Pazar Yerlerine Elektronik Tartı Ne Zaman Konulacak?

Giriş Tarihi: 7.7.2015 13:48 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 09:50
Pazar Yerlerine Elektronik Tartı Ne Zaman Konulacak?
Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı Hülya Kelleci, dernek binasında yaptığı basın açıklamasında semt ve üretici pazarlarındaki sorunları değerlendirdi.
Kelleci “Satın aldığımız ürünlerin ağırlığının kontrolünü yapmak için üç yıldır semt pazarlarına elektronik tartıların konulmasını bekliyoruz" dedi Genel Başkan Yardımcısı Hülya Kelleci konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada 2 Temmuz 2012 tarih ve 28351 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik semt ve üretici pazarlarına belli standartlar getirildiğini hatırlattı. Ancak yönetmeliğin yayınlanmasından bu yana semt ve üretici pazarlarında eksikliklerin devam ettiğini belirten Kelleci şöyle konuştu;
1 Ocak 2013 tarihine kadar Pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına kurulması gereken elektronik tartılar henüz kurulmamıştır. Pazar Yerleri Hakkında Yönetmeliğin “Pazar yerinde bulunması gereken hizmet tesisleri ve özelliklerini düzenleyen 6.Maddesinin 1.Fıkrası: Pazar yerlerinde; (ç) Elektronik tartılar, bulunması zorunludur. 7.Maddesi: Tüketicilerce satın alınan malların ağırlığının kontrol edilebileceği, ilgili mevzuata uygun elektronik tartılar, pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına konulur” hükümlerini ihtiva etmektedir. Tüketiciler yönetmelik hükümlerinin acilen yerine getirilmesini beklemektedir. Belediyeler yönetmelik gereği sorumlu oldukları semt ve üretici pazarlarında; Tüketicilerce satın alınan malların ağırlının kontrol edilebileceği ilgili mevzuata uygun elektronik tartıları pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına koymalıdır. Tüketiciler Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik gereği elektronik tartı kurmayan belediyelere müracaat ederek pazardan aldıkları malların ağırlığının kontrol edebileceği elektronik tartı aletlerinin kurulmasını sağlamalıdır. Pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına elektronik tartı aletlerinin konulması pazarcı esnafımızı da rahatlatacaktır. Pazarcılar ile tüketiciler arasındaki güven daha da aratacaktır. Dürüst esnafın en büyük destekçisi bilinçli tüketicidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pazar Yerlerine Elektronik Tartı Ne Zaman Konulacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN