Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orman Bölge Müdürlüğü Üretim Tatbikatlarına Başladı

Giriş Tarihi: 27.4.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 15:49
Orman Bölge Müdürlüğü Üretim Tatbikatlarına Başladı
Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, iş ve işçi güvenliği için alınması gereken tedbirlerin uygulamalı olarak gösterildiği tatbikatlara başladı.
Üretim tatbikatının ilki, Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğü’nde yapıldı. Kalabak ormanlarında gerçekleştirilen tatbikata yaklaşık 50 kişi katıldı. Orman İşletme Müdürü Akın Akman’ın konuşmasının ardından Bölge Müdür Yardımcısı Zeki Öztürk tatbikatla ilgili gerekli teknik açıklamalarda bulundu.
Daha sonra Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş bir konuşma yaptı. Her şeyden önce can güvenliği geldiğini söyleyen Müdür Ateş, arazi şartlarında her türlü tehlikeye açık bir ortamda çalıştıklarını hatırlattı. Ateş, “Orman işinde çalışan ekiplerimiz iş güvenliği tedbirlerini aldıktan sonra işe başlasınlar. Koruyucu kask, gözlük, eldiven, dizlik takmanız bir gün hayatınızı kurtarabilir” şeklinde konuştu.
Konuşmasının devamında üretimin, ormana yapılan bakım çalışmalarının bir sonucu olduğunu ifade eden Müdür Ateş, alttan gelen genç fidanlara yer açmak için ekonomik ömrünü tamamlamış, sık, yamuk, hastalıklı ağaçların kesildiğini belirtti. Ateş “80-100 yılda yetişen bir ağacın 1 santimetresini bile en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Tomruk, tel direk, maden direk, lif-yonga, kağıtlık gibi sınıflara ayırarak, piyasaya arz edeceğiz. 2015 yılı endüstriyel hammadde üretimimiz 240 bin metreküp olacak” dedi.
Tatbikatın devamında uzmanlar kendi konularını katılımcılara anlattılar. İş güvenliği ve işçi sağlığından sonra tatbiki birkaç ağaç kesilerek, bunun üzerinde kesme tekniği, devirme tekniği, budama, kabuk soyma, sınıflandırma ve dikili emval satışı gibi konular anlatıldı. Zaman zaman konular tartışmaya açılarak yeni göreve başlayan ekiplerin eğitilmesi sağlandı.
Kalabak ormanlarında gerçekleşen üretim tatbikatına, Bölge Müdür Yardımcısı Zeki Öztürk, İşletme Pazarlama Şube Müdürü Nadir Perçin, İşletme Müdürü Akın Akman, Müdür Yardımcıları, Şefler, Orman Muhafaza memurları ve üretimde çalışan köylüler katıldı.
2’nci tatbikatın Afyonkarahisar’da, 3’üncü tatbikatın ise Çatacık-Mihalıççık ormanlarında nisan ayı sonuna kadar yapılacağı dile getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orman Bölge Müdürlüğü Üretim Tatbikatlarına Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN