Korkmaz’ın Dövülme Görüntülerine Format Attığı İleri Sürülen Bilirkişinin Yargılanması

Giriş Tarihi: 9.7.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
’de Gezi olayları sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın dövülme görüntülerine format attığı iddiasıyla hakkında dava açılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Bilgi İşlem Daire Başkanı Serkan Uğurluoğlu’nun yargılanmasına devam edildi.
Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık Serkan Uğurluoğlu, avukatı ve Ali İsmail Korkmaz’ın yakınlarının avukatları hazır bulundu. Sanık Avukatı Caner Çalış, mahkeme heyetinden, karşı taraf avukatları Selin Dağlar ile Esra Başbakkal Kara’nın Cumhuriyet Savcısı ile konuyla alakalı incelemelerle ilgili görüşmesi üzerine savcı ve avukatların tanık olarak dinlenilmesini istedi. Mahkeme Başkanı, talebin dosyaya bir katkı sağlamayacağı gerekçesi ile talebi reddetti. Mahkeme Başkanı ayrıca, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılarak, dava dosyası içinde bulunan TÜBİTAK BİLGEM tarafından düzenlenen ‘Dijital Adli Analiz’ başlıklı raporun UYAP sistemi üzerinden bir suretinin gönderilmesini istedi.
Öte yandan Mahkeme Başkanı, raporun gelmesinin ardından, TÜBİTAK tarafından düzenlenen dijital analiz raporunda belirtilen Harman Ekmek Fırını’ndan alınan kayıt cihazının log kayıtları incelemesindeki 4 ayrı zamandaki “sürücüleri temizle” işlemi yapıldığı belirtilmesi üzerine, bu şekilde art arda yapılan işlemin ne anlama geldiğinin açıklanması, Korkmaz’ın yakınlarının harddisk incelemesinden önce bilirkişi heyetine sorulması istenen beyanlardaki 3 maddenin, ‘Dava konusuna katkı sağlamayacağı kanaati’ ile reddedilmesi ve davaya konu olan harddiskin ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar Bölümü öğretim görevlilerinden iki, Elektrik-Elektronik Bölümü öğretim görevlisi bir bilirkişinin incelemesi üzerine, duruşmayı 24 Aralık 2015 tarihine erteledi.
Serkan Uğurluoğlu’nun, 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı protestoları sırasında dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülme anının bulunduğu fırının güvenlik kamera görüntülerinin bulunduğu harddiske format attığı iddia edilmiş, harddisk, Ankara’daki Jandarma Kriminal Dairesi’ne gönderilmiş ve incelemede harddiskin bilirkişi Serkan Uğurluoğlu’ndayken de 2 kez format atılarak silindiğini belirtir rapor yazmıştı. Rapor üzerine Uğurluoğlu hakkında ’Görevi kötüye kullanma ve gerçeğe aykırı bilirkişilik’ suçlamasıyla 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkmaz’ın Dövülme Görüntülerine Format Attığı İleri Sürülen Bilirkişinin Yargılanması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN