Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

 • 1
 • 27
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

Fransa'da terör olaylarına karışanlar vatandaşlıktan atılacak

Fransa Ulusal Meclisi herhangi bir terör suçundan 10 yıl hüküm giyen ve Fransız ulusunun çıkarlarına karşı suç işleyen kişilerin hakim kararıyla vatandaşlıktan çıkarılmasını ön gören kanun teklifini kabul etti.
Le Figaro gazetesinin haberine göre, Meclis'te gece geç saatlerde yapılan oylama ile 14 oy farkla kabul edilen kanun teklifi vatandaşlığın düşürülmesini öngörüyor.

Vatandaşlıktan düşürme kanunu Fransa'da ilk gündeme geldiğinde kanun hem Fransızlar hem de başka bir ülkenin vatandaşı olanlar için tasarlanıyordu. Ayrıca Fransa kanunlarında hiç kimse vatansız bırakılmayacağı için sadece çifte vatandaşların Fransız vatandaşlıklarının düşürülmesi planlanıyordu.

Daha sonra kanun teklifi, bu durumun çifte vatandaşlar ile sadece Fransız vatandaşları arasında "adalette eşitlik" ilkesine ters düşeceği, bu sebepten "çifte vatandaşlık" konusuna atıfta bulunulmaması gerektiği görüşü ile yendien hazırlandı. Teklif dün gece geç saatlerde148 hayır oyuna karşılık 168 evet oyuyla ile kabul edildi, 22 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Eğer teklif kanunlaşırsa kimin vatandaşlığı kaybedeceğine bir hakim karar verecek, bu karar "vatandaşlıktan çıkartılıp" vatansız kalmak yerine vatandaşlık haklarının elinden alınması olabilecek, vatandaşlık hakları ellerinden alınanlar seçme ve seçilme hakkını kullanamayacak ayrıca, devletin herhangi bir kuruluşunda devlet memuru olarak çalışamayacaklar.

 • 2
 • 27
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı idam edildi

Kuzey Kore ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. Güney Kore'nin resmi haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı General Ri Yong-gil'in idam edildiğini bildirdi.
Yonhap adını açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberde, General Ri Yong-gil'in "yolsuzluk yapmak" ve "kişisel kazanç peşinde koşmaktan" suçlu bulunduğunu duyurdu.

Haber henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

General Ri Yong-gil 2013 yılında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından Genelkurmay Başkanı olarak atanmıştı.

Güney Kore hükümeti geçen yıl, Kim Jong Un'un iktidara geldiği 2011 yılından bu yana 79 hükümet yetkilisinin idam edildiğini açıklamıştı.

Bu kişiler arasında, "vatan hainliği yapmakla" suçlanan Kim Jong Un'un eski danışmanı ve eniştesi de bulunuyor.

Kıtalararası uzun menzilli roket fırlatmıştı

Kuzey Kore Pazar günü kıtalararası uzun menzilli roket fırlatıp uzaya uydu gönderdiğini açıklamıştı.

Bu hareketi "yasaklı füze teknolojisini" deneme girişimi olarak gören ABD, Güney Kore ve Japonya Pyongyang yönetimine büyük tepki göstermişti.

BM Güvenlik Konseyi de Kuzey Kore'yi kınamıştı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper ise dün Kuzey Kore'nin, nükleer silah üretiminde kullanılabilecek yakıt sahibi olmasına imkan veren plütonyum reaktörünü yeniden faaliyet geçirdiğini söylemişti.

Amerikan Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komisyonu'nda konuşan Clapper, "Kuzey Kore'nin reaktörü bir süre önce faaliyete geçirdiğini ve bu sayede birkaç hafta ya da ay içerisinde plütonyum sahibi olabileceğini düşünüyoruz" demişti.

 • 3
 • 27
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

İran, Rusya'dan savaş uçağı alacak

İran Savunma Bakanı Dehkan, Rusya'dan "Sukhoi Su-30" tipi savaş uçağı almak için yapılan görüşmelerin imza aşamasına geldiğini belirtti
İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'e konuşan Dehkan, Sukhoi Su-30 tipi savaş uçağı almak amacıyla Rusya ile yaptıkları görüşmelerin imza aşamasına geldiğini belirterek, alınacak uçak sayısının dahi belirlendiğini ifade etti.
Dehkan, uluslararası medyada yer alan İran'ın Çin'den J-10 tipi savaş uçakları alacağı yönündeki iddiaların da doğru olmadığını söyledi.
Rusya'dan alınan S-300 hava savunma sistemleriyle ilgili ise Dehkan, S-300 sistemlerinin ilk bölümünün imzalanan anlaşmaya göre, bu yılın ilk çeyreğinde teslim edileceğini sözlerine ekledi.

 • 4
 • 27
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

İsrail'le normalleşme görüşmeleri bugün İsviçre'de yapılacak

Zirve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun temsilcisi Joseph Ciechanover ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jakop Nagel arasında gerçekleşecek
İsrail ile Türkiye, ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için bugün İsviçre'de bir görüşme gerçekleştirecek. Zirvenin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun temsilcisi Joseph Ciechanover ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jakop Nagel arasında gerçekleşeceği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı sürpriz buluşmayla ilgili sorulara "Ne doğruluyoruz ne de yalanlıyoruz" yanıtını verdi. Görüşmeyle ilgili haber İsrail'de yayımlanan Haaretz Gazetesi'nde yer aldı.

NEREDEYSE TAMAM

Üst düzey İsrailli yetkililere dayandırılan haberde anlaşmanın neredeyse tamamlandığı ancak iki konuda hâlâ pürüzlerin olduğu belirtildi. Sorunlu maddelerden birisinin Gazze ablukasının kaldırılması, diğerinin ise HAMAS 'ın Türkiye'deki aktiviteleri olduğu ifade edildi.
Haberde İsrail'in Türkiye'den HAMAS 'ın İstanbul'daki ofisini kapatarak aktivitelerine son vermesini istediği yer aldı. Haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile dün görüşen ABD'li Yahudi derneklerinin çatı kuruluşu Ulusal Liderlik Konseyi'nin Başkan Yardımcısı Malcolm Hoenlein'in İsrail Başbakanı Netanyahu'ya çok yakın olduğu ve kendisinden mesaj getirdiği de iddia edildi.
Sinirlioğlu ile Ciechanover en son geçtiğimiz aralık ayında yine İsviçre'de bir araya gelmişlerdi.

 • 5
 • 27
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

Papa'dan 'Merkel' itirafı!

Papa Françesko ve Merkel arasındaki telefonda 'kısır' polemiği yaşandığı öğrenildi.Katolik dünyasının dini lideri Papa Françesko, Corriere della Sera Gazetesi'ne verdiği röportajda Avrupa'yı 'kısır bir kadına' benzettiği için Almanya Başbakanı Angela Merkel'in kendisini telefonla aradığını, sesinin de biraz öfkeli geldiğini söyledi.

Papa, Kasım 2014'te Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada 'yorgun Avrupa'nın artık doğurganlığını ve enerjisini kaybetmiş yaşlı bir büyükanneye benzediği' minvalindeki sözleri için Merkel'in kendisini telefonla aradığını belirtti.
Papa telefon görüşmesiyle ilgili şunları söyledi:

"Merkel, biraz öfkeliydi. Çünkü Avrupa'yı çocuk doğuramayan kısır bir kadına benzetmiştim. Avrupa'nın gerçekten çocuk doğuramayacak bir kadın olduğunu mu düşündüğümü sordu. Ben de 'Evet yapabilir, Avrupa'nın güçlü ve derin kökleri var" dedim. Çünkü en karanlık anlarında bile, kendisine beklenmedik kaynaklarını göstermiştir."

 • 6
 • 27
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

ABD'den Rusya'ya 'sınır' uyarısı

ABD'li Büyükelçi Lute, NATO ve Türkiye'nin, Rus savaş uçaklarının hava sahası ihlalleri konusunda aynı görüşte olduğunu söyledi
ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Douglas Lute, basın brifingi düzenleyerek, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde durum değerlendirmesi yaptı. "Rusya Türkiye'nin Suriye sınırındaki bu tür tehlikeli faaliyetleri bir an evvel sonlandırmalıdır" diyen Lute, Türkiye'nin sınırlarının ihlali durumunda müttefiklerin güçlü bir şekilde Türkiye'nin yanında yer alacağını taahhüt ettiklerini vurguladı.

Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını da değerlendiren Lute, "Bu saldırıların yüzde 80-90'ı Esad rejimine karşı mücadele edenlere yapılıyor. DAEŞ'e karşı yapılmıyor" dedi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, "Rusya'nın Halep'te ve bölgenin geri kalanında yaptığı eylemler, masaya gelip ciddi bir müzakere yapmayı oldukça zorlaştırıyor" diye konuştu. İngiltere'nin Suriye Özel Temsilcisi Gareth Bayley de "Rusya kasten ılımlı muhalefeti bombalarken ve uluslararası hukuku ihlal ederek sivilleri öldürürken masada yeri olduğunu iddia edemez" dedi.

 • 7
 • 27
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(10.02.2016)

Fransa Dışişleri Bakanı istifa etti

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius görevini bıraktı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Fabius'ı Anayasa Konseyi Başkanı olarak ataması bekleniyor.
Fransa Dışişleri Bakanı Lauren Fabius bugünkü kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. 69 yaşındaki Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, "Son kabine toplantınızı mı yaptınız?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'ın görevini bırakması bekleniyordu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın gün içerisinde Fabius'ü Anayasa Konseyi Başkanı olarak ataması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Fabius'ın koltuğundan ayrılması Fransa'da kabinede büyük bir revizyonun habercisi olarak görülüyor.

BİZE ULAŞIN