN