Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

Kafkas Kartalı Şeyh Şamil'in vefatının 145. yılı

Bugün 35 yıl Kafkasya'nın özgürlüğüne kendisini adayan, kahraman ve alim Şeyh Şamil'in, vefatının 145. yılı.

1797 ile 1871 yılları arasında yaşayan Şeyh Şamil; Kafkasya'nın özgürlüğüne kavuşması için Ruslara karşı amansız mücadeleler vermiş ve Rus ordularını dize getirmiş bir mücahit olarak tarihe geçti. Dağıstan'ın Gimri Köyü'nde 1797 yılında dünyaya gelen Şeyh Şamil, küçük yaşından itibaren ilim tahsil edip, alim olması için, zamanın en büyük ulemalarından ders aldı. 30 yaşına kadar; tefsir, hadis, fıkıh ilimlerini, edebiyat, tarih ve fen bilgilerini öğrenen Şamil, Bağdat'a gidip, Mevlana Halid hazretlerinden de ilim öğrendi.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

Kim Jong'dan 'dışkı' dolu balon saldırısı!

Güney Kore, Kuzey Kore'nin ülkenin üstüne içi kullanılmış tuvalet kağıdı ve insan dışkısıyla dolu balonlar attığını duyurdu.

Güney Kore, yıllardır kuzeye propaganda broşürleriyle dolu hava balonlarını gönderiyor. Pyongyang yönetimi, buna yanıt vermeye karar verdi. Kuzey Koreliler, propaganda broşürlerinin yanında bir de için kullanılmış tuvalet kağıdı, izmarit ve insan dışkısıyla dolu hava balonları gönderiyor.

Güney Kore medyası, komşu ülkeyle sınırda onlarca balonun tespit edildiğini, yerel yetkililerin ilk olarak balonların içinde tehlikeli biyokimyasal maddenin olduğunu sandıklarını duyurdu. Ancak balonlar açıldıktan sonra içinde broşürlerle birlikte 'sözlerle tarif edilmesi zor' çöpün tespit edildiği belirtildi.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

Çin'de hafta sonu tatili iki buçuk güne çıkarılıyor

Çin'de çalışanların ailelerine daha çok vakit ayırması ve birlikte seyahat edebilme imkanı sağlanması amacıyla hafta sonu tatili iki güne çıkarılıyor.

Çin'de çalışanların ailelerine daha çok vakit ayırabilmesi için hafta sonu tatilinin iki buçuk güne çıkarılacağı bildirildi.

BU YAZ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Çin Turizm İdaresinin açıklamasına göre, ülke genelinde bu yaz yürürlüğe girmesi planlanan düzenleme ile hafta sonu tatili yarım gün uzayacak. Uygulamayla çalışanların aileleri ile daha çok vakit geçirmesi ve birlikte seyahat edebilme imkanı bulması hedefleniyor.

PİLOT UYGULAMA BAŞLADI

Ülkenin kuzeyindeki Hıbey, güneydeki Ciangşi eyaletleri ile orta kesimdeki Çongçing kentlerinde pilot uygulama başladı. Bu bölgelerde faaliyet gösteren devlet şirketleri, holding ve özel işletmeler, çalışanlarına cuma günü öğlenden itibaren bir sonraki hafta pazartesiye kadar izin verdi.

Çin'deki çalışma kanunu uyarınca 1995'ten bu yana iki günlük hafta sonu tatili uygulaması bulunuyor.

AİLEYE BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR

Konfüçyus öğretisinin etkili olduğu Çin'de aileye büyük önem veriliyor. Bu anlamda, ülkede 2014 yılında yürürlüğe giren bir diğer uygulamaya göre ise işverenlerin, yaşlı ve bakıma muhtaç aile büyüklerini ziyaret için çalışanlarına ek izinler verme zorunluluğu bulunuyor.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

ABD'de İslamofobi anketi

Pew Araştırma Merkezinin anketine katılan Amerikalıların yaklaşık yarısı, ülkedeki Müslümanların "en az bir kısmının" ABD düşmanı olduğuna inanıyor.

ABD'de araştırma şirketi Pew'ün yaptığı anket, halkın yaklaşık yarısının buradaki Müslümanların "en az bir kısmının" ülke düşmanı olduğu düşüncesi taşıdığını ortaya koydu.

Washington merkezli Pew Araştırma Merkezinin 7-14 Ocak tarihlerinde yaptığı ankette, 2 bini aşkın katılımcıya "Amerikalı Müslümanların ne kadarının ABD düşmanı olduğu düşüncesindesiniz" sorusu yöneltildi.

Katılımcılara "En az bir kısmı" ve "Çok azı/hiçbiri" seçenekleri sunuldu. Soruya "En az bir kısmı" cevabını verenlerden ayrıca "Hemen hemen tümü/çoğunluğu", "Yarısı" ve "Bazıları" şıklarından birini işaretlemeleri istenen ankette, fikir belirtmeme hakkı da tanındı.

Ankette Amerikalıların yüzde 49'unun, ülkedeki Müslümanların "en az bir kısmının" ABD düşmanı olduğuna inandıkları sonucu ortaya çıktı. Bu düşüncede olanlardan da yüzde 11'inin ülkedeki Müslümanların "hemen hemen tümü/çoğunluğunun", yüzde 14'ünün "yarısının", yüzde 24'ünün ise "bazılarının" ABD düşmanı olduğu kanaatini taşıdığı belirlendi.

Katılımcıların yüzde 42'si de "Amerikalı Müslümanların ne kadarının ABD düşmanı olduğu düşüncesindesiniz" sorusuna "çok azı/hiçbiri" cevabını verdi, yüzde 9'u ise fikir belirtmedi.

Ankette ayrıca katılımcılara "Kasım ayındaki seçimde ABD başkanı olacak kişinin İslam dinini kullanan 'aşırıcılar' ile ilgili nasıl bir dil kullanmasını tercih ettikleri" soruldu.

Katılımcıların yüzde 50'si "Yeni başkanın konu hakkında açıklamalarda bulunurken İslam dinini tümüyle eleştirmemesi için 'itinalı' konuşması gerektiği"ni ifade etti. Bu oran Demokrat Parti'yi destekleyen katılımcılar arasında yüzde 70'ye çıktı, Cumhuriyetçi Parti sempatizanları arasında ise yüzde 29 oldu.

Anket katılımcılarının yüzde 40'ı ise "Yeni başkanın konu hakkında İslam'ın tamamını hedef almaktan çekinmeyerek 'lafını esirgemeden' konuşması gerektiğini" ifade etti.

Bu düşünceyi paylaşanların oranı, Demokrat Parti destekçileri arasında yüzde 22, Cumhuriyetçi Parti seçmenlerinde ise yüzde 65 oldu.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

Rusya muhaliflerin iddiasını doğruladı

kullanılması konusunda askeri danışmanlıkla" görevli bir Rus subayının, rejime ait askeri noktaya düzenlenen saldırıda öldüğünü kaydetti.

Bakanlığın Rus basınında yer alan açıklamasında, Rus subayın,Suriye'de "silahların kullanılması konusunda askeri danışmanlık" için bulunduğu belirtildi.

Subayın, 1 Şubat'ta rejime ait askeri noktaya gerçekleştirilen saldırı neticesinde öldüğü bildirilen açıklamada, Rus askerin ismi ve rütbesi açıklanmadı.

Açıklamada, saldırının terör örgütü DAEŞ tarafından yapıldığı iddia edildi.

Suriyeli muhalif kaynaklar ise Suriye'nin Türkiye sınırındaki Türkmendağı bölgesinde, Rus ve rejim generallerinin dün bir araya geldiği toplantıya düzenledikleri baskında, 4'ü Rus, 4'ü Suriyeli olmak üzere 8'i general rütbesinde 15 askerin öldürüldüğünü ileri sürmüştü.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

'Amaç Esad'a Nusayri devleti kurdurmak'

Rusya'nın Suriye'de DAEŞ yerine muhalifleri vurmaya devam ettiğini açıklayan İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, 'Moskova, Esad'a Nusayri bir devlet mi kurdurmaya çalışıyor?' dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Esad'a Suriye'de butik bir devlet kurmak istiyorlar" sözünün bir benzeri İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond tarafından da yapıldı. DAEŞ karşıtı koalisyona üye 23 ülkenin temsilcisini bir araya getiren Roma'daki konferanstan sonra konuşan Hammond, Putin yönetimini "Beşar Esad'a küçük bir Nusayri devleti kurmaya çalışmakla" suçladı. Hafta başında Hammond, Rus saldırılarının sadece küçük bir kısmının DAEŞ terör örgütünü hedeflediğini, Rus müdahalesinin Suriye'deki savaşı daha da kötüleştirdiğini söylemişti. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov da bu sözlere sert tepki göstererek "Ciddiye alınamaz" demişti. Peskov'un sözlerinin ardından "Demek ki laflarım gediğine oturmuş" diyen Hammond "Acaba Rusya gerçekten barış sürecine bağlı mı, yoksa barış sürecini bahane ederek ülkenin kuzeybatısında Esad'a Nusayri bir devlet mi kurdurmaya çalışıyor?" sorusunu ortaya attı. Bu açıklamalar ABD, NATO, İngiltere ve Türkiye'nin, Suriye'deki Rus müdahalesine ortak bir bakış açısından yaklaştığı şeklinde yorumlandı.

HEDEF HALEP'İ KUŞATMAK
Rusya'nın saldırıları dünyanın tepkisini çekmeye devam ederken, bu saldırılardan destek alan rejim güçleri Halep'i kuşatma altına almaya çalışıyor. Rus saldırılarının Halep'in çevresiyle bağlantısını kesmeye yoğunlaştığını belirten muhalifler "Tedarik yollarımız henüz kesilmiş değil ama ağır bombardıman altındayız. Rus jetleri ikmal yollarını ve karargahı vurdu. Saldırıyı geri püskürtmek için çalışıyoruz" açıklamasında bulundu. Rejim güçlerinin de Türkiye-Halep arasındaki yolların çevresindeki köyleri ele geçirmeyi hedeflediği öğrenildi.

SURİYE GÖRÜŞMELERİ ASKIYA ALINDI
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin askıya alındığını, bir sonraki görüşmenin 25 Şubat'ta yapılmasının planlandığını söyledi. De Mistura Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile bir araya geldikten sonra basına açıklamalarda bulundu. Görüşmeler başlamadan önce insani durum konusunda acil adım atılması gerektiğini belirten de Mistura, hem BM hem de krizin taraflarınca yapılması gereken çalışmalar olduğunu kaydetti. De Mistura, başlayacak görüşmelerin Suriye halkının yararına olması gerektiğine dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: Yine sonuçsuz bir Cenevre görüşmesi yapmak için mi buradayız, yoksa Suriye'nin geleceğini, siyasi sürecini, yeni anayasayı, seçimleri konuşurken ciddi miyiz? Suriye halkı bu görüşmeleri yaparken bir çözüm üretmemizi bekliyor. Dürüst olmak gerekirse henüz bunu görmedim ve görüşmelere yeniden başlayabilmek için bir ara verilmesi gerek.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.02.2016)

Türkiye'den Rusya'ya veto

Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın talep ettiği gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanmamıştır ve uçuş gerçekleşmemiştir.

Dışişleri'nden yapılan açıklama şöyle:

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı coğrafyasında bir güven ve güvenlik arttırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992 yılında imzaya açılan Açık Semalar Antlaşması'na (ASA) ülkemizle birlikte 34 ülke taraftır. Antlaşma çerçevesinde Taraf Devletler, belirlenen kotalar çerçevesinde birbirlerinin toprakları üzerinde rutin gözlem uçuşları gerçekleştirmektedirler.

Antlaşma kapsamında talep edilen uçuşlar, gözlem uçuşunun yapılacağı ülke ve uçuşu gerçekleştirecek ülke arasında, rota üzerinde mutabakata varılması halinde icra edilebilmektedir. Bu bağlamda, Rusya Federasyonu'nun 2-5 Şubat 2016 tarihleri için talep ettiği gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemiştir.

Esasen Rusya Federasyonu'nun kendi toprakları üzerindeki gözlem uçuşlarına çeşitli sınırlamalar getirdiği tüm ASA taraf devletlerince bilinen bir husustur. Öte yandan, Rusya Federasyonu, 2015 Aralık ayında ülkemizde yaptığı gözlem uçuşunu, ülkemizce önerilen rota değişikliğine uygun olarak gerçekleştirmiştir.

BİZE ULAŞIN