Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

 • 1
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

''HALEP'İ BİZ DEĞİL ABD BOMBALADI''


Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konashenkov, Halep'i dün Rusya'nın değil ABD savaş uçaklarının bombaladığını iddia etti

TASS haber ajansına konuşan Rus sözcü Igor Konashenkov, ABD'nin dün Halep'i A-10 savaş uçaklarıyla bombaladığını ve suçu Rusya'nın üzerine attığını ileri sürdü.

''ABD BOMBALADI SUÇU BİZE ATTI''


Rus sözcü, ABD'ye ait iki A-10 savaş uçağının Türkiye'den kalkarak Halep'de bazı hedefleri bombaladığını söyledi. "Önde gelen ABD ve Avrupa televizyonları, Rusya'nın operasyonlarından çok önde yerle bir olmuş Halep'in görüntülerini yayımlıyor ve buna Rusya'nın hava saldırıları neden olmuş gibi gösteriyorlar" ifadelerini kullanan Konaşenkov, "Tüm ölümcül günahlar konusunda Rusya'yı suçlamak alışkanlık hâline geldi" dedi.
Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetleriyle ilgili de bilgi veren Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konashenkov, ülkesine ait savaş uçaklarının 4-11 Şubat tarihleri arasında 500 hedefi vurarak 1900 "teröristi" öldürdüğünü savundu.

 • 2
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

MÜSLÜMAN OLDUĞU İÇİN DÖVEREK ÖLDÜRMÜŞLER

İngiltere'nin Rotherdam kentinde geçen yıl camiye giderken iki ırkçı saldırgan tarafından dövülen ve 11 gün sonra hastanede ölen Muhsin Ahmed (81) ile ilgili davanın son duruşması dün yapıldı.

Avukatı Andrew Robertson, saldırganların Ahmed'e ırkçı ifadeler kullanarak sözlü tacizde de bulunduklarını vurguladı. Saldırganların tekme ve yumrukla dövdükten sonra Ahmed'in üzerinde tepindiklerini belirten Robertson, "Zanlılardan Dale Jones olaydan önce kokain, içki ve diyazepam ilaç kullandı. Jones, saldırıdan hemen önce Asyalı bir taksi şoförüne de sözlü ırkçı tacizde bulundu" dedi.

 • 3
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

ESİR ASKERDEN 73 YIL SONRA MEKTUP GELDİ


İkinci Dünya Savaşı'ndan mektup var... Nazi esiri İtalyan askerin ailesine yazdığı mektup, 73 yıl sonra adresine ulaştı

İtalya'nın 1943'te Almanya'ya savaş açmasının ardından Nazi güçlerinin kuşattığı Lancenigo kentinde yakalanan Ferruccio Pasin isimli askerin mektubu yıllar sonra ailesine gönderildi.

Diğer esir alınan askerlerle birlikte Berlin'in 52 kilometre güneyindeki Luckenwalde Kampı'na götürülen Pasin, ailesine hayatta olduğunu bildirmek için buradan mektuplar kaleme almıştı. Bir araştırmacının tozlu arşivler arasından çıkardığı mektup, savaşın kaos ortamında alıcıya iletilememişti. Mektubu bulan araştırmacı, İtalyan askerin ailesinin adresinin peşine düştü.

"HERKESE SEVGİLER"

Posta ofisinin desteğiyle aileyi bulan araştırmacı mektubu teslim etti. Yıllar sonra aldıkları mektubun şok edici mutluluğunu yaşayan aile üyeleri mektupta, "Sevgili babacığım. Kampta durumum iyi. Sizlerin de iyi olduğunuzu umuyorum. Evde durumun nasıl olduğunu lütfen bana bildirin. Benim için endişelenmeyin, size en yakın zamanda tekrar sarılabilmeyi diliyorum. Herkese sevgiler" ifadelerinin yer aldığını aktardı.

 • 4
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

DEV İTTİFAK! İLK KEZ YAPILACAK

Koalisyon, ilk kez Mart ayında Suudi Arabistan ev sahipliğinde toplanacak.

İslam ülkelerinin terörle mücadele koalisyonunun, ilk kez Mart ayında SuudiArabistan'ın ev sahipliğinde toplanacağı bildirildi.

Suudi Arabistan El-İhbariyye kanalında yer alan haberde, Suudi Arabistan'ın, Mart ayında ilk kez düzenlenecek İslam ülkelerinin terörle mücadele koalisyonu toplantısına ev sahipliği yapacağı belirtildi.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.


Geçen Aralık ayında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturulduğu bildirilmiş, bu ülkeler, Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine,Filistin, Komor Adaları, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen olarak sıralanmıştı.

 • 5
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

NATO'DAN TÜRKİYE VE ALMANYA'YA ONAY

İnsan kaçakçılığını engellemek için NATO askeri yetkilileri görevlendirildi.

Konuyla ilgili ilk açıklama Almanya'dan geldi. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, NATO'nun devriye görevine en kısa sürede başlayacağını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Ege'de yasa dışı göç ve insan kaçakçılığını engellemek için NATO askeri yetkililerine görev verildiğini belirtti.
ABD'li bakan, Türkiye ve Almanya'nın yanı sıra Yunanistan'ın da talebi üzerine NATO savunma bakanlarının konuyu ele aldığını ve talebin nasıl yerine getirileceği konusunda planlama yapmaları için askeri yetkililerin görevlendirildiğini ifade etti.

 • 6
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

SALİH MÜSLİM: FIRAT'IN BATISINA GEÇMEYECEĞİZ

PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin lideri Salih Müslim, YPG güçlerinin büyük bölümünün, DAEŞ'e karşı mücadele eden ABD öncülüğündeki koalisyonun koordinasyonu olmadan Fırat'ın batısına geçmeyeceğini söyledi.

Amerika'nın Sesi'ne açıklamalarda bulunan Salih Müslim, en büyük endişesinin Türkiye'nin savaşa katılması olduğunu kaydetti.

Suriye'nin kuzeyinde şiddetlenen savaşın Kürt bölgelerinde değil, bunlara yakın yerlerde olduğunu söyleyen Müslim, Kürt güçlerin çatışmalara dahil olmadığını, ancak YPG'nin bazı Arap müttefiklerinin El Nusra ile savaştığını söyledi.

Salih Müslim, "Türk birlikleri ya da Suriye'deki militan gruplar arasındaki müttefikleri gelecekte sorun yaratabilir ve Kürt bölgelerine saldırabilirler" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DAEŞ'e karşı YPG ile işbirliği yapan ABD'nin, Türkiye ile YPG arasında bir tercih yapması gerektiğini söylemiş, ancak Washington'dan art arda bunun tersi yönde açıklamalar gelmişti.

 • 7
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(11.02.2016)

ABD'Lİ GENERAL CANLI YAYINDA BAYILDI


Air Force One uçağından sorumlu general James Martin gazetecilere açıklama yaparken bayıldı.

Obama'nın uçağının komutanı Amerikan Hava Kuvvetleri'nde görevli General James Martin basın toplantısında bayıldı. Gazetecilere bütçe konuşması yaptığı sırada bayılan Martin'e ilk müdahale diğer komutanlar tarafından yapıldı.

Martin'in neden bayıldığına ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Milliyet

BİZE ULAŞIN