Katrancılık Da Tarihe Karışıyor

Giriş Tarihi: 28.4.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 28.4.2015 12:28
Katrancılık Da Tarihe Karışıyor
’in Seyitgazi ilçesinde kurulan pazarda katran satışı yapan Özkan Kızılkaya, büyükbaş hayvanların yaralarının tedavisinde ve haşereye karşı iyi gelen katran kullanımının gittikçe azaldığını belirtti.
Aydın’ın İncirliova ilçesinden yola çıkarak mart ve nisan aylarında katran satmak için Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine gittiğini söyleyen 32 yaşındaki Kızılkaya, yıllardır bu işi yaptığını anlattı. Evli ve 3 çocuk babası olan Özkan Kızılkaya, 12 yaşından bu yana sattığı katranın yeni nesiller tarafından artık bilinmediğini, bu yüzden müşterilere satmaktan çok katranı anlatmak zorunda kaldığından dert yandı. Kızılkaya, kilosu 10 liradan sattığı katranı gençlere dahil olmak üzere çoğu insanın hiç bilmediğini söyledi.
HAYVANCILIK AZALINCA KATRAN SATIŞLARI DA DÜŞTÜ
Genelde katranın Denizli Beyağaç’da ardıçtan ve çam çırasının yanması sonucu elde edildiğini söyleyen Kızılkaya, katranın büyükbaş hayvanların yaralarının tedavisinde yıllardır kullanılan bir ilaç olduğunu belirtti. Özkan Kızılkaya, yılan ve buna benzer zararlı hayvanlarla haşeratın ağır kokusu yüzünden katran olan eve hiç girmediğini sözlerine ekledi. Katran satışlarının genelde hayvancılığın bol olduğu yerlerde yapıldığını söyleyen Kızılkaya, ancak son zamanlarda hayvancılığın azalmasıyla katran satışlarının da düştüğünü belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katrancılık Da Tarihe Karışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN