Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Hasat Zamanı

Giriş Tarihi: 24.7.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 11:58
Eskişehir’de Hasat Zamanı
’in bir çok mahalle ve köyünde çiftçilik işiyle ilgilenen tarla sahipleri ekinlerini toplayıp satma telaşı yaşıyorlar.
Büyük emeklerle yetiştirdikleri ürünleri için hasat zamanı yaşayan çiftçilerden Gökdere Mahallesi’ndeki Turan Ünsal, biçerdöverin başında hem ektikleri buğdayın toplanmasını izledi hem de bu seneki hasat durumu hakkında konuştu. Yıllardır çiftçilik ve hayvancılık işleriyle ilgilenen Ünsal, “Bu sene tarlalarda verimlilik normal, toprak iyi durumda. Fakat mahsül para etmiyor. Buğday satış fiyatı geçtiğimiz 2 yıla oranla yüzde 10-15 daha aşağıda. Bizim için mahsulü toplama konusunda da işler yolunda ama her zaman öyle olmayabiliyor. Buğday toplama işlemi de yavaş yavaş sona yaklaşıyor” şeklinde konuştu.
“TARIM MAHSULLERİ OFİSİ’NİN RANDEVU SİSTEMİ ÇİFTÇİYE ZARAR VERİYOR”
Çiftçi Ünsal, Tarım Mahsullerin Ofisi’nin (TMO) randevu sistemine bir şeyler yapması gerektiğini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti:
“Şimdi çiftçilerin hepsinde biçerdöver, iş makinesi ve kamyon olmuyor. Olanlar olmayanlara kiralıyor. Tarladaki mahsul ancak bu şekilde toplanıyor. Bu biçerdöverler ha deyince gelmiyor, adamın işi çıkıyor 1 gün sonraya erteliyor. TMO’nden alınan randevu gününe yetişmeyince çiftçiler mağdur oluyor. Zaten çiftçinin parasını 1 ay sonra veriyorlar. Böylece parası olmayan çiftçi de biçerdöveri kiralayamıyor. Yani diyebiliriz ki Tarım Mahsulleri Ofisi’nin randevu sistemi çiftçiye zarar veriyor”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir’de Hasat Zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN