Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Sanatçılarının Yüzlerce Eseri ’de Sergilendi

Giriş Tarihi: 24.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 20:02
Dünyada üçüncü, Türkiye’de ise ilk olarak ’Ağaç Güzeldir’ sloganı ile Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen ’Dünya Ağaç Günü’ kapsamında hazırlanan yüzlerce eser, ‘Ahşap Sanatları Sergisi’ ile törenle açıldı.
Odunpazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen sergide, 68 ülkeden 300 sanatçının eserleri gerçekleşen törende sanatseverlerle buluştu. Serginin açılış töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Eskişehir’i diğer kentlerden farklı yapan özelliklerden biri kent içinde çeşitli yerlerde bulunan heykeller olduğunu belirtti. Vali Yardımcısı Günay, “Heykeller, kentin ve kentlinin sanata düşkünlüğünü gösteren, sanata değer verdiğini gösteren bir göstergedir. Odunpazarı Belediyemiz bu sene çok çarpıcı bir işin altına imza attı. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti adına onları tebrik ediyorum. Bu dünyada üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz bir uygulama. Birincisi Tanzanya’da, ikincisi Çin’de üçüncüsü Türkiye’de ama Eskişehir’de gerçekleştiriliyor. Bunun gerçekleştiren kurumlardan birisi Odunpazarı Belediyesi diğeri ise Türkiye Ormancılar Derneği. Bütün insanlar Eskişehir’den çok mutlu oldular. Sanat adına sanatçılar adına emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu şehrin onur ve gurur duyduğu işler vardır. Mesela cam müzesi. Böyle bir işin sonucunda çıkmıştır. Şimdi de ağaç heykellerden ve sanat eserlerinden de yeni bir müze doğacak” dedi.
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise, kentte 15 gündür süren ‘Ağaç Güzeldir’ etkinliğinin sonuna yaklaşıldığını kaydetti. Sergideki eserlerin dünyada tek olma özelliği taşıdığını dile getiren Başkan Kurt, “Burada göreceğiniz eserler, kendine özgü, dünyada tek olan ve bir daha da bulamayacağınız eserler. İnşallah burada uzun süre kalır ve Eskişehir’in beğenisine sunarız. Yine Odunpazarı bölgesinde bir konakta ahşap müzesi haline getireceğiz. Sanıyorum başarılı bir organizasyon oldu. Odunpazarı Belediyesi ciddi bir uluslar arası etkinliği hiçbir aracı kullanmadan tek başına gerçekleştirme gücü olduğunu ispatladı. Çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
İlerleyen zamanlarda daha başarılı işlere imza atacaklarını vurgulayan Başkan Kurt, “Bir yıl içinde böyle bir organizasyonu oluşturabilen bir kadroyu oluşturmuşsak, bundan sonraki yıllarda çok daha başarılı işler yapacağımızı herkesin bilmesini istiyorum. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
Yoğun katılımla düzenlenen tören, açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri, ahşap sanatçıları ve davetlileri sergiyi gezmesi ile son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Sanatçılarının Yüzlerce Eseri Eskişehir’de Sergilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN