Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar Isındı Ot Yangınları Arttı

Giriş Tarihi: 21.7.2015 11:18 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 08:54
Hava sıcaklıklarının artış göstermesiyle daha fazla görülmeye başlanan ot yangınlarıyla ilgili vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ergün Peker “Gereksiz otları temizleyin, yanmaların önüne geçin” uyarısında bulundu.
İlkbahar aylarında bu yıl bol yağış alan bölgelerde yabani otlarda da bir artış gözlendi. Bol yağış, beraberinde fazla otlanmayı getirdi. Yaz aylarına geldiğimizde ise otlarda kurumalar başladı. Son 1 haftada itfaiye ekiplerine gelen ot yangını ihbarlarının sayısında büyük artış gözlendi. Kuruyan otların tutuşması için ufak bir kıvılcım bile yeterli olabiliyor. Ekipler 1 hafta içinde çok sayıda ot yangına müdahale etti.
Konuyla ilgili konuşan İtfaiye Daire Başkanı Ergün Peker, çıkan yangınların büyük bir bölümünün vatandaşların dikkatsizliğinden kaynaklandığını söyledi. Ufak kıvılcımların otların yanmasına yetebileceğini ifade eden Peker, “Hava sıcaklarının şu anda maksimum seviyeye ulaştığı bir süreci yaşıyoruz. Bu sene yağışların da ilkbaharda hayli yüksek olması sebebiyle otlar bir hayli bol. Bu sıcaklıklardan dolayı da otlarda kuruma söz konusu. Şimdi burada şayet dikkatli olmadığımız takdirde bu otların yanmaya müsait olması söz konusu. Onun için yapılması gereken hususların en başında dikkat geliyor. Şimdi bunların en büyük sebeplerinden bir tanesi dikkat etmeyerek herhangi bir yakıcı maddenin yere atılması durumunda otların da kuru olması sebebiyle hızlı bir şekilde yayılma gösteriyor” dedi.
“ANIZ YANGINLARINA DİKKAT EDELİM”
Hasat dönemi sonrasında anız yangınlarının da başladığına dikkat çeken Peker, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Bir ikincisi de söz konusu anız yangınları fazla olmaya başladı. Anızın yakılması hem yasak, hem de toprak için çok büyük bir zarar. Anızları yakılmamalı, yakılması durumunda topraktaki mevcut olan yararlı organik maddelerde zarar görüyor, toprak da zarar görüyor. Anızın yanması sebebiyle ev yangınları oluşuyor, ormanlara sıçrayarak onların da yanmasına sebebiyet veriyor. Bu nedenle çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyoruz.”
“GEREKSİZ OTLAR VARSA TEMİZLEYİN”
Vatandaşların çevrelerinde bulunan kurumuş otları temizlemelerini isteyen Daire Başkanı Peker, “Sigara atılmaması, piknik alanlarında kesinlikle yakıcı bir şeyin bırakılmaması, herhangi bir camın gelişi güzel çevreye atılmaması ve bir de çevremizi temiz tutmamız gerekiyor. Burada yanıcı bir madde tarafından yakılacak bir materyalin olmaması gerekiyor. Gereksiz otlar varsa bunların temizlenmesi, yanabilecek bir durumdan alıkoymak gerekiyor” diye konuştu.
“HASATTA VE SONRASINDA YANGINLARA DİKKAT”
Peker, kısa sürede bir ormana veya evi sarabilecek olan hasat sırasında ve sonrasında tarlalarda çıkacak yangınların tehlikesine dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti;
“Bir diğeri de bilindiği gibi bu dönem hasat dönemi. Hasat yapılmayan mahsul ve ekinlerin yanması söz konusu. En tehlikelisi olmakla beraber bunlar çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Biçerdöverlerin de dikkatli olması gerekiyor, bunlardan kaynaklanan yangınlar da var. Biçerdöverlerde de bir takım tedbirlerin alınması gerekiyor. Biçtikten sonra balyaların dikkatli bir şekilde toplanıp, çok güvenli yerlerde istiflenmesi gerekiyor. Yerleşim alanların içinde de otlar tehlike oluşturuyor çünkü burada da yanacak bir şey eğer tedbir alınmazsa tekrar binalara sıçrıyor. Binalar zarar görüyor, insanlar da zarar görüyor. Ondan dolayı dikkatli ve titiz olmamızda yarar var.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar Isındı Ot Yangınları Arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN