Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Türkçe Yaz Okulu Programı Açılışı Düzenlendi

Giriş Tarihi: 27.7.2015 22:18 Güncelleme Tarihi: 27.7.2015 23:55
Osmangazi Üniversitesi ile Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) iş birliğiyle Yunus Emre Enstitüsü tarafından 31 ülkeden 300 öğrencinin katılımıyla bu yıl 6’ncısı düzenlenen Türkçe Yaz Okulu Programının açılış toplantısı düzenlendi.
İsmet İnönü Caddesi üzerinde bulunana bir restoranda düzenlenen programda konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, düzenlenen yaz okulu kapsamında öğrencilerin Eskişehir’i gezeceklerini belirtti.
Programı yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Tuna, "Gelecekte kardeş coğrafyaların birbirine daha yakınlaşmasına bu gençlerimize çok büyük görev düşecektir. Onlar bizim gönül köprülerimiz olacak" şeklinde konuştu.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ise ESOGÜ ve TÖMER işbirliğiyle Yunus Emre Enstitüsü tarafından gönderilen öğrencilere ikinci kez yaz okulu düzenlediklerini belirtti. Rektör Gönen, kendi ülkelerinde Türkçeyi başarıyla öğrenmiş, pratik yapmak ve Türkiyeyi daha fazla tanımak isteyen öğrencilere Türk kültürünü tanıtmaya çalışacaklarını ifade etti. Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ebubekir Ceylan, 11 şehirde yaz okulu düzenlendiklerini kaydederek, Eskişehir’in Türk Dünyası Kültür Başkentliği yapmış bir kent olduğunu, öğrencilerin Eskişehir’de vakit geçirmesinin, şehri tanımasının önemli olduğunu vurguladı.
Mikrofonun uzatıldığı yabancı öğrencilerden Fransa’dan gelen Guillamme Delenda, 9 ay önce Türkçe öğrendiğini ve çok sevdiğini, yaz okulu bittiğinde Türkçeyi daha iyi öğrenmiş olacağına inandığını dile getirdi. Ardından Azerbaycan’dan Gülnaz Memmedli ise kolyesindeki ay-yıldızı figürünü gururla taşıdığını ve Türkiyeyi çok sevdiğini söyledi.
Ayrıca eğitim için Eskişehir’de 10 ülkeden 33 öğrencinin eğitim göreceği ve yaz okuluna katılan öğrenciler Türkçe eğitimin yanı sıra kültür-sanat, gezi-sosyalleşme gibi faaliyetlere katılacaklar.
Öte yandan yaz okulu 22 Ağustos tarihinde sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir’de Türkçe Yaz Okulu Programı Açılışı Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN