Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeker İş Şube Başkanı Cengiz Ünder:

Giriş Tarihi: 30.3.2015 19:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 21:02
Şeker İş Sendikası Şubesi üyesi Şeker Makine’da çalışan işçiler, fabrika önünde basın açıklaması yaptı.
Türk İş İl Temsilci Nejat Kılıç, temsilciliğe bağlı bazı sendika başkanlarının da katıldığı basın açıklamasında konuşan Şeker İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Cengiz Ünder, Talaşlı İmalat Atölyelerinde 20 kişinin 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren genel müdürlüğünden gelen talimatla işlerine son verileceğini savundu. Ünder, “Kanuna karşı hile yoluyla bu güne taşınan taşeronluk sorununun, işçilerin haklarının elinden alınarak çözülmeye çalışılması aynı zamanda Türk Şeker’in zarara uğratılması anlamına gelecektir. Sendikamız bu güne kadar gösterdiği kararlı tutum ve mücadele azmiyle bu zarara sebep olanların gerekli yasal karşılığı görmeleri için her türlü girişimde bulunacaktır” dedi.
17 yıldır fabrikada torna, freze ve CNC tezgahlarında asgari ücret seviyesinde çalışan işçiler anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını belirten Ünder şunları söyledi:
“Amaçları toplu sözleşmeden ve sosyal haklardan faydalanarak biraz olsun geçinebilir bir ücret seviyesine ulaşmak, evlerine bir ekmek daha fazla götürmektir. Genel Müdürlük tarafında hiçbir gerekçe göstermeden sırf başlarının ağrımaması için sözleşmelerini yenilemeyin talimatı vermek, makine fabrikasındaki iş yoğunluğunu bilmeden, ‘bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ zihniyetiyle alınmış bir karardır. Kazanılmış mahkeme kararı gereği asıl işi yaptıkları tespit edilen ve tüm haklardan faydalanması gereken taşeron işçileri hak aradıkları için işlerinden olacaklardır. Şimdiye kadar bu anlamda sesimize kulak tıkayanlara karşı her türlü hukuki mücadelemiz sürecektir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker İş Şube Başkanı Cengiz Ünder:
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN