Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Sağlık Festivali

Giriş Tarihi: 27.5.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 11:24
Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonunda; Kamu Hastahaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, özel kuruluşlar ve Kızılay’ın katılımlarıyla vilayet meydanında 2. Sağlık Festivali gerçekleştirildi.
Festival açılışına, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Mumcu, Ak Parti Eskişehir Milletvekili ve milletvekili adayı Salih Koca ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hüseyin Seyhan Fidan katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Mumcu ve Vali Güngör Azim Tuna festivalde birer konuşma yaptı.
Konuşmasında, 27 Mayıs’ı unutmayan sağlık İl Müdürü Mumcu, demokrasi şehitlerini rahmetle andığını söyledi. Her geçen gün sağlık hizmeti kalitesini arttırmayı vazife olarak gördüklerini anlatan Mumcu, "İlimizde 2002 yılından bugüne uzman hekim sayısı yüzde 85, diş hekimi sayısı yüzde 241, sağlık insan gücündeki toplam artış yüzde 46, nitelikli yatak sayısı yüzde 129 artmıştır. Toplamda ilimizdeki erişkin yoğun bakım yatak sayısı 269’a, yeni doğan yoğun bakım sayısı 113’e yükseltilmiştir. Ambulans sayısı yüzde 533 artmış, Bakanlığımızca son 3 yılda 24 tane yeni ambulans ilimize tahsis edilmiştir. Hatırladığımızda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, sadece sağlık hizmetlerinin yurt dışında iyi olduğunu söyleyerek ülkemize dönmeyi geciktiriyorlardı. Bugün gelinen noktada çok fazla söze gerek yok. Sağlıkta memnuniyet yüzde 35’lerden, yüzde 70’lere yükselmiş. Sağlıkta dönüşüm reformu genel sağlık sigortası ile herkes erişilebilir nitelikli sağlık hizmetlerine ulaştı. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı kalmadı. Tüm hastalar, tüm hastahanelerden faydalanıyor. Dün ülkemizden yurt dışına hastalar giderken; bugün İngiltere, Fransa, Almanya, Amerika, Rusya gibi dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinden insanlar sağlık hizmeti ve tedavi için ülkemize geliyor" dedi.
"TÜRKİYE İLE BOY ÖLÇÜŞEMEZLER"
Memleketlerin medeniyet seviyesinin insanlara verdiği değerle anlaşıldığını aktaran Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise, son yıllara sağlık alanında yapılan yatırımların çok sevindirici olduğunu söyledi. Sağlığın dünyadaki her şeyden daha önemli olduğunu belirten Tuna, "Bir zamanlar dünyaya hükmetmiş bir padişah olan Kanuni Sultan Süleyman, ’Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ buyuruyor. Sağlığın hiçbir şeyle değerinin ölçülmeyecek kadar önemli bir nimet olduğu gerçeğini bu şekilde vurguluyor. Hastalık yalnızca kişiyi etkilemez, ailesinden başlayarak tüm toplumu etkiler. Ben iddia ediyorum; dünyada sağlık alanında Türkiye ile boy ölçüşebilecek bir ülkenin olmadığını düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantları gezerek bilgi aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir’de Sağlık Festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN