Seyitgazi Belediyesi Logosunu Değiştirdi

Giriş Tarihi: 10.3.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Seyitgazi Belediyesi Logosunu Değiştirdi
’in Seyitgazi Belediyesi logosu Belediye Meclis üyelerinin oy birliği ile değiştirildi.
Yeni logoyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın, yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, sosyal ve kültürel değerleri ile Eskişehir’in parlayan yıldızı olan Seyitgazi’yi markalaştırmak için çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü belirtti. Gerek ticari işletmeler, ürünler, markalar ve gerekse kamu kurum ve kuruluşların, bir alameti farikası, bir nişanesi, ait olduğu kurum veya kuruluşu diğerlerinden ayıran ve ayrıştıran, kurum veya kuruluşu doğru bir şekilde ifade eden, doğru bir şekilde temsil eden bir kurumsal kimliğin var olması gerektiğini anlatan Başkan Kalın, “Kurumsal kimliğin en temel unsuru da elbette logodur. Logo bir kurumu diğerlerinden ayırıp farklılaştırdığı gibi, aynı zamanda o kurum hakkında bilgi ve fikir de verir, vermelidir.
Bu düşüncelerden hareketle belediyemizi ve ilçemizle özdeşleşen bir logo tasarımı yaptırmaya karar verdik. Belediye meclis üyelerimizle birlikte tüm resmi ve kurumsal belgelerimizde, belediyeye ait araç ve mekânlarda, tabelalarda, faaliyet alanlarında, kısacası belediyemize ait her şey ve her yerde kullanacağımız logomuzu tespit ettik. Seyitgazi’nin değişen ve gelişen yeni yüzünü yansıtabilecek yeni logomuz hayırlı olsun" dedi.
Seyitgazi Belediyesi’nin kuruluş tarihinin de yer aldığı, ilçenin geleceğini düşünerek hazırlattığı logo iki ana başlıkta şekillendiğini anlatan Başkan Hasan Kalın, şunları belirtti;
SEYİT BATTAL GAZİ KÜLLİYESİ SİLUETİ
Seyit Battal Gazi’nin tarihte yaşamış önemli bir karakterdir. Bu tarihi karaktere ithafen Selçuklu döneminde cami ve türbe şeklinde başlayan yapılaşma Osmanlı döneminde geliştirilerek külliyeye dönüştürülmüştür. Külliye tarihi bir yapı olmasının yanı sıra zaman içinde manevi bir merkez hüviyetini de kazanmıştır. Bu yüzden logoda yer alan külliye silueti Seyitgazi ilçesinin hem eski bir yerleşim yeri olduğuna, bu yerleşim yerinin tarih boyunca büyüyüp geliştiğine, yani köklülüğüne hem de yörenin güçlü manevi yönüne bir atıftır.”
BOR MADENİ YATAKLARINI TEMSİL EDEN BASAMAKLI FİGÜR
“Bor minerali, sanayide sayısız denecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve borik asit; özellikle nükleer alanda, savunma sanayisinde, jet ve roket yakıtı, sabun, deterjan, lehim, fotoğrafçılık, tekstil boyaları, cam elyafı ve genellikle kâğıt sanayinde kullanılmaktadır. Türkiye dünyada en zengin bor madeni yataklarına sahiptir. Ülkemizin önemli bor madeni yataklarından biri de Seyitgazi İlçesine bağlı Kırka Mahallesi’nde bulunmaktadır. Bor madenlerinin basamaklı yapısı logoda stilize edilerek kullanılmıştır. Seyitgazi ilçesinin yeraltı zenginliklerine, dolayısıyla yörenin güçlü maddi yönüne bir atıftır.”
LOGONUN AÇIKLAMASI
Logoda bor madeni yataklarını temsil eden başmakların sağlı sollu simetrik yerleştirilmesi sonucunda ortaya konik bir form çıkmaktadır. Külliye siluetinde yer alan büyük kubbe ile bu konik form da bir simetri oluşturmakta, suya düşen yansıma, veya aynadaki görüntü hissi uyandırmaktadır. Dolayısıyla Seyitgazi ilçesi maddi ve manevi unsurların bir araya gelmesi ile meydana gelmiş, gelişmiş, büyümüş, güçlenmiştir. Seyitgazi İlçesi maddi ve manevi zenginliklerin bir toplamıdır. Bu iki unsurun bir araya gelmesi ile bugünkü halini alan Seyitgazi İlçesi geleceği de bu iki unsura dayanarak kuracaktır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seyitgazi Belediyesi Logosunu Değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN