Türkiye'nin en iyi haber sitesi

büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

Bebek büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

Eğer yeni doğum yapmış bir anneyseniz, toplamda bütün okları üzerinize çekmiş her kafadan çıkan seslere maruz kalacaksınız demektir. Eğer çocuk sahibi bir anneyseniz neyden bahsettiğimizi en iyi siz anladınız. Toplumda gelişimine dair herkesin kati surette doğru olduğuna inandığı bir fikri var. Fakat bunların birçoğu bir efsaneden ibaret. İşte çocuk gelişimine dair karşılaşabileceğiniz yanlışlar.

Bebek büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

YANLIŞ: Ne güzel bebeğimi iyi beslemişim, tam 4 kilo doğdu. Sağlıklı bir çocuk olacak!

DOĞRUSU: Bebeğin kilolu doğması tabii ki sağlıklı olduğu anlamına geliyor ama her zaman değil. Üstelik altta yatan neden annenin hamilelik sırasında yaşadığı diyabetin sonucu olarak ortaya çıkan anormal bir tablo da olabiliyor. Bu durumda bebeğin ve annenin yakından takip edilmeleri gerekebiliyor. Çünkü annenin diyabeti bebeği kötü yönde etkileyebiliyor; örneğin metabolik hastalıkların yanı sıra kalp veya böbrek anomalileri gelişebiliyor. Ayrıca bebeğin kan şekeri düşebiliyor, bunun sonucunda da sağlığı bozulabiliyor

Bebek büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

YANLIŞ: Bebeğimin baş çevresi normalden biraz düşük çıktı. Bu durum ileride mutlaka zekasını etkileyecek!

DOĞRUSU: Bebeğin baş çevresinin poliklinik muayenesinde normal sınırların biraz üstünde ya da biraz altında seyretmesi, ebeveynler tarafından genelde endişe verici bir durum olarak değerlendiriliyor. Ancak bu durum olağan ailesel bir özellikten de kaynaklanabiliyor. Anne ve babanın baş büyüklüğü ise bunda çok belirleyici oluyor. Ancak bebeğin baş çevresinin hızı öncekilere göre aşırı şekilde artmış ya da azalmışsa, altta yatan nedenler hidrosefali ve mikrosefali gibi sorunlar olabileceği için bunun mutlaka araştırılması gerekiyor.

Bebek büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

YANLIŞ: Oğlumu yaşıtı olan başka bir çocukla karşılaştırdığımda boyu kısa ve kilosu düşük kalıyor. Oğlum ileride kısa boylu ya da zayıf olacak.

DOĞRUSU: Anne ve babalar genelde çocuklarını diğer ebeveynlerin çocukları ile karşılaştırıp, "Çocuğumun boyu yaşıtlarıyla karşılaştırdığımızda çok kısa" ya da "kilosu çok düşük" gibi değerlendirilmeler yapabiliyor. Her çocuğun potansiyeli farklı oluyor. Bunu anne ve babadan aldığı genetik özellikler ile beslenme ve yetişme ortamı gibi çevresel faktörler etkiliyor. Eğer aynı yaştaki çocukların tümü aynı boy ve kiloya sahip olsalardı çocuklar için "büyüme eğriliği tablosu" ortaya çıkmazdı. Bu eğriler toplumdaki çocuk popülasyonunun büyümesindeki çeşitliliği gösteriyor. Bazı çocuklar büyüme eğrisinin üst sınırında büyürken, aynı yaştaki bazı çocukların büyüme seyri ise alt sınır civarında olabiliyor. Yani her çocuğun büyüme seyrinin üst eğrilerde seyretmesi gerekmiyor. Büyüme eğrisinin sağlıklı kabul edilen alt sınırın altında veya üst sınırının üstünde olmadıkça bu durum normal değerler olarak kabul ediliyor.

Bebek büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

YANLIŞ: Bebeğim prematüre doğdu, asla diğer bebeklerin büyümesini yakalayamayacak!

DOĞRUSU: Prematüre doğan bebeklerin gelişiminin normal eğrilere ulaşması zaman alsa da, çoğu doğru beslenmeyle yaşının boyu ve kilosunu yakalayabiliyor.

Bebek büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

YANLIŞ: Çocuğumun büyümesi, eğrisinin altında. Bu sorun beslenmeyle düzelir, başka bir şey yapmaya gerek yok.

DOĞRUSU: Çocuğun büyümesi alt sınırın altındaysa bu durumun neden kaynaklandığı mutlaka araştırılmalı. Çünkü altında beslenme eksikliği, fark edilmemiş hipotiroidi gibi hastalıklar ve genetik faktörler olabiliyor. Eğer altta yatan neden araştırılmaz ve ortadan kaldırılmazsa bebeğin büyümesinin yanı sıra sağlığı da risk altına girebiliyor.

Bebek büyümesinde doğru bilinen 7 yanlış!

YANLIŞ: Bebeğim anne sütüyle besleniyor ve çok kilolu. İleride mutlaka obez olacak!

DOĞRUSU: Emme dürtüsü fazla olan bebekler normal ve gelişme için ihtiyaç duydukları miktarların ötesinde, onları obez yapacak kadar fazla miktarlarda besleniyor olabilirler. Sadece anne sütü alan bebeklerde aşırı kilo alımı önemli olmuyor. Bunun nedeni ise bu bebeklerin çoğunun 1 yaşına kadar ideal kiloya gelmeleri. Mamayla birlikte anne sütü alan ya da sadece mamayla beslenen bebeklerde ise aşırı kiloya karşı dikkatli olmalı. Çünkü bu durum çocuğun obez olmasına yol açabiliyor. Dolayısıyla böyle bir sorun olduğunda mama miktarının, mama verme sıklığının ve sulandırma işleminin tekrar değerlendirilmesi gerekiyor.

BİZE ULAŞIN