Piyasalardaki Durgunluk İkinci El Araç Satışlarını Da Vurdu

Giriş Tarihi: 21.6.2015 08:58 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:44
Piyasalardaki Durgunluk İkinci El Araç Satışlarını Da Vurdu
Oto Center Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urçar, ikinci el araç piyasasının seçim öncesinde olduğu gibi durgunluğunu sürdürdüğünü söyleyerek kurulacak hükümeti ve bayramı beklediklerini anlattı.
Seçim öncesinde durgun olan ikinci el araç satışları, seçimin ardından da devam ediyor. Hükümetin kurulmaması, döviz ve altın fiyatlarının yükselmesini neden gösteren esnaf, vatandaşların paralarının araçlara yatırmadıklarını ifade ediyor. Koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından satışlarında yeniden artış göstereceğini ümit eden galerici esnafı, hükümetin kurulmasını bekliyor.
Ramazan Bayramı dolayısıyla da satışlarda artış bekleyen esnaf, döviz ve altın fiyatlarının artmasının, ikinci el araçların fiyatlarını da arttırdığını ifade ediyor. Konuyla ilgili konuşan Eskişehir Oto Center Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urçar, seçim sonrasında piyasalarda durgunluk olduğunu söyledi. Seçimden önce de satışlarında bir durgunluk olduğunu söyleyen Urçar, “Seçim sonrasında devam eden yağmurlar da satışları etkiledi. Bayrama doğru satışlar açılır mı, açılmaz mı bilemiyoruz. Hükümet işi bir sisteme oturur ise bizim işlerimizin de açılacağını düşünüyorum. Bu belirsizlik yüzünden piyasada inanılmak bir durgunluk var. Herkes nereye parasını yatıracağını şaşırdı. Altın mı alacak, döviz mi alacak neye yatıracağını şaşırmış durumda. Onun için piyasaların nasıl bir seyir alacağını kestiremiyoruz” diye konuştu.
“ARAÇ FİYATLARI NORMALİNDEN YÜKSEK”
İkinci el araç fiyatlarının normalinden yüksek olduğuna dikkat çeken Urçar, “Sıfır araç fiyatları Euro’nun yükselmesinden dolayı artış gösterdi. Fiyatlar yükseldikçe mutlaka bu bize de yansıyacaktır. Bu durgunluğun üzerine bir de fiyatların yükselmesi bizim için ne kadar etkili olacak. Ne kadar zarar verecek bunu bilemiyorum. Ama geçen günlere bakarsak, piyasanın daha da oturacağını biliyorum” dedi.
Yılmaz Yalçınkaya isimli esnaf ise, piyasa hakkında düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:
“Koalisyon kurulduktan sonra satışların açılacağını düşünüyorum. Fiyatlar da şuanda uygun. Herkesin alabileceğini düşünüyorum. Çünkü mal eskiden zor bulunuyordu, ancak şuanda mal geliyor. Ama bu fiyatlar artış gösterecek. Vatandaşlarımız şuanda alırsa, alan kişilerde karlı bence. Çünkü bayram sonrasında filan fiyatların artacağına inanıyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasalardaki Durgunluk İkinci El Araç Satışlarını Da Vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN