Denizi Olmayan ’de Otistik Çocuklar Yapay Gölette Kano İle Engelleri Aşıyor

Giriş Tarihi: 15.7.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Denizi Olmayan Eskişehir’de Otistik Çocuklar Yapay Gölette Kano İle Engelleri Aşıyor
Denizi olmayan ’i kano branşının merkezi haline getiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de otistik çocuklar için düzenlediği kano kursları ile çocukların engelleri aşmalarını sağlıyor.
8-14 yaş arası 8 otistik çocuğun eğitim gördüğü kurslar, Sazova Bilim Kültür Parkı’nda oluşturulan yapay gölette düzenleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği kurslarda suya girmeye korkan otistik çocuklar, aldıkları eğitim ile tek başlarına kano sürebilecek duruma gelebiliyor. Çocukların motor gelişimlerini, göz teması kurmalarını geliştiren ve onların sosyalleşmesine, kendilerine güvenlerinin gelişmesine katkı sağlayan kurslar ile otistik çocuklar bozkırın ortası Eskişehir’de su sporlarından kanoyu öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.
Bu mutluluğun en büyük ortakları da otistik çocukların aileleri. Otistik Ulaş’ın annesi Münire Turgutoğlu da bu annelerden biri. (Otistik Çocuklar Farkındalık Derneği) OFDER üyesi Münire Turgutoğlu oğlu Ulaş’ın kano ile tanışmasını ve sonrasında yaşadıklarını, “Kano sporları kursu ile çocuklarımızda gayet güzel gelişimler sağladık, geçen yıl kanonun ne olduğunu bilmeyen çocuklarımız bu sene kürek çekmeye başladı. Aileler olarak bu bizi çok mutlu ediyor çünkü onların gelişimine tanıklık ediyoruz. Çocuklarımızın kendilerine güvenleri gelişiyor, küçük kas motor gelişiminde sorunlu çocuklar var, onların gelişimlerine katkı sağlıyor. Çocuklarımızın zeka seviyeleri oldukça yüksek ama kendine güven, su korkularını yenmeleri, sosyalleşmeleri açsından çok faydası oluyor” diye anlattı.
SUYU ÇOK SEVİYORLAR
Suyun otizmli çocuklar için ayrı bir yeri olduğunu ifade eden anne Münire Turgutoğlu, “Çocuklar suyu çok seviyorlar ve suyla ilgili her etkinlik çok hoşlarına gidiyor. Kanoyu da bu nedenle daha çok sevdiler. Büyükşehir Belediyesi’ne bu olanağı sağladığı için çok teşekkür ediyoruz. Dernek olarak diğer belediyelerle de çok güzel etkinlikler yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.
GÖZ TEMASLARI GELİŞTİ
Kemal Baha Tanyıldız’ın annesi Semine Tanyıldız da, çocuğunun kano eğitimleri aldıktan göz temasının geliştiğini ve daha iyi iletişim kurabildiğini söyledi. Tanyıldız, tüm otistik çocukların sporla sosyalleşmesi için ailelerin çocuklarını bu tür etkinliklere yönlendirmesi gerektiğini ifade etti. Erol’un annesi Elif Sezer ise; çocukların bu gelişiminde Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu kano kurslarının önemli rolü olduğunu belirterek, özellikle antrenörleri İlker Akkoyun’un çocuklarla kurduğu güzel iletişimin bunda etkili olduğunu kaydetti.
SIRT VE KOL KASLARI GELİŞİYOR
Otistik çocuklara kano eğitimi veren Büyükşehir Belediyesi Gençlik Ve Spor Kulübü Kano Antrenörü İlker Akkoyun OFDER ile birlikte 8 otistik öğrenciyle derslerin devam ettiğini kaydetti. Otistik çocukların kurslara ilk geldiklerinde kas kuvvetlerini aktif kullanamadıklarını aktaran Antrenör Akkoyun, “Kano kurslarımızla çocukların sırt ve kol kas kuvvetlerini geliştirmeye çalıştık, önce ellerle sonra da küreklerle çalıştık. Onlarla abi kardeş gibi ilişki kurarak kanoyu öğretmeye çalıştım” diye konuştu.
BAHA İLK GELDİĞİNDE BENİMLE KONUŞMUYORDU
Kano eğitimleri sırasında öğrencileriyle güzel paylaşımlar yaşadığını dile getiren Akkoyun, şunları söyledi:
“Örneğin öğrencim Baha ilk geldiğinde onunla hiç iletişim kuramamıştım, nasıl davranacağımı şaşırmıştım. Onunla birlikte suya indik ama bana güvenmediği için benimle göz teması kurmuyor ve konuşmuyordu. Ben de ona güven verebilmek için onu kanoya oturttum ve ben de suya yüzerek onunla birlikte ilerledim, sonra zamanla ve sabırla onlarla iletişim kurarak aramızda güven bağını kurduk. Baha artık tüm isteklerini gözlerimin içine bakarak söyleyebiliyordu ve beni çok dikkatli dinliyordu. Kurduğumuz iletişim sayesinde Baha artık kendi başına kano sürebilecek seviyeye geldi, aileleri de bu durumdan çok memnun. Burada teknik antrenman yaparken aynı zamanda mental antrenman da yapıyoruz, onların fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak dışında onların kendilerine güvenmelerini sağlamak ve sosyalleşmeleri bizim çok önemli. Baha 1 sene sonra yine yanıma geldi, beni ve kanoyu hiç unutmamış, hemen kanoya gitti ve binmek istedi.”
ESKİŞEHİR KANONUN MERKEZİ OLDU
Eskişehir’de kano sporlarının 2006 yılından bu yana yapıldığını kaydeden Antrenör İlker Akkoyun, “Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, su sporlarına çok önem verdiği için Eskişehir kanonun adeta başkenti oldu ve inanılmaz gelişim gösterdi. Biz burada Balkan, Türkiye, Üniversite şampiyonlarına ev sahipliği yaptık. Bunun yanı sıra Türkiye şampiyonlarına katılıp, iyi dereceler elde ederek Eskişehir’in adını kano branşında da duyurmaya devam ediyoruz. Sazova Bilim Kültür Parkı ana çalışma merkezlerimizden biri aynı zamanda Mamuca Göleti’nde de çalışmalarımız devam ediyor” diye belirtti.
Otistik çocuklar; Hakan Arslan Orhan Aras, Kadircan Dilek, Efe Alpar Güler, Yiğit Emrem, Kemal Baha Tanyıldız, Erol Sezer, Yaz boyunca devam edecek kursta; her hafta Çarşamba ve Cumartesi günleri Kano Antrenörü İlker Akkoyun’dan kano eğitimi alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizi Olmayan Eskişehir’de Otistik Çocuklar Yapay Gölette Kano İle Engelleri Aşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN