Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Doğu Türkistan’da Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı

Giriş Tarihi: 5.7.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Hicret Derneği üyeleri, Çin Devleti’nin Doğu Türkistan olarak bilinen Şincan-Uygur özerk bölgesinde uyguladığı politikalar nedeniyle hayatını kaybeden Müslümanlar için, gıyabi cenaze namazı kılınarak, Çin hükümeti protesto edildi.
Çin’in son yıllarda Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara koyduğu yasaklar büyük bir katliama neden oluyor. Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yaşatılan zulüm, gün geçtikçe büyüyerek, ölenlerin sayısı her geçen gün artıyor.
Eskişehir Reşadiye Camii’nde Hicret Derneği üyeleri ise, Doğu Türkistan bölgesinde yaşamını yitirenler için öğle namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kıldı. Hayatını kaybedenler için Kuran-ı Kerim’in okunmasının ardından basın açıklaması yapan Hicret Derneği Eskişehir Sorumlusu Hüseyin Ahıskalı, dünyanın dört bir tarafından sırf Müslüman oldukları için eziyet gören, zulüm altında olan Suriyeli, Mısırlı, Arakanlı ve Doğu Türkistan’da bulunan nice zulüm altında inleyen kardeşlerimize destek olmak amacıyla bulunduklarını söyledi. Ahıskalı, “Bunu onlara bir iyilik olarak değil, kendi üzerimize bir vazife olarak addediyoruz. Allah Celli Celaluhu zulme uğrayanların muhakkak yardımcısıdır, mazlumun ahı Allah’a ulaşmaktadır. Nitekim Resulullah Efendimiz; ’Mazlumun ahından sakınınız, çünkü onunla Allah arasında hiçbir perde yoktur.’ buyurmuştur. Bunun için şuan Mısır halkı mazlumdur, Suriye halkı mazlumdur, Arakan halkı mazlumdur, Doğu Türkistan halkı mazlumdur. Öyle ki işgalden bu yana Uygur Türklerinin namaz kılmaları yasaklandı, oruç tutmaları engellendi, hacca gitmelerine müsaade edilmedi sadece göstermelik birkaç camileri açıp onları da sadece yaşlıların girip namaz kılmalarına müsaade edildi. Bu kadar eziyetler yaşanırken dünya devletleri neden sessiz? Sebebi herhalde şu olsa gerek; Bugün birçok dünya devleti ve uluslararası kuruluş hem Çin ile olan ekonomik ilişkileri hem de Müslümanları bir baskı altında tutarak onlara karşı sürdürmüş olduğu bu zalim politikaları gereğince katledilen insanları sadece seyretmektedirler” ifadelerini kullandı.
Kılınan gıyabi cenaze namazı sonrası tüm cemaat ellerini semaya açarak yaşamını yitirenler için dua etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir’de Doğu Türkistan’da Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN