Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Giriş Tarihi: 13.4.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 11:19
İl Müftüsü Niyazi Ersoy, Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlenecek etkinliklerle alakalı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.
İl Müftülük binasında gerçekleşen toplantıda Ersoy, basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulundu. Temennilerini Allah’ın attığı kadim geleneği birlikte yaşamanın en güzel örnekleriyle dolu olduğunu söyleyen Ersoy, asırlar boyu başta Anadolu olmak üzere İslam coğrafyasında farklı din, kültür, mezhep ve meşrep mezunlarının güven içinde bir arada yaşandığını vurguladı. Müftü Ersoy, son zamanlarda dünyanın değişik bölgelerinde insanların huzur ve güvenini tehdit eden, başkalarını yok sayma, ayrımcılık, haksızlık gibi uygulamalara zulüm, işkence, terör, katliam gibi olaylara şahit olunduğunu anlattı.
İslamofobinin kutsal değerlere yönelik eylem ve söylemlerinin artmasının dünya barışı adına endişelere yol açacağını ifade eden Ersoy, “Bugün İslam coğrafyasının pek çok yerinde çatışmalara, mezhep kavgaları yaşanmakta, masun canlara kıyılarak, kardeş kanları akıtılmaktadır. Dünyada öncülük yapmış bir medeniyetin çocuklarının bu hali, merhamet Peygamberi’nin bize öğrettiği yaşama ahlakının neresinde olduğumuz konusunda kendimizi sorgulamamızı gerekli kılmaktadır. İç savaşlar nedeniyle ülkemize göç etmek zorunda kalan muhacir kardeşlerimizin durumu da birlikte yaşama konusunda bizler için bir imtihandır. Bu kardeşlerimize gönül kapılarımız açmak, hepimizden beklenen, bizlere yakışan bir durumdur. Ülkemizde çeşitli nedenlerle köyden kente yoğun bir göç yaşandığı gerçektir. Bu göç neticesinde farklı din, mezhep ve meşrep mensubu insanların birlikte yaşama konusunda zaman zaman duyarsızlaştığı gözlemlenmektedir. Oysa toplumsal huzurun yolu, başkalarının inancına, düşüncesine saygı gösterebilmek, hak ve hukukuna riayet edebilmek ve bütün bunları yaşatabilmekle mümkündür” dedi.
Ersoy, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yılki Kutlu Doğum Haftası temasını ’Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ olarak belirlendiğini dile getirerek, söz konusu temanın Hz. Peygamber’in (S.A.V.) ortaya koyduğu örneklik çerçevesinde hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle ele alınacağını sözlerine ekledi.
Kutlu Doğum Haftası kapsamında vaaz ve hutbelerin yanı sıra, kitap fuarı, resmi kurum ve kuruluş ziyaretleri, konferanslar, kermes, hastane ziyaretleri, yarışmalar, panel, Kur’an-ı Kerim ziyafeti ve fidan dağıtımı gibi çeşitli etkinliklerin düzenleneceği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir’de Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN