Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)

 • 1
 • 20
"İkili ilişkilerimizde tarih yazıyoruz"
İkili ilişkilerimizde tarih yazıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gana'da mevkidaşı Mahama ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan Gana ile ticaret hacminin 2020 yılında 1 milyon dolar olarak hedeflediklerini açıkladı.
BATI AFRİKA'DAKİ EN YAKIN DOSTLARIMIZDAN BİRİSİ

Gana 1957 yılında sahra altı Afrika'da özgürlüğünü ilan eden ilk devlettir. Gana bugün güçlü ve sağlam demokrasisi, siyasi ve sosyal istikrarı, aktif diplomasisiyle Afrika'nın ilham kaynağıdır. Kana bizim Batı Afrika'daki en yakın dostlarımızdan biridir.

MEVCUT İŞBİRLİĞİMİZİ DAHA DA TAHKİM EDECEKTİR

Gana'yı kalkınma ortağımız olarak görüyoruz. Ekonomik, kültürel, ticari hedefleri kapsayacak bir ortaklıktır bu. Afrika'da yeni büyükelçilikler açmaya başladığımızda ilk etapta Gana yer aldı. Önümüzdeki dönemde barışa veya barışlara müşterek olarak katkı sağlamakta kararlıyız. Türkiye ile Gana mevcut işbirliğinin kapsamını genişletme kararlılığındadır. Bu konuda aramızda bir siyasi irade mevcuttur. Gana ile Türkiye arasında 5 yıl içinde 18 anlaşma ve muhtıra imzalanmıştır. Bunlar inanıyorum ki mevcut işbirliğimizi daha da tahkim edecektir.

KENDİLERİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ

Şu an 400 bin dolar olan ticaret hacmimizi 2020'de 1 milyon dolar olacağına inanıyorum. Bugün 150'yi aşkın firmamızla buradayız. Firmalarımız enerji altyapı, konut inşaatı olmak üzere özellikle Gana'nın ekonomik kalkınma çabalarına doğrudan katkıda bulunmaya kararlıdır, biz de kendilerini teşvik edeceğiz. Kamu özel sektör ortaklığı Türkiye'nin kalkınmasında özellikli bir rol oynamıştır. İnanıyorum ki, bu model Gana'nın kalkınmasında da çok önemli bir rol oynayacaktır. Uzun vadeli karşılıklı iş ilişkilerinin kurulacağını ümit ediyorum.

TÜRKİYE GANA'NIN YANINDADIR

35 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülke olarak terör örgütlerinin yöntemlerini, hedeflerini çok iyi biliyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimizdir. Dili, dini, ırkı olmayan bu terörün dünyada tüm ülkeler hep birlikte lanetlemek ve hep birlikte karşısında tavır almak durumundayız. Türkiye Gana'nın ve Ganalı kardeşlerinin yanındadır.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)

Donald Trump'ın korumaları Time muhabirini dövdü

Time dergisi fotomuhabiri Christopher Morris'i Donald Trump'ın Virginia mitinginde dövdüler.
Time dergisinin tecrübeli fotomuhabiri Christopher Morris, Donald Trump'ın mitingi sırasında korumalar tarafından dövüldü. Karşılık veren Morris'in kavga anları saniye saniye görüntülendi.

Kavga, Trump'ın korumalarının Trump'ı protesto etmek için gelenlere fazla yaklaştığı gerekçesiyle Morris'i iteklemesiyle çıktı.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)

İngiltere'deki ev partisinde dehşet: Yüzünü kopardı

İngiltere'deki bir ev partisinden kovulan bir kadın daha sonra partiye geri dönerek konuklardan birinin yüzünü ısırarak parçaladı.
İngiltere'nin Southport kentindeki bir ev partisinden agresif davranışları nedeniyle kovulan bir kadın bir süre sonra partiye geri dönerek konuklardan birine saldırdı.

YANAĞINI ISIRARAK KOPARDI
26 yaşındaki Kate Nield 'ın yüzünü ısıran saldırgan, kadının yanağından büyük bir et parçasının kopmasına neden oldu.Saldırıda yüzünden yaralanan Kate Nield Kanlar içinde Southport Hastanesi'ne kaldırılan Nield, aldığı yaranın sadece dikişlerle kapatılamayacak denli büyük olması nedeniyle deri nakli için Whiston Hastanesi'ne gönderildi. Burada, kadının kolundan alınan deri parçası yüzüne nakledildi.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)

Mültecileri vurun diyen politikacının suratına pasta

Mültecilere sınırda ateş açılmasını isteyen AfD Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch'un suratına pasta atıldı.
PARTİ TOPLANTISINDA ŞOKE OLDU
Olay, can telaşındaki mültecilere ateş açılmasını talep etmekle yetinmeyip, özellikle de kadın ve çocukların üzerine ateş edilmesini isteyerek dünya kamuoyunu şok eden Storch'un, Kassel'de katıldığı parti toplantısında yaşandı.

PALYAÇO KIYAFETİYLE GELDİLER
Palyaço kıyafeti ile toplantı salonuna giren iki kişiden biri, Von Storch'un üstüne giderek elindeki pastayı politikacının suratına attı. Bu arada diğer protestocu da eylemi saniye saniye kameraya kaydetti.

Olayı internet üzerinden üstlenen "Peng Kolektifi" adlı ırkçılık karşıtı grup, Von Storch'un ahlaki sınırları aştığını belirterek, "Ahlak sınırını aşanları engellemek isteyenler gerektiğinde pasta kullanmalı" diye yazdı.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)

ABD: Musul Barajı çökerse 1.5 milyon kişi ölebilir

ABD Irak Büyükelçiliği, Musul Barajı'nın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, bir buçuk milyon kişinin ölebileceğini söyledi.
ABD'nin Irak Büyükelçiliği, Dicle Nehri üzerindeki Musul Barajı'nın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu duyurdu. Büyükelçiliğin tahminlerine göre, baraj çökerse, bir buçuk milyon kişi ölebilir, altı milyon kişi evsiz kalabilir. Irak'ın sulanabilen tarım alanlarının üçte ikisi kullanılmaz hâle gelebilir.

Aljazeera'de yer alan habere göre, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği Dicle Nehri üzerindeki ve 2014 yılında bir süre IŞİD'in elinde kalan Musul Barajı'nın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu duyurdu. ABD Büyükelçiliği Irak Merkezi hükümetinin Musul Barajı'nı kurtarmak için yeni bir ihale açtığını ve merkezi hükümetin bu çabasını desteklediğini de açıkladı ancak yine de, "Musul Barajı, emsali görülmemiş bir çökme riski ile karşı karşıya. Böyle bir durum, çok ciddi can kayıplarına, kitlesel göçlere ve sel yolundaki altyapının büyük ölçüde yok olmasına neden olacak" uyarısı yaptı.

ÖNÜNE GELEN HER ŞEYİ SİLİP SÜPÜRECEK

Büyükelçiliğin internet sitesinde yayınladığı rapora göre, Musul Barajı yıkılırsa çok kısa bir sürede Musul ve Samarra arasında kalan bölgede binalar da dâhil olmak üzere önüne çıkan her şeyi silip süpürecek.

40 santimetre yüksekliğinde akan suyun arabaları hareket ettirecek güce sahip olduğunun hatırlatıldığı raporda, barajın çökmesi durumunda Musul'daki su yüksekliğinin bir saat içinde 12 metreye kadar yükselebileceği, bu durumda da insanların kaçmak için çok az vakti kalabileceği iddia edildi. Rapora göre sular, Tikrit'e bir günde, Bağdat'a üç günde ulaşacak ve Bağdat'a ulaştığında yüksekliği 10 metreyi bulabilecek.

ABD Büyükelçiliği'nin tahminlerine göre, sel bölgesinden zamanında tahliye edilemezlerse Dicle nehri kenarında 470 bin ilâ bir buçuk milyon insan ölebilir. Bağdat'ta yaşayan altı milyon insan da selden etkilenerek evsiz kalabilir. Büyükelçilik Bağdat Havaalanı'nın da sular altında kalabileceğini tahmin ediyor.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)

Rus savaş uçağı düştü!

Rusya'nın güneyindeki Stavropol bölgesinde Rus ordusuna ait SU-25 tipi savaş uçağının düştüğü ve pilotun hayatını kaybettiği bildirildi.
Rusya'nın TASS haber ajansında yayımlanan Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, "Stavropol bölgesindeki Budennovsk hava alanından eğitim uçuşu için havalanan SU -25 tipi uçağın düştüğü ve pilotunun hayatını kaybettiği" belirtildi.

Açıklamada, uçağın, eğitim uçuşunu mühimmat olmadan gerçekleştirdiği ve insansız bir bölgeye düştüğü kaydedildi.

Savunma Bakanlığının, kaza nedenini araştırılması için uzmanlardan oluşan özel bir komisyon kurduğu belirtildi.

 • 7
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.03.2016)

ABD DAEŞ'e karşı "siber savaş" başlattı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, terör örgütü DAEŞ'e karşı sanal alemde başlattıkları siber savaşın, örgütün iletişim araçlarını kullanımını olumsuz etkileyeceğini söyledi.
Carter ile ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Pentagon'da düzenledikleri basın toplantısında DAEŞ'le mücadelede gelinen son durumu değerlendirdi.

DAEŞ'le mücadelede sadece sahada yapılan askeri operasyonların değil, aynı zamanda "siber araçların" kullanıldığı sanal savaşın da önemli olduğuna işaret eden Carter, "DAEŞ'e karşı sanal alemde başlattığımız siber savaş, örgütün iletişim araçlarını kullanımını olumsuz etkileyecek" dedi.

Carter, "siber stratejinin" başarılı olmasının DAEŞ'i daha eski iletişim teknolojilerini kullanmaya iteceğini ve bunun da ABD'nin ilgili güvenlik kurumlarınca daha kolay zaafiyete uğratılabileceğini dile getirdi.

General Dunford da siber savaş taktiklerinin DAEŞ'te sürpriz etkisi meydana getirerek örgütü zayıf bırakacağını ve taktiksel zaafiyete uğratacağını belirtti.

Dunford, "DAEŞ'i hem fiziksel hem de sanal olarak izole etmeye ve örgütün iletişim kanallarını daraltmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Carter, ABD destekli yerel güçlerin Suriye'nin Şeddadi kentini kısa süre önce DAEŞ'ten geri aldığını ve bu vesileyle DAEŞ'in "şehirdeki suç yapılanması" hakkında artık bilgi sahibi olabileceklerini ifade etti.

Özellikle petrol yatakları açısından çok zengin kentin DAEŞ'in elinden geri alınmasını "Musul ve Rakka'ya giden yolda kritik bir adım" olarak tanımlayan Carter, kentin stratejik önemine işaret etti.

DAEŞ'le mücadelede Musul ve Libya'daki son durum
Musul'un DAEŞ'ten geri alınması için çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ve artık operasyonların başlama noktasına geldiğini ifade eden Carter, "İnanıyorum ki Ramadi'de olduğu gibi Irak güçleri şehri DAEŞ'ten geri alacaktır" dedi.

Ramadi'ye göre Musul operasyonunda Irak hükümetine ve ordusuna daha fazla destek sağladıklarını kaydeden Dunford ise Musul operasyonunun aslında başlamış olduğunu, şehirdeki DAEŞ militanlarını dışarıdan izole etmeye başladıklarını aktardı.

"Burada Ramadi'ye göre daha derinlikli ve büyük bir operasyon gerçekleşecek" diyen Dunford, bu sebeple Irak güçlerine hem silah hem de lojistik anlamda en iyi desteği vermeye çalıştıklarını belirtti.

Libya'da DAEŞ'le mücadelede gelinen durumun sorulması üzerine Carter, ülkede öncelikle işleyen bir hükümetin kurulmasını umduklarını dile getirdi.

Libya'daki DAEŞ militanlarına karşı hava operasyonları düzenleyecek bir koalisyonun oluşturulması ihtimalinin sorulması üzerine Carter, İtalya'nın bu tür bir koalisyona öncülük yapmayı önerdiğini ve ABD'nin de gerekli desteği sağlayabileceğini kaydetti. Detaya girmeyen Carter, mevcut durumda hava operasyonlarını sürdüreceklerini ve Libya'da bir hükümetin kurulmasını beklediklerini ifade etti.

Şubat ayı başında Carter, Pentagon'un 2017'de siber güvenlik için 7 milyar dolar harcama yapmayı planladığını açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN