Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir Enstürüman Bir Çocuk

Giriş Tarihi: 5.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Bir Enstürüman Bir Çocuk
Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası’na destek çığ gibi büyüyor. Duyarlı vatandaşların bağışları ile çocuklar enstrümanlarına kavuşuyor.
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, yeni bağışlanan enstrümanlarla ilgili olarak yaptığı konuşmada, Çocuk Senfoni Orkestrası olarak adlandırdığımız projenin arkasında çok önemli aşamaların olduğunu vurguladı. Başkan Ataç, 1975’te Venezuela’da sokaktaki suça karşı El Sistema adlı bir projenin başladığını belirterek, bu projenin Venezuela’da ve dünyada büyük ilgi gördüğünü söyledi. Başkan Ataç, bugün 750 bin çocuğun Venezuela’da enstrüman kullandığının da altını çizerek, Tepebaşı Belediyesi’nin yıllardır küçük küçük atölye çalışmalarını çocuk sanat merkezlerinde yürüttüklerini kaydetti.
“Bu çalışmalar iyi neticeler verdi” diyen Ataç, şöyle devam etti:
“Çocuklarımız büyüdükçe eğitim tercihlerini müzik açısından kullanmaya başladı. Geçen sene sonlarında sevgili Prof. Ozan Tunca, El Sistema örneğinin ’de de yapabileceğimizi ve bu projenin Tepebaşı gibi sanata ve çocuğa önem veren bir belediye tarafından yapılabileceğini söyledi. Bir akademisyenin bu sözleri bizi onurlandırdı. Barış İçin Müzik Vakfı’nın yöneticileri ile çalışmalarımızla başladık. 130 çocuk kayıt yaptırdı. Bu çocukların büyük kısmı ilk kez enstrümanla tanışan çocuklardı. Çocukların kayıtları yapılırken yetenekleri var mı yok mu diye bakılmadı. Bütün çocuklarımıza eşit yaklaşılarak aynı amaç doğrultusunda çalışma yapıldı. 24 Ocak - 18 Mayıs arasında yapılan çalışmalar sonucu kısa zamanda küçük bir konser verecek başarıyı elde ettik. Çocuklarımızın senfoni çalışmalarına devam edebileceği yeni bir merkez bitmek üzere. Bu merkezde çocuklarımızın eğitimleri ile ilgili de etütler olacak. Maddi açıdan sıkıntılı çocuklarımız için beslenme programları olacak. Bağışlanan enstrümanlar yaptığımız işin önemini gören vatandaşlarımızın bağışları. Ciddi sayıda enstrümana ihtiyacımız var o sebeple bu duyarlılığı gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Belki bu enstrümanlardan biri bir çocuğumuzu sokakta suçtan kurtaracak ve ülkemize kazandıracak.”
Son olarak Ataç, ayrıca bu projenin bütün gücüyle devam ettiğini ifade ederek, “Bir enstrüman bir çocuktur. Eğer bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız olursa Tepebaşı Belediyesi’ne başvuru yaparak bir çocuğumuza yeni bir dünya açabilir” diye konuştu.
Porf. Ozan Tunca da, “Bu bağışlarla çocuklara yeni pencere açılacak ve hayalleri değişecek. Bu çok büyük zenginlik. Bu enstrümanlarla yapılan müzikle çocuklarımız bambaşka insan olacak. Çocuklar suçtan kurtulacak ve birbirlerine saygı duymayı öğrenecek. Aralarından yetenekli çocuklarımız çıkacak profesyonel olacak ama daha az yetenekli çocuklar da amatör de olsa enstrüman çalacak. Bu çalgıları alarak bizlere yardımcı olan hayırseverlere teşekkür ederim” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Enstürüman Bir Çocuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN