SES Teknolojisinde Yeni Boyut: ’Akustik Sensör’

Giriş Tarihi: 27.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
SES Teknolojisinde Yeni Boyut: ’Akustik Sensör’
Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde geliştirilen nano boyutlu akustik sensör, ses basıncını elektrik üreten teknolojiye yeni bir boyut kazandıracak.
ESOGÜ Fizik Bölümü öğrencileri tarafından geliştirilen ve ucunda optik sensör bulunan cihaz, ortamdaki sesi alarak elektrik enerjisine dönüştürüyor. Mikrofonun farklı bir boyutu olarak nitelendirilen cihazla ilgili bilgi veren ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Suat Pat, "Akustik sensör olarak tasarlanan yapının ucunda bir optik akustik sensör var. Bu sensör ortamdaki gürültüyü alarak karşılığında elektrik enerjisi verecektir. Mikrofonun bir farklı türüdür, ama asıl maksadı, ortamdaki enerjiyi elektriğe dönüştürmektir. Bunlar nano boyutlu yapılardır. Ses basıncı ile bunlar hareket edecek ve elektrik üretecekler" dedi.
Cihazın üniversitedeki Plazma Fiziği ve Teknolojileri Araştırma Laboratuarında özel bir yöntem olan Termiyonik Vakum Ark (TVA) yöntemi ile katkılandığından bahseden Doç. Dr. Pat, "Bu yapıların üretildiği malzemeler galyum nitrür türü yapılardır ve çeşitli katkı elementleri ile katkılı şekilde üretiyoruz. Bu yapılar üniversitemizde labortuvarlarında özel bir yöntemle katkılanabilmektedir. Bu da gelecekte umut vaad eden çalışmalardan bir tanesidir. Çünkü çok hızlı ve kolay bir şekilde bu yapıları katkılı olarak üretebiliyoruz ve ürün olarak ortaya sunabilmekteyiz. Bu ürün sadece ortamdaki gürültüyü alacak ve bize elektrik üretecek. Yapay bir kulak olabilir, duymayanlar için işitme cihazlarlarında nano boyutta akustik sensör olarak çalışacaklar. Özel bir amaç için üretilebilmektedirler" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SES Teknolojisinde Yeni Boyut: ’Akustik Sensör’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN