Genel Sekreter Şen’in Kütüphaneler Haftası Mesajı

Giriş Tarihi: 30.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
Genel Sekreter Şen’in Kütüphaneler Haftası Mesajı
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Sekreteri Ali Şen, ’Kütüphaneler Haftası’ münasebetiyle mesaj yayımladı.
Şen, mesajında, bilgiyi üreten ve kullanan milletlerin her açıdan diğer milletlere oranlara üstünlük sağladığını kaydetti. Bu yılki Kütüphaneler Haftası’nın ana temasını “kültürlerarası diyalog” olarak belirlendiğini vurgulayan Şen, “Günümüz dünyasında teknoloji ve bilim ne kadar ilerlese de kitaplar ve kütüphaneler önemini ve işlevini hiçbir zaman yitirmemiştir. Halen çok önemli kütüphanelerin teknolojik yönden ilerde olan ülkelerde, çağın gereksinimleri ve teknolojik gelişime uygun olarak var olduğunu görmekteyiz. İlk emri ’oku’ olan bir inancın mensupları, yedi katır kitapla sefere çıkan bir ecdadın torunları olarak; Türkiye’nin geleceğine dair yapacağımız en önemli yatırımın okuyan, araştıran ve nitelikli bilgiye sahip bir nesil yetiştirmek olduğuna inanmaktayız" ifadelerini kullandı.
EĞİTİLMİŞ İNSAN GÜCÜ
Bir ülkenin kalkınmasının sağlanması ve yükselebilmesinin ancak eğitilmiş insan gücüyle mümkün olabildiğine işaret eden Şen, şöyle devam etti:
“Eğitilmiş insan gücünün yetiştirilmesinde de, eğitim ve öğretimin en vazgeçilmez aracı şüphesiz kitaplardır. Toplumların ve fertlerin kültür birikimi okumalarımızın toplamından oluşur. Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığı ile insanlarla ilişkilerini güçlendirir ve daha sosyal bir yapıya sahip olurlar. İlimizde okuma alışkanlığının oluşturulması ve okuyucunun bilgi kaynağına ulaşmasını kolaylaştırmaya yönelik olarak çalışmalarımızda devam etmektedir. Eskiden insanların mal mülk ve makamlarıyla değil de sahip oldukları kitaplarla hürmet gördüğü unutulmamalıdır. Tarihte şair ve yazar olmayan devlet adamlarımız pek azdır. İlim adamları ve mütefekkirlerimize karşı saygıda kusur etmemeye çalışan bir gelenekten geliyoruz. Bizim kitaplara karşı gösterdiğimiz sevgiyi yeryüzünde bir başka millet duymamıştır. Batının en ileri üniversitelerinde onlarca yıl bizim ilim adamlarımızın eserleri okutulmuştur. Batı bugünkü geldiği noktayı onlara borçludur. Bu duygu ve düşünceyle Eskişehir TÜMSİAD ailesi olarak 51. Kütüphane Haftası’nı kutluyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genel Sekreter Şen’in Kütüphaneler Haftası Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN