Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gözdeki o sinsi sorun başarısını etkiliyor!

Okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

SIK SIK GÖZ KIRPMA

Ailelerin genellikle 'tik' olarak yorumladıkları ve 'geçer' diye bekledikleri sık sık göz kırpmanın altında aslında bambaşka bir neden yatabiliyor! Alerji nedeniyle kaşıntısı olan ve yeteri kadar göz yaşı olmayan sık sık gözünü kırpmak zorunda kalıyor. Okulda ders esnasında çocuğun gözlerini kırpmak zorunda kalması ve derse odaklanmamaya da yol açıyor.

Okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

BAŞINI SÜREKLİ BİR YÖNE ÇEVİRME

Çocuğunuz okulda tahtaya bakarken, bir şey okurken ya da televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı hissediyorsa dikkat edin. Çünkü başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı; göz hareket kısıtlılığını telafi etme ihtiyacı ve/veya iyi gördüğü göz tarafına doğru bakma eğilimi nedeniyle oluşuyor.

Okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

IŞIĞA HASSASİYET

Alerjisi nedeniyle göz yüzey rahatsızlığı ve göz kuruluğu olan çoçuk ışıklı ortamda çok rahatsız olurken, gözlerinde aşırı sulanma ortaya çıkabiliyor. Işığıa karşı hassasiyeti dolayısıyla gözlerini ancak kısarak bakabiliyor

Okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

BİR GÖZÜNÜ KAPALI TUTMA

Dışa doğru gizli şaşılıkta, özellikle güneşli havalarda karmaşık bir görüntü oluştuğundan, tek gözünü kapatmak zorunda kalıyor. Şaşılık (gözde kayma) nedeniyle derinlik hissi gelişimi etkilenen çocuklarda el göz koordinasyonu azalabiliyor. Şaşılık yeni başladıysa yürüyüşünde dengesizlik de görülebiliyor.

Okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

BAŞ AĞRISI ŞİKAYETİ

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgül Altıntaş, "Baş ağrısının bir çok nedeni olmakla birlikte, önemli nedenlerinden birini de göz problemleri oluşturuyor. Örneğin; okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu çocukta baş ağrısı meydana geliyor. Ancak aileler bunun geç farkına varabiliyor" diyor.

Okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

KISA SÜREDE DİKKAT DAĞILMASI VEYA DALGINLAŞMA

Gözlük ihtiyacı olan görüntüyü netleştirmek için bazı uyum mekanizmalarını devreye sokuyor. Bunu bir süre yapabilse de ardından yorulup devam edemiyor. '' ya da 'dalgınlık' olarak tanımlanabilecek bu durum, aslında çocuğun sadece gözlük ihtiyacından kaynaklanabiliyor.

Okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

GÖZLERİNİ KISMA YA DA OVALAMA

Alerjinin neden olduğu kaşıntıyı azaltabilmek ya da net göremediği için görüntüyü netleştirebilmek için çocukta gözlerini kısma ve ovalama ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu nedenle öğretmenlerin çocukları yakından takip etmeleri, olağandışı bir durumda aileyi mutlaka bilgilendirmeleri çok önemli.

BİZE ULAŞIN