Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İletişimci Öğrencilere Organ Nakli Semineri

Giriş Tarihi: 28.4.2015 11:28 Güncelleme Tarihi: 28.4.2015 12:07
İletişimci Öğrencilere Organ Nakli Semineri
Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından, organ bağışına ve organ nakline dikkat çekmek amacıyla “Hayat Ver” isimli seminer düzenlendi. Seminerde katılımcılara organ naklinin önemi anlatıldı.
İletişim Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere, İl Sağlık Müdürü Ali Mumcu, İletişim Bilimleri Fakültesi Dekan Yard. Doç. Dr. Jale Balaban Salı, “Hayat Ver” Projesi Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Haluk Yüksel ve öğrenciler katıldı.
İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi 4. sınıf öğrencileri Sebahat Doğru, Gamze Paydaş, Cem Avcı, Orçun Karakaş, Okan Çınar ve Bertan Yılmaz tarafından "Proje Uygulama Dersi" kapsamında gerçekleştirilen seminerde organ bağışı hakkında bilgilendirme yapıldı. Türkiye Organ Nakli tarafından desteklenen seminerde, “Türkiye’de organ naklinin yasal durumu nedir?, organ bağışı nasıl ve nerede yapılır? ve transplantasyon nedir?” gibi konular anlatılarak katılımcılara bilgiler verildi.
“ORGAN NAKLİNİ MEDYA ORGANLARININ DESTEKLEMESİ GEREKİYOR”
Seminerde katılımcılara bilgiler veren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Koordinatörü Tarık Buca, bu tür etkinliklerin dinleyenler için son derece önemli olduğunu söyledi. İşlerini her zaman yapmaya hazır olduklarına dikkat çeken Buca, “İnsanları bu konuda bilinçlendirmek daha uygun oluyor. Bence çok güzel bir etkinlik yapmış arkadaşlar. Organ nakli konusunda medyanın çok önemi var. Organ naklini medya organlarının desteklemesi gerekiyor. Bunu daha çok dile getirmek ve insanların kafalarındaki soruları bitirmek bizim için her zaman avantajlı oluyor. Organ bağışı çok fazla yok ülkemizde. Bilinçli değiliz bu konuda. Bilinçlenmemiz ve organ naklinin önemini anlamamız gerekiyor” diye konuştu.
“PROJEMİZ ZAMANLA ÖDEV OLMAKTAN ÇIKARAK GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ HALİNE GELDİ”
Düzenledikleri “Hayat Ver” projesi hakkında bilgi veren İletişim Tasarımı ve Yönetimi 4. sınıf öğrencisi Bertan Yılmaz, bu projeye son sınıf bitirme projesi olarak başladıklarını anlattı. Çalışmaları devam ettikçe ve zaman geçtikçe projenin kendileri için ödev olmaktan çıktığını belirten Yılmaz, projenin zamanla bir gönüllülük projesi haline geldiğini aktardı. Projelerinin sosyal sorumluluk alanında olmasına karar verdiklerini vurgulayan Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti:
“Organ naklinin ülkemizde az olması, çok organ bekleyen hastaların olmasından dolayı organ bağışı bilinçlendirme projesini seçtik. Kızılay ekipleri de projeye destek oldular ve fakültemizde kan bağışı üniteleri kurdular. Organ bağışı bilgilendirmesi profesyonel kişiler tarafından yapılması gerektiği için de Sağlık Bakanlığı personellerinden de yardım aldık. Burada bilgi vermekle kalmıyoruz, organlarını bağışlamak isteyenlere de yardımcı oluyoruz. Organ bağışlarımızla birilerinin hayatı devam etsin.”
Seminer sonrasında bazı katılımcılar, Kızılay ekiplerinin açtığı kan verme noktasında kan verirken, bazı katılımcılar da organ nakli için form doldurarak organ nakline destekte bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İletişimci Öğrencilere Organ Nakli Semineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN