Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıyametten sonra New York

Kıyametten sonra New York
Bu görüntülerin bir bilgisayar oyunundan alındığını veya üç boyutlu bir filmden alındığını düşünebilirsiniz. Ama bu karelerdeki fütürüstik görüntüler Rus sanatçı Vladimir Manyuhin'in dijital ortamda yarattığı sanal fotoğraf koleksiyonuna ait.
Kıyametten sonra New York
Manyuhin'in gerçekle sanal arasında kalan bu çalışmaları, günümüz insanına olası bir kıyametten sonra yaşadığı kentlerin neye benzediğini zihinlerinde canlandırma amacı taşıyor. Manyuhin, bu ilginç çalışmada öncelikle dünyanın en çok bilinen ikonik mekanların fotoğrafını çekmiş. Ardından dijital ortamda bu fotoğrafları eskimiş görüntüsü verdikten sonra, photoshop veya 3Dmax gibi çeşitli grafik programları kullanarak gerçek mekanlara sanal objeler yerleştirmiş veya sanal ortamlar yaratmış.
Kıyametten sonra New York
"Kıyametten Sonraki Hayat" isimli bu çalışmanın önde gelen mekanları arasında Moskova, New York ve Washington bulunuyor.
Kıyametten sonra New York
İnternette yüz binlerce insanın görebildiği bu görüntülerde, söz gelimi Washington'daki ABD eski başkanı Abraham Lincoln anısına 1920'de yaptırılan anıtın son derece bakımsız olduğu, yıprandığı ve güneş ışınlarının çevresindeki bitkilerin arasından süzerek dev heykele yansıdığı görülüyor.
Kıyametten sonra New York
Bir diğer görüntüde, kıyamet sonrası yerle bir olan bir kentin ana caddelerinden birinin enkaza döndüğü, arabaların cadde ortasını işgal ettiği ve birkaç insanın sefil bir halde enkazın içinden yürüdüğü karamsar bir hava yansıtılıyor.
Kıyametten sonra New York
Manyuhin, bugün ulaşımın kurtarıcılarından metroda bir hattın kıyamet sonrası nasıl enkaza döndüğü de anlatırken, metro tüpü inşaatının trenin üzerine düştüğü ve büyük olasılıkla pek çok insanın trenin içinde hayatını kaybettiğini hayal etmemizi sağlıyor.
Kıyametten sonra New York
Rus Manyuhin'in yarattığı görüntülerde metropollerin genel anlamda karamsar bir havayı ortaya koyduğu ve insan sayısının azaldığı, hatta yerli insanların kentlere geldiği görülürken, kırsal hayatın metropoller kadar zarar görmediği gösteriliyor.
BİZE ULAŞIN