Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Torba Yasa’nın Getirdikleri

Giriş Tarihi: 12.3.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AK Parti Milletvekili Salih Koca’nın imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca’nın imzasını taşıyan ve Plan Bütçe Komisyonu’nda bugün görüşülmeye başlanan kanun teklifinde, yeni doğan çocukların ailelerine 300-600 lira ödeme yapılması, evlenmek isteyen gençlere çeyiz yardımı, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların açtırdıkları konut tasarruf hesabına devlet katkısı, ön ödemeli konut satışlarının tekrar düzenlenmesi, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmasında bazı belediyeler ile halk otobüsçüleri arasında yaşanan sorunlara karşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan belediyelere ödenek aktarılması ve yüksek öğrenim harçlarının yeniden düzenlenmesi gibi birçok önemli madde bulunuyor.
Kanun teklifi kapsamında, 65 yaş üstü vatandaşlar ile şehit, dul ve yetimlerinin ücretsiz taşınması konusunda özel halk otobüsçülerinin zarar ettikleri yönündeki beyanları dikkate alınarak, bir düzenleme yapılması teklif ediliyor.
Eskişehir’de de aylardır gündeme taşınan halk otobüsçüleri ile belediyeler arasındaki anlaşmazlık, teklif edilen madde ile çözüme kavuşuyor. Böylece belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacak. Aylık gelir desteği ödemesini yıllık olarak belirlemeye, bu tutarı faaliyette bulunulan yere ve/veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracını taşıma kapasitesine göre farklılaştırmaya ve yapılacak ödemeye ilişkin diğer esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından müştereken yürütülecek.
KONUT SATIŞINDA DEVİR VEYA TESLİM SÜRESİ
Torba yasada yer alan maddeyle, ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresinin 36 aydan 42 aya çıkartılması teklif ediliyor. Bazı büyük çaptaki projelerin tamamlanmasının 36 ayda mümkün olmaması ve işini düzgün yapan firmaların dahi bu süre içerisinde tüketicilere konut teslimatı yapamamasından dolayı firmalar ağır cezalara maruz kaldığı için, ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresinin 42 aya çıkarılması öngörülüyor.
Özellikle konut fiyatlarının düştüğü dönemlerde sözleşmeden dönme hakkının çok sayıda tüketici tarafından kullanılması durumunda, satıcı firmaların ekonomik yapıları olumsuz etkilendiğinden ve projelerin tamamlanamaması nedeniyle bu hakkını kullanmayan diğer tüketiciler de dolaylı olarak zarar gördüğünden, söz konusu değişikliğin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
ÇEYİZ HESABI PROGRAMI
AK Parti Milletvekili Koca’nın imzasını taşıyan teklifle, Onuncu Kalkınma Planı çerçevesinde çeyiz hesabı ile yeni evlenecek çiftlerin ve çocuğu olan çiftlerin desteklenmesinin yasal dayanağı ortaya konuluyor. Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı Eylem Planında yer alan gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla bir çeyiz hesabı programı başlatılarak, devlet tarafından belirlenecek oranda destek sağlanması öngörülüyor.
Onuncu Kalkınma Planı çerçevesinde yurt içi tasarruf oranlarının artırılması ve konut sahibi olmayan bireylerin ilk konut edinimlerini desteklemek amacıyla konut tasarruf hesabı programı başlatılarak, devlet tarafından belirlenecek oranlarda katkı sağlanması planlanıyor.
Teklifin yasalaşmasıyla birlikte, Türk vatandaşı olan her anne veya babaya birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için ise 600 Türk Lirası doğum yardımı yapılacağı belirtildi.
ÖĞRENCİLERE MÜJDE
Pakette, öğrencilerin mağduriyetini gidermeye yönelik adımlar da yer alıyor. 2014-2015 eğitim öğretim yılı güz döneminde öğrenciler hakkında artırımlı ücret uygulaması başlamış, bazı yüksek öğretim kurumları bu uygulamaya göre öğrencilerden artırımlı ücret alırken, bazıları ise kanun değişikliği çalışmalarını gerekçe göstererek almamıştı.
26 Kasım 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6569 Sayılı Kanun ile artırımlı ücret uygulaması programın süresi içerisinde kaldırılmış, sadece program süresinde bitiremeyenlere katlamalı kısım kaldırılarak yeniden artırımlı olarak düzenlenmiş, bu düzenleme ile bazı yüksek öğretim kurumları tarafından öğrencilerden artırımlı ücret alınmıştı. Bu sebeple yüksek öğretim kurumlarındaki öğrenciler arasında uygulamada birliğin sağlanabilmesi için 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde alınan artırımlı ücretlerin katkı payı/öğrenim ücreti dışındaki kısmının iadesi amacıyla geçici madde düzenlenerek, mağduriyetin giderilmesi amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Torba Yasa’nın Getirdikleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN