Camiler Ve Din Görevlileri Haftası

Giriş Tarihi: 9.10.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 9.10.2015 12:23
İl Müftü Vekili Dilaver Şahin, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısı ile bir mesaj yayınladı.
Şahin, mesajında, haftanın cami ve Kur’an kursları ile din görevlilerinin toplumdaki yerini, önemini, içtimaî fonksiyonlarını ve dinî hayatın gelişmesine sağladığı katkıları ele alarak toplumu bilgilendirmek amacıyla kutlandığını anlattı. Hafta kapsamında, camilere ve Kur’an kurslarına olan ilgi ve alakayı artırmak, toplumun dini konularda bilgilendirilmesi için, sempozyum, konferans ve panel düzenleneceğini belirten Dilaver Şahin, “Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasının temasını “Cami ve Namazla Arınma” olarak belirlemiştir. Hafta boyunca ülke genelinde ve ilimizde cami ve camilerimizin önemi, halkımızın camiye gelmesi namazı cemaatle kılması, Hz. Peygamber döneminden bu güne cami ve cemaat, gençlerin ve çocukların camiye teşvikinde anne-babalara, din görevlilerine, vakıf ve derneklere düşen görevler, toplumsal hayata katkıları açısından camiler, cemaatle namaz kılmanın önemini vurgulayan konulara ağırlık verilecektir. Camilerimizin fonksiyon açısından dünü ve bugünü ele alınacaktır” dedi.
Şahin, hafta münasebetiyle İl Müftülüğü tarafından imam-hatipler, müezzin kayyımlar, Kur’an kursu öğreticileri ve halkın katılım birçok program ve etkinlik düzenleneceğini anlattı.
İl genelinde yaşayan 790 bin vatandaşa 777 camide 677 imam-hatip ve 141 müezzin-kayyım olmak üzere toplam 818 din görevlisi ile hizmet sunulduğunu belirten Eskişehir İl Müftü Vekili Dilaver Şahin, açıklamasında şunları belirtti;
BİN 208 PERSONELLE ESKİŞEHİR’E HİZMET
“Bununla birlikte 6 tanesi yatılı Hafızlık Kur’an Kursu olmak üzere 182 Kur’an kursumuzda da 179 kadrolu öğretici, D grubu Kur’an kursu ve geçici öğreticilerimizle birlikte toplam 250 Kur’an kursu öğreticisi ile din eğitimi faaliyetlerimiz devam etmektedir. İl Müftülüğümüzün, bütün kadrolarda toplam bin 208 personeli bulunmaktadır. Camiler ve Din Görevlileri Haftası özelde bütün görevlilerimiz ve halkımız, genelde tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını diler, Yüce Allah’tan sağlık ve mutluluk niyaz eder, programlarımıza halkımızın katılımlarını bekleriz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camiler Ve Din Görevlileri Haftası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN