Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayram Öncesi Yapay Tatlandırıcı Uyarısı

Giriş Tarihi: 8.7.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Cengiz Ünder, Ramazan Bayramı öncesi tatlı üretiminde yapay tatlandırıcı uyarısında bulundu.
Ünder, yaptığı açıklamada, Türk toplumunun tatlıyı sevmesini fırsat bilen bazı imalathanelerin, halkın sağlığını hiçe sayarak, fazla kar etmek amacıyla genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edilen yapay tatlandırıcı yani mısır şurubu kullanarak tatlı imal ettiğini belirtti. Gıda üreticileri tarafından tatlandırıcı olarak kullanılan ve pancar şekerinden daha ucuz olduğu için tercih edilen mısır şurubu şerbetinin, kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiği, Obezite’ nin tetikleyicisi olduğu, mide yanması ve gıda zehirlenmesine yol açtığı uzmanlar tarafından sıkça dile getirildiğini ifade eden Cengiz Ünder, “Bir taraftan doğal pancar dan üretilen şeker, diğer tarafta kimyasal işlemlerden geçirilerek elde edilen yapay tatlandırıcıları halkımızın tercihine bırakıyoruz.Ancak sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği de insanlarımızın Ramazan Bayramı ve diğer zamanlarda sofralarının tadını bozmamak adına mutlaka tatlı alırken mısır şurubu mu yoksa doğal pancar şekerinden mi imal edildiğini araştırmalarını ve ısrarla imal edenlere sormalarını rica ediyoruz” diye belirtti.
Türkiye genelinde bu konuya duyarlı, başta tanınmış markalar, birçok tatlı imalatçısı ve içecek sektörü ürünlerinde şeker pancarından üretilen doğal şekeri tercih ettiğini anlatan Şeker - İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Cengiz Ünder, açıklamasını şöyle sürdürdü;
“İnsan sağlığını ön plana çıkaran ve uyarılamızı dikkate alan duyarlı üreticiler pancar şekerine yönelerek bu konuda önemli bir adım atmışlardır. Biz tüketiciler olarak kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki günlerde imalat sektöründe ki bu duyarlılığın artmasıyla insanlarımız daha da bilinçlenecek, hasta değil sağlıklı nesiller için önemli adımlar atılmış olacaktır.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram Öncesi Yapay Tatlandırıcı Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN