Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otizmli Oğlunun Eğitimi İçin Yardımseverler Arıyor

Giriş Tarihi: 6.5.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 11:22
(İHA) – Eskişehir’de otizmli oğlunun 10 ay sürecek eğitimi için gereken 70 bin lirayı bulamayan Demet Aydın Kaya, “Oğlumun normal bir birey gibi davranması bu eğitime bağlı” dedi.
Eskişehir’de otizmli doğan ve şu anda 4 buçuk yaşında olan oğlu Atlas Ferruh Kaya’nın eğitimi için yıllardır uğraşan anne Demet Aydın Kaya (32), çalmadığı kapı, gitmediği yer kalmadığını söyedi. Anne Kaya, oğlunun normal bir yaşam sürebilmesi için eğitim alması gerektiğini biliyor. Oğlunun kendine zarar vermesinden korkuttuğunu, bundan dolayı evde bulunan eşyaları ortadan kaldırdığını ifade eden Kaya, yardımseverlerden eğitim masraflarını üstlenmesini istiyor. Küçük Atlas Ferruh eğitim alırsa, yaşıtları gibi normal okula gidecek ve onlar gibi davranmayı öğrenecek.
Demet Aydın Kaya, insanların otizmi yanlış bildiklerini söyledi. Oğlunun zihinsel olarak hiçbir eksiğinin bulunmadığını, sadece davranışsal bozukluğunun olduğunu dile getiren Kaya, “Oğlum 4 buçuk yaşında otizmli bir çocuk. Otizm denildiği zaman insanlar yalnızca otizmle birlikte zihinsel engel taşıdıklarını sanıyorlar. Oysaki birçok çocuk benim oğlum gibi sadece otistik. Bu tarz çocukların algıları ve zihinleri çok farklı çalıştığı için hayata uyum sağlamakta zorlanıyorlar. Çocuğum büyüdükçe eğitimini kendi çabalarımla karşılayamıyorum ve bilgilerim yetersiz gelmeye başladı. Spesifik olarak eğitim alıyoruz” diye konuştu.
“OĞLUMUN EĞİTİM MASRAFLARINI KARŞILAYACAK SPONSOR ARIYORUM”
Oğlu gibi otizmli olan çocukların özel dizayn edilmiş ortamlarda eğitim almaları gerektiğini belirten Kaya, şöyle konuştu:
“Benim de üstesinden gelemeyeceğim değerlere sahip. Bu eğitim için oğluma sponsor arıyorum, çünkü eğitimler aylık 7 bin TL. Pek çok çocuk bu tarz yaşam merkezlerinde eğitim alarak, otizmin olumsuz etkilerinden arınabiliyor. Hatta ve hatta yoğun eğitim sonunda büyük oranda otistik belirtilerini hafifletiyor, normal eğitime ve toplumsal hayata tutunabiliyorlar. Bu yüzden oğlumun yaşam merkezinde eğitim aldıktan sonra kendi yaşıtlarının seviyesine geleceğini inandığım için duyarlı bireylerin eğitimine destek olmasını istiyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otizmli Oğlunun Eğitimi İçin Yardımseverler Arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN