Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda DAEŞ

 • 1
 • 10
10 soruda DAEŞ
10 soruda DAEŞ

1-DAEŞ NASIL KURULDU?

Örgütün temeli Amerika'nın 2003'teki Irak işgaline dayanıyor. Lider kadronun büyük çoğunluğu işgal sonrası ya Bağdat'taki Ebu Garip Cezaevinde ya da Guantanamo'da hapis yatmış isimler. 2011'de Suriye'de başlayan şiddet süreci, örgütün bugün geldiği çizginin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Suriye ve Irak'taki yapılanmalarına El Kaide çatısında başlıyorlar. Daha sonra ayrılıp, bir diğer El Kaide uzantılı örgüt olan Nusra Cephesiyle bile çatışır hale geliyorlar.

 • 2
 • 10
10 soruda DAEŞ
10 soruda DAEŞ

2- IRAK'TAKİ YAPILANMALARI

DAEŞ, Suriye ve Irak'ta eş zamanlı ve paralel bir yapılanma politikası izliyor. Özellikle 2013'de Irak'ta dönemin Başbakanı Nuri Maliki'nin Sünni ve Kürt siyasileri dışlamasıyla oluşan boşlukta Felluce gibi Sünnilerin yoğun olduğu bölgelerde DAEŞ'in faaliyetleri görülüyor. Hatta Maliki Nisan 2014'deki seçim öncesi Felluce'nin DAEŞ tarafından kuşatma altına alınmasına seyirci kalıyor. Maliki'nin Şii politikasından bunalan bölgedeki Sünni aşiretlerin de DAEŞ'in kucağına bırakıldığı bununla birlikte Burada Saddam döneminin eski Baas yöneticilerinin de bu oluşuma ilgi duydukları biliniyor.

 • 3
 • 10
10 soruda DAEŞ
10 soruda DAEŞ

3-SURİYE'DEKİ YAPILANMALARI

Suriye'de El Kaide'den ayrıldıktan sonra tıpkı Irak'taki gibi kuzey bölgelerde etkin rol üstleniyorlar. Bu arada Nusra Cephesinin yanı sıra muhaliflerle de çatışmaları oluyor. Rejimle çok fazla karşı karşıya gelmiyorlar özellikle muhaliflerle çatışıp, Özgür Suriye Ordusundan aldıkları bölgeler, bir süre sonra rejimin eline geçiyor. Bu durum DAEŞ'la Şam rejimi arasında bir bağlantı olduğu yönünde yorumlanıyor.

 • 4
 • 10
10 soruda DAEŞ
10 soruda DAEŞ

4-GELİR KAYNAKLARI

DAEŞ, hem Suriye'de hem de Irak'ta petrol ve su kaynaklarının bulunduğu alanları kuşatıyor. Buraları ele geçiriyor. Bugün en büyük gelir kaynakları petrol. Onunla birlikte kaçırdıkları rehinelerden alınan fidyeler var. Ve Musul ya da Rakka gibi kentlerde denetimi ele geçirdikten sonra halktan vergi topluyorlar. Petrolü nereye sattıkları hep tartışıldı. Bu konudaki en somut veri, çıkardıkları petrolü küçük çaplı kaçak işletmelere ucuz yoldan satmaları.

 • 5
 • 10
10 soruda DAEŞ
10 soruda DAEŞ

5- DAEŞ'İN NE KADAR PARASI VAR?

DAEŞ'in özellikle Suriye ve Irak'ta 2 milyar dolarlık bir parayı yönettiği iddia ediliyor. Para kaynaklarının başında ise petrol gelirleri geliyor. Bununla birlikte işgal edilen Musul, Rakka gibi kentlerdeki vergi ve zekat adı altında halktan alınan haraçlar ve ganimetler de örgütün diğer gelir kalemleri.

 • 6
 • 10
10 soruda DAEŞ
10 soruda DAEŞ

6-ESAT REJİMİYLE DAEŞ'İN TİCARET ANLAŞMASI

DAEŞ terör örgütü son 2 yıldır Suriye ve Irak'taki yapılanmasında petrol ve su kaynaklarının bulunduğu bölgeleri işgal etti. Örgütün amacı bu sayede para sıkıntısı yaşamamaktı. Çok sayıda rafineriye el koyan DAEŞ militanları, kaçak petrol satışıyla gelir elde etmeye başladı. DAEŞ'İn elindeki petrolü nereye sattığı da çok tartışıldı. Bu konuda Türkiye'yi suçlayanlar da oldu ancak son olarak İngiliz gazeteleri, örgütün elindeki petrolü Şam rejimine sattığını ve söz konusu satışla ilgili DEAŞ ile rejim arasında gizli bir ticari anlaşma olduğunu duyurdu. DAEŞ, kendi bölgelerindeki rafinerilerde çıkarılan petrolü Şam rejimine satıyor bununla birlikte tıpkı rafinerilere el koydukları gibi yine Suriye'de işgal ettikleri diğer bölgeler ülkenin su kaynakları oluyor. Örgüt özellikle barajlarda elde edilen elektriği de petrol anlaşmasında olduğu gibi yine Şam rejimine satıyor.

 • 7
 • 10
10 soruda DAEŞ
10 soruda DAEŞ

7-KALEM KALEM DİĞER PARA KAYNAKLARI

DAEŞ, halifelik ilan ettiği bölgelerde yapılan her türlü ithalat ve ihracattan vergi topluyor. Vergi paraları da örgütün en önemli üçüncü gelir kaynağı olarak biliniyor. Örgüt ayrıca kuşatma altında tuttuğu bölgelerden dışarıya ürün satıyor. Satılan ürünlerden bazıları şöyle: meyve, sebze, tahıl ürünleri ve kumaş. Terör örgütünün bir diğer gelir kaynağı internet cafeler. Kuşatma altındaki bölgelerde yaşayan halka, dini alet ederek bir takım yasaklar getiriyor. Örnek olarak sigara yasağı gibi, sigara içenlere de ceza veriliyor, sigara ve alkol kullananlara uygulanan para cezaları da örgütün bir başka gelir kaynağı. Terör örgütü işgal ettiği bölgelerde bir çok araziyi istimlak ediyor, kamulaştırılan ve özellikle de değerli olan araziler daha sonra örgüt tarafından satışa çıkarılıyor, bu yolla da para kazanılıyor. Örgüt yasakladığı sigara ve alkol satışını da karaborsada kullanıyor. Karaborsa yoluyla uyuşturucu madde satışı yapıldığı ve bu sayede örgütün kasasına para aktarıldığı da iddia ediliyor. DAEŞ'in bir diğer gelir kaynağının da zekat adı altında halktan toplanan paralar olduğu biliniyor. Müzelerdeki antika değeri bulunan tarihi eserler de karaborsa yoluyla satılarak, örgütün kasasına para kazandırılıyor.

BİZE ULAŞIN