Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

 • 1
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

Irak'ta Rus helikopteri düştü

Irak'ın güneyindeki Vasıt (Kut) vilayetinde MI35 modeli Rus helikopterinin düştüğü bildirildi.
AA muhabirinin Vasıt vilayetindeki güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Rus helikopteri, kentin güneyindeki Camia semtinde askeri bölge yakınında düştü.

Kentteki güvenlik kaynağı, helikopterin teknik nedenlerden dolayı düştüğünü ifade ederek, mürettebatın zarar görmediğini de kaydetti.

 • 2
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

KKTC'de kolalisyon ortağı UBP'li bakanlar istifa etti

KKTC'de koalisyon hükümetinin ortağı UBP'li bakanlar Başbakan Ömer Kalyoncu'ya istifalarını sunarak hükümetten çekildiler

 • 3
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

Azerbaycan'dan açıklama: Darmadağın ettik!

Azerbaycan ordusu, devam eden çatışmalarda Ermeni güçlerin komuta karargahını imha etti.
Azerbaycan ordusu, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında devam eden çatışmalarda, Ermeni güçlerin komuta karargahını imha etti.


AZERBAYCAN ORDUSU ERMENİSTAN'I HARİTADAN SİLEBİLİR

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "İşgal altındaki bölgelerde bulunan Ermeni komuta karargah merkezi, ordumuzun açtığı ateşle darmadağın edildi. Düşmanın çok sayıda albay ve generali yok edildi"ifadelerine yer verildi.

Operasyonun video görüntüsünün, kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

30 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Hocavent ve Füzuli çevresinde Ermenistan güçlerinin Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik saldırı girişimine anında karşılık verildi. Azerbaycan ordusunun karşı saldırısında Ermenistan'a ait 3 tank imha edilirken 30'a yakın Ermenistan askeri öldürüldü. Yanı sıra topçu atışlarında Ermenistan'a ait bataryalar yok edildi. Bakanlık, Silahlı Kuvvetler'in cephe hattında operasyon koşullarını tam kontolde tuttuğunu bildirdi.

 • 4
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

Libya'daki tüm bakanlıkların banka hesapları donduruldu

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti, ülkedeki tüm bakanlıkların ve bazı kurumların banka hesaplarını dondurdu.
Libya'da Faiz es-Sirac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümetinin (UMH), ülkedeki tüm bakanlıkların ve bazı kurumların banka hesaplarını dondurduğu bildirildi.

Başkent Trablus ve Tobruk merkezli 2 hükümetin yanı sıra uluslararası toplum tarafından desteklenen üçüncü bir hükümet (UMH) bulunan ülkede, UMH Başkanlık Konseyi tarafından yayımlanan kararda, "Maaşlar hariç hazine tarafından finanse edilen bakanlıkların ve kamu kurumlarının banka hesapları donduruldu" denildi.

Başkanlık Konseyi üyesi Fethi el-Micberi başkanlığındaki komitenin ilgili kurumdan yazı gönderilmesi halinde hesaplardaki blokajı kaldırma yetkisi olduğu ifade edildi.

 • 5
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

Asıl şikayetçi ABD basını!

Obama, Türkiye'ye basın özgürlüğü eleştirisi yapıyor ancak ABD'de ulusal güvenlik nedeniyle gazeteciler ceza alıyor ve kaynaklarını açıklamaya zorlanıyor.
ABD basını açılan davalar nedeniyle Obama'ya bir mektup bile yazdı ve baskıların azaltılmasını istedi. 8 Temmuz 2014'te 38 büyük gazetecilik örgütü Obama'ya açık bir mektup yazarak Obama yönetiminin gazetecilik faaliyetleri konusunda daha şeffaf davranması ve haberlere kısıtlayıcı uygulamaların bir an önce sonlandırılması yönünde bir talepte bulundu.

SON 40 YILIN EN BASKICISI

2014 yılında Washington Post gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Leonard Downie Jr. Obama yönetiminin eski ABD Başkanı Richard Nixon'dan bu yana basına uygulanan baskı noktasındaki en saldırgan başkan olduğunu ifade etti. New York Times Gazetesi'nin baş hukuk müşaviri ve anayasa hukukçusu olan James Goodale da yine basın özgürlüğü konusunda Obama yönetiminin Nixon yönetiminden çok daha kötü olduğunu açıklamıştı. Goodale, Obama yönetimindeki yetkililerin Nixon ya da Bush yönetimlerinde hayal bile edemeyecekleri kadar sert bir güç kullandığının altını çizmişti. Açıklamaları yapan her iki isim de Nixon ve Bush dönemlerinde basın özgürlüğü için mücadele eden sembol isimler oldukları için bu açıklamalar ülke genelinde büyük yankı uyandırmıştı. Obama yönetimi altında "bilgi sızdırmak" için açılan davaların sayısı yediye ulaştı.

Gazetecilere cezalar

- Bush yönetiminin CIA'yi nasıl yasadışı kullandığını anlatan 'State of War' kitabını yazan New York Times muhabiri James Risen, kendisine bilgi sızdıran haber kaynağını açıklamayı reddettiği için hapis cezası aldı.

- K. Kore hakkında gizli bir raporu kullanarak makale yazan Fox News muhabiri James Rosen'ın telefon görüşmeleri ve e-posta adresleri Adalet Bakanlığı tarafından takip edildi, arama emri çıkarıldı.

- New York Times muhabiri Judith Miller, kaynağını açıklamaya yanaşmadığı için 18 ay hapis cezasına çarptırıldı, 12 hafta hapis yattıktan sonra muhbirinin isminin açıklanmasına izin vermesinden sonra serbest kaldı.

- 2012'de haber ajansı Associated Press'in (AP) telefon konuşmalarının ABD Adalet Bakanlığı tarafından iki yıl dinlendiği ortaya çıktı.

- 2015'te 25 yaşındaki siyahi Freddie Gray'in polis sorgusu altındayken ağır yaralanması ve hayatını kaybetmesinin ardından çıkan Baltimore protestoları esnasında esnasında ABD'li güvenlik güçleri 5 gazeteciyi yaraladı ve ekipmanlarını kırdı. Onlarcasını ise gözaltına aldı.

 • 6
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

Panama belgeleri dünyayı yerinden oynattı

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca'nın milyonlarca gizli dokümanı internete sızdı, Putin başta olmak üzere 72 ülkenin liderlerinin ses getirecek vergi skandalları bir bir ortaya çıktı.
Dünyanın en güvenilir hukuk firmaları arasında gösterilen Panama menşeli Mossack Fonseca'nın 11 milyon belgesi basına sızdırıldı. Söz konusu belgelerde başta Putin olmak üzere birçok dünya liderinin ve ünlü ismin vergi kaçırmak ve kara para aklamak için nasıl yollara başvurduğu yer alıyor.

Panama merkezli Mossack Fonseca'ya ait 40 yıllık özel belge ve dokümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda paralarını saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve birçok ünlü isim deşifre oldu. Ortaya çıkan ve ünlü liderlerin hesaplarını deşifre eden bu belgelere Panama Papers (Panama belgeleri) adı verildi.

Putin'den Esed ve Cemaron'a

Panama Papers belgelerinde, Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere Başbakanı Cameron'ın babası, Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi'nin oğlu Alaa Mubarak, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Başkanı Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, Gürcistan'ın eski Başbakanı Bidzina Ivanishvili, İzlanda Başbakanı Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, Irak'ın eski başbakanı Ayad Allawi, Katar'ın eski başbakanı Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, Katar'ın eski Emiri Sheikh Hamad bin Khalifa Al Thani, Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdulaziz bin Abdulrahman Al Saud, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Irak'ın eski başbakanı Ayad Allawi ve Suriye'den de Esed gibi isimler yer alıyor.

En çok Putin'i sarsaracak

Kayıtlarda Putin'in isminin hiçbir şekilde geçmemesine rağmen, "arkadaşlarının" Putin'in yanlarında olduğunu ve "kazançlarına güvence" olduğunu kabul ettiği görülüyor. Belgeler ise Putin'in 2 milyar dolarlık bu paradan yararlandığını ima ederken, "arkadaşlarının serveti Putin'in harcamalarında ortaya çıkıyor" deniliyor.

Messi de listede

Barcelona'nın dünyaca ünlü oyuncusu Lionel Messi'nin de adı belgelerde geçiyor. Kayıtlar Messi ve babasının Panama şirketi Mega Star Enterprise adlı firmanın sahibi olduklarını gösteriyor. Şu an İspanya'da Messi'nin offshore hareketleri soruşturuluyor.

Sızdıran belli değil

Panama belgeleri önce Süddeutsche Zeitung adlı Alman gazetesiyle, ardından 78 ülkeden 107 ayrı medya kuruluşuyla paylaşıldı. Ancak sızdıranın kim olduğu belli değil. Belgeler, Panamalı hukuk firmasının, müşterilerinin para aklamasına, ambargoları delmesine ve vergi kaçırmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.
Firma yetkilileri ise 40 yıldır faaliyet gösterdiğini ve bugüne kadar herhangi bir illegal iş yapmadığını söylüyor.

İlk istifa

Panama kayıtlarının sızmasının ardından 2013 yılından bu yana görevde olan İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson istifa etti.

Daha çok belge gelebilir

11 milyon belge dünya çapında büyük ses getirirken, gelecek günlerde çok sayıda yayınlanmamış belgenin basına sızdırılabileceği konuşuluyor.

 • 7
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(04.04.2016)

Avrupa'dan Ermenistan'ı şoke eden çağrı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, Ermeni birliklerinin işgal altındaki Azeri topraklarından BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak geri çekilmesi çağrısında bulundu.
Agramunt, yaptığı yazılı açıklamada, Yukarı Karabağ'daki şiddet olaylarından ve insanların yaşamlarını kaybetmesinden derin endişe ve büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "Taraflara derhal ateşkese saygı göstermeleri ve barışçıl çözüm için müzakerelere başlamaları çağrısı yapıyorum'' ifadesini kullandı.

AZERBAYCAN'IN KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Azerbaycan ve Ermenistan'ın 2001 yılında Avrupa Konseyine üye olurken Yukarı Karabağ sorunun barışçıl bir şekilde çözümü için çaba göstereceklerini yolunda taahhütte bulunduğunu kaydeden Agramunt, iki hükümete de şiddetten uzak durmaları çağrısı yaparken, Azerbaycan'ın tek taraflı ilan ettiği duyurulan ateşkes haberini memnunlukla karşıladığı bildirdi.

"İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARDAN ÇEKİLİN"

Agramunt, açıklamasında, ''BM Güvenlik Konseyi kararına uygun olarak Ermeni birliklerinin işgal altındaki Azeri topraklarından geri çekilmeleri çağrısını yapıyorum'' ifadelerine yer verdi.

Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ, 1991'de Ermenistan tarafından işgal edilmiş ve 1994'te yapılan ateşkes anlaşması çıkan gerginlikler sonucu bozulmuştu.

BİZE ULAŞIN