Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)

 • 1
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)

Rusya, Suriye'de okulu vurdu: 14 ölü

Türkiye'nin PYD'yi vurmaya başlamasının ardından bugün Rusya Halep'in kuzeyindeki Azez ilçesine 10 hava saldırısı düzenledi.
Rus savaş uçaklarının Halep'in kuzeyindeki muhaliflerin denetiminde olan Azez ilçesine 10 hava saldırısı gerçekleştirdiği ve ilçedeki çocuk hastanesi yakınlarına da iki füzenin düştüğü bildirildi. Saldırılarda yaralanan 10'u çocuk 35 kişi Türkiye'ye getirildi.
AA muhabirinin Azez'deki yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Rus jetlerinin Halep'in kuzeyindeki yönetim karşıtlarının kontrolündeki Azez ilçesine 10 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Saldırılarda en az 14 kişinin öldüğü açıklandı.

ÇOCUK HASTANESİNİ HEDEF ALDI
Rus savaş uçaklarının, terör örgütü PYD ile rejim muhaliflerinin bulunduğu cephe hatlarına saldırdığına değinen kaynaklar, ilçe merkezindeki çocuk ve kadın doğum hastanesinin yakınlarına iki füzeninin düştüğünü kaydetti.

YARALANANLAR TÜRKİYE'DE
Bombardımanda yaralananlardan 10'u çocuk 35 kişi, Öncüpınar Sınır Kapısına getirilerek ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Yaralılardan bazılarının sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi.
Öte yandan, Azez ilçesine bağlı Yazıbağları Türkmen köyü yakınlarından sabah saatlerinde gelen uçak ve bomba sesleri, Kilis merkezinden de duyuldu. Seslerin ardından bölgeden dumanlar yükseldiği görüldü.
Ayrıca, ilçenin doğusunda terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde olan bölgelere milliyeti belli olmayan uçakların saldırdığına da işaret eden kaynaklar, hedef alınan yerlerden dumanların yükseldiğini ifade etti.

 • 2
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)

"Türkiye NATO'yu zor duruma soktu"

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türkiye'nin Rus uçağını vurarak NATO'yu zor bir duruma soktuğunu, bunun çok sorumsuzca olduğunu söyledi
Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türkiye'nin Rus uçağını vurarak NATO'yu zor bir duruma soktuğunu, birçok şeyin NATO yönetiminin diğer ülkelerle çatışmaları kışkırtan üyeleri etkileme kararına bağlı olduğunu belirtti.
Medvedev, Time dergisine yaptığı açıklamalarda, "Türkiye hem kendisini hem de tüm NATO'yu zor duruma soktu. Bu çok sorumsuzca" ifadelerini kullandı.

Medvedev şu şekilde devam etti:

"Bu tür bir olay Sovyet zamanında gerçekleşseydi büyük ihtimalle ciddi bir kriz çıkardı. Ciddi bir savaş olmasa bile kesinlikle cevap niteliğinde ateş açılırdı ve böyle devam ederdi. Şimdi sadece farklı kararlar alındı. Rusya'nın bu konuda tavrı kesinlikle barışçıl. Uçağın birkaç saniyeliğine uçtuğunu düşünsek bile uçak Suriye sınırlarında vuruldu, bunun açık bir provokasyon olmasına rağmen Rusya buna askeri anlamda hiçbir tepki vermedi. "

Medvedev, birçok şeyin NATO yönetiminin diğer ülkelerle çatışmaları kızıştıran NATO üyeleri üzerinde etki kurma konusundaki kararlılığına bağlı olduğunun altını çizdi. Medvedev, "Bu NATO'nun disipliniyle ilgili. Biz bunun nasıl sonlandığını çok iyi anlıyoruz" dedi.

 • 3
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)

Esad-DAEŞ işbirliğinin canlı tanığı konuştu

Suriye'deki Tedmur (Palmira) ilçesisin eski Başsavcısı Nasır, rejimin ilçeyi DAEŞ'e teslim etme planını ve amaçları ile Rusya'nın buradaki katliamını anlattı.
"Tedmur Askeri İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Habib, Esed'in bizzat kendisini çağırdığını ve DAEŞ'in Tedmur'a saldırdığında ilçeden güvenli şekilde çekilmek için bir plan hazırlamasını kendisinden istediğini söyledi"

"(Habib) Esed'in DAEŞ'in Tedmur'a saldırmasını dünyaya 'DAEŞ'in Tedmur'u aldığını ve Alevileri ile Hristiyanları öldüreceğini göstermek için' kullandığını anlattı. Böylece DAEŞ'in katliam yapması ve ilçedeki tarihi eserleri yıkması dünya kamuoyunu etkiledi ve Suriye devrimi şeytanlaştırıldı"

"Rusya, binlerce füze, misket bombası, rejim varil bombaları attı. Ancak DAEŞ'in ilçeyi ele geçirmesinin ardından hiçbiri DAEŞ militanlarını vurmadı. Aksine binlerce sivili vurdu"

Suriye'nin Humus ilinin Tedmur ilçesinde 2013-2015 yılları arasında başsavcılık görevinde bulunan ve ilçenin terör örgütü DAEŞ'in kontrolüne geçmesine tanıklık eden Muhammed Kasım Nasır, rejimin bölgeyi bir plan dahilinde DAEŞ'e kendi eliyle teslim ettiğini söyledi. Nasır, "DAEŞ'in katliam yapması ve ilçedeki tarihi eserleri yıkması dünya kamuoyunu etkiledi ve Suriye devrimi şeytanlaştırıldı" dedi.

AA'nın sorularını yanıtlayan Nasır, geçen yıl mayıs ayının son haftasında DAEŞ'in rejimin elindeki Tedmur ilçesini nasıl kontrolüne aldığını anlattı. Nasır, Esed'in bölgedeki istihbarat generaliyle aralarında geçen diyaloğu şöyle aktardı:

"Başsavcı olmam hasebiyle Tedmur Askeri İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Malik Habib'in yanına giderdim. DAEŞ'in Tedmur'a saldıracağı söylentileri ilçede yayılmıştı ve saldırıdan tam 2 hafta önce Habib, DAEŞ'in Tedmur'a saldırmak için geldiğini bana haber verdi. Söylentinin doğru olup olmadığını sorduğumda bana Esed'in bizzat kendisini çağırdığını ve DAEŞ'in Tedmur'a saldırdığında ilçeden güvenli şekilde çekilmek için bir plan hazırlamasını kendisinden istediğini söyledi. Bana rejime bağlı güçlerin Tedmur'u DAEŞ'e teslim ettikten birkaç ay sonra ilçenin geri alacağını, ancak bunun bir anlaşma olmadığını aksine Esed'in DAEŞ'in Tedmur'a saldırmasını dünyaya 'DAEŞ'in Tedmur'u aldığını ve Aleviler ile Hristiyanları öldüreceğini göstermek için' kullandığını anlattı. Böylece DAEŞ'in katliam yapması ve ilçedeki tarihi eserleri yıkması dünya kamuoyunu etkiledi ve Suriye devrimi şeytanlaştırıldı. Esed ise DAEŞ ve Suriye devriminin Suriye'deki tarihi eserleri yıktığını ve Hristiyanları ile Alevileri katlettiğini dünyaya duyurarak, dünyanın DAEŞ'e karşı mücadele etmek konusunda yanında yer almasını sağladı."

Nasır, Esed rejiminin DAEŞ'in Tedmur'a saldırmasından önce güvenlik güçlerini Suhna kasabasından çektiğini, askerlerini de DAEŞ'le olan bütün cephelerden çektiğini, böylece DAEŞ'i Tedmur'a saldırmak için teşvik ettiğine dikkati çekti.

Eski Başsavcı, DAEŞ'in Tedmur'a girmesinden sonra ilçenin tiyatrosunda onlarca İranlıyı idam ettiğine dair haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Nasır, DAEŞ'in Tedmur'a girmesinden 2 hafta önce ilçede hiçbir İranlı kalmadığını belirterek, "Tedmur tiyatrosunda öldürülenlerin hepsi, rejimin bölgeyi boşaltırken arkasına bıraktığı basit askerler ve halk komitesi üyelerinden oluşuyordu. Rejim onları, 'DAEŞ'in katliamına bakın' diyebilmek için bırakmıştı. Esed'i Tedmur tiyatrosunda öldürülen tek bir İranlının ismini vermeye çağırıyorum. Bu iddialar yalandır" şeklinde konuştu.

"Rusya ve rejim Tedmur'da katliam yaptı"

Rusya'nın Tedmur olaylarında rolü olup olmadığı sorusuna Nasır, şöyle yanıt verdi:

"Rejimin ilçeyi savaşmadan DAEŞ'e bırakmasından önce ilçede rejime ait çeşitli silah, füze ve tanklarıyla donatılmış 18 binden fazla askeri olduğunu söylemek isterim. Buna karşın, emniyet raporları ve halkın verdiği bilgilere göre, DAEŞ saldırıyı 600 militanıyla gerçekleştirdi. Beşşar Esed, DAEŞ'le çarpışmadan binlerce askerini geri çekilme emrini vererek Humus yolu üzerindeki T4 askeri havaalanına yerleştirdi. Tuğgeneral Malik Habib bana Rusya'nın Esed'e DAEŞ'in Tedmur'un kontrolünü ele geçireceği ve Hıristiyanların yaşadığı El-Kuryeteyn, Mehin ve Saded köylerine doğru hareket etmeye başlayacağı an, Hıristiyanları korumak amacıyla müdahalede bulunacağı ve savaşa gireceği söylediğini teyit etti. Dünyaya ve hukuk örgütlerine sesleniyorum: Rusya ve rejime bağlı güçler Tedmur'da katliam yaptı. Ancak dünya sadece DAEŞ'in ilçeye girdiğini ve bazı tarihi eserleri yıktığını biliyor. DAEŞ'in Zafer Kemeri ve Bel Mabedi'ni havaya uçurduğu doğru. Ancak Rusya'nın savaş uçakları DAEŞ'in yıktığının fazlasını yıktı."

Nasır, Rus savaş uçaklarının tarihi şehri tamamen yıktığını, rejim güçlerinin attığı varil bombalarının da Ulusal Müze ve tarihi alanları yıktığını hatırlatarak, şunları vurguladı:

"Rusya'nın Tedmur'da DAEŞ'i hedef almadığını ve sivilleri öldürdüğünü vurgulamak isterim. Rusya, binlerce füze, misket bombası, rejim varil bombaları attı. Ancak DAEŞ'in ilçeyi ele geçirmesinin ardından hiçbiri DAEŞ militanlarını vurmadı. Aksine binlerce sivili vurdu. Binlerce kişinin evlerinden olmasına neden oldu. İnsanlar evlerinin yıkıntılarının altında can verdi. Bunlar olurken, yanlışlık veya tesadüf dışında bir DAEŞ militanı bile öldürülmedi. Rusya Tedmur'u geri almayı amaçlamadı. Bu bilgi yalandır."

"Esed DAEŞ'in İslam Ordusu'nu muhasaraya almasını sağlayacaktı"

Tedmur'dan çıktıktan sonra orada görev yapan tüm subay ve yetkililerle Humus'ta bir araya geldiklerini ve durumu değerlendirdiklerini belirten Nasır, "Tedmur'da yaşanan onca yıkımın ardından, Esed ve Rusya'nın Tedmur'u haritadan silmeyi, halkını evsiz bırakmayı, Sünni Araplar ortadan kaldırıldıktan sonra Suriye sahilinden başlayıp Humus, Irak ve İran'a uzanan yolu açmayı hedeflediği sonucuna vardık. Bu bölge petrol kuyularıyla dolu ve Tedmur yok edilirse güvenli hale gelecek. Esed'in bölgeyi DAEŞ'e bırakmasının ardından yatan gerçek ve stratejik hedef bu" diye konuştu.

Nasır, Tedmur'daki güvenlik komitesinde DAEŞ'in 12 Mayıs 2015'te Tedmur ile ona bağlı Suhna kasabasına saldıracağı bilgisini aldıklarını belirtti. Beşşar Esed'i de bu konuda bilgilendirdiklerini bildiren Nasır, buna karşın Esed'in Tedmur'u savunmak için herhangi bir plan hazırlamak ve askeri destek göndermek yerine, DAEŞ'in Suhna ve ardından Tedmur'a girmesine alan açmak için bölgedeki askeri güçleri Suhna'dan çıkardığına işaret etti. Nasır, Esed'in bir diğer hedefini şu şekilde tarif etti:

"Askeri İstihbarat Şube Başkanı Tuğgeneral Malik Habib'in bana bildirdiğine göre Esed, DAEŞ saldırdığı anda hemen Tedmur'dan çekilmek için bir plan geliştirmesi ve depoların ağır silahlarla doldurulması talimatını vermişti. Böylece DAEŞ'in Tedmur'u kontrol altına aldıktan sonra yolunu açacak, Kalemun'a ulaştıracak silahlara sahip olmasını ve Şam'ı kuşatan Guta'daki İslam Ordusu'nu muhasara altına almasını sağlayacaktı. Böylece herkesi birbirine kırdıracaktı"

 • 4
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
 • 5
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)

'En büyük düşmanımız Rusya'

Norveç istihbaratanın ülkenin güvenliğine ilişkin hazırladığı raporda Rusya'nın Norveç için tehdit unsuru olduğu kaydedildi.
Norveç Emniyet Teşkilatı Gizli Servisi'nin (PST) Norveç'in güvenliğine ilişkin hazırladığı raporda Rusya'nın Norveç için tehdit unsuru olduğu kaydedildi. Raporda, Rusya'nın Norveç'ten istihbarat bilgileri edindiği iddia edildi.

RUSYA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Rusya'nın Oslo Büyükelçiliği rapora sert tepki gösterdi.

"BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI"

Elçilik, Norveç Emniyet Teşkilatı Gizli Servisi'nin iddialarının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, "Norveç'teki Rus istihbaratının Norveç'ten istihbarat bilgisi sızdırdığı iddia ediliyor. Bu iddialar, iki ülke iyi ilişkiler içerisindeyken dile getiriliyor. Özellikle de, Rusya'dan Norveç'e gelen sığınmacıların iadesi meselelerin tartışıldığı hengamede." şeklinde açıklamalarda bulundu.

"RUSYA'NIN İMAJI KÖTÜ GÖSTERMEK İSTENİLDİ"

Büyükelçilik, Norveç ve Rusya ilişkisinin iyi olmasına rağmen Rusya'nın imajını kötü göstermek istenildiğini açıkladı. İddialarla, Rusya'ya Soğuk Savaş günlerine dönmesi konusunda baskı yapıldığı iddia edildi. Ancak Norveç istihbaratı iddiayı reddetti.

 • 6
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)

Merkez Valisi Ahmet Pek tutuklandı

Selam Tevhid'de kumpas soruşturması kapsamında, aralarında merkez valisi Ahmet Pek'in de bulunduğu 6 kişi tutuklandı.
Selam Kumpası'nın Ankara ayağına ilişkin İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında EGM eski Genel Müdür Yardımcısı ve Merkez Valisi Ahmet Pek'in de bulunduğu 6 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emniyetteki işlemleri bugün tamamlanan şüpheliler, bu sabah İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Başsavcı Vekili Fidan tarafından savcılık işlemleri yapılan 17 şüphelinin Türk Ceza Kanunu'nun 328, 314, 312. maddeleri kapsamında tutuklamaları talep edildi.

Başsavcı Vekili, TEM Daire eski Başkanı Cihangir Çelik dahil 8 kişi hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama emri düzenlenmesini talep etti. Şüphelilerin hakimlik sorguları akşam saatlerinde tamamlandı.

İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimi Recep Uyanık; EGM eski Genel Müdür Yardımcısı ve Merkez Valisi Ahmet Pek. İsmail Kılınç. İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay bulduk. Emniyet Müdürü Zafer Kahraman. Ankara TEM eski Müdürü Ayhan Koç ve Emniyet Müdürü Hamza Bayındır'ı tutukladı.

11 kişi serbest kalırken şüpheliler Mustafa Karataş ve Harun Ağa hakkında ise adli kontrol ve yurtdışı yasağı konuldu.

Savcılığın kaçan şüphelilere yönelik yakalama kararı talebinin ayrıca değerlendirileceği öğrenildi.

 • 7
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15.02.2016)

20 ülkeden askeri birlikler yolda

Suudi Arabistan'ın Ra'du'ş Şimal (Kuzeyin Gök Gürültüsü) ismiyle düzenlediği askeri tatbikata katılacak 20 Arap ve İslam ülkesinden askeri birliklerin, ilerleyen saatlerde ülkeye ulaşmasının beklendiği bildirildi.
Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA'nın haberine göre, "bölge tarihinin en büyük askeri tatbikatı" olarak nitelendirilen tatbikat için hazırlıklar son hızla devam ediyor. 20 Arap ve İslam ülkesinin yanı sıra El-Cezire Kalkanı Gücü'nden birliklerin katılacağı tatbikat, Suudi Arabistan'ın kuzeyindeki Hafer el-Batın iline bağlı Kral Halid Askeri bölgesinde yapılacak.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Bahreyn, Senegal, Sudan, Kuveyt, Maldivler, Fas, Pakistan, Çad, Tunus, Komorlar, Cibuti, Umman Sultanlığı, Katar, Mısır, Moritanya, Mauritius'un yanı sıra El-Cezire Kalkanı Gücü'nün katılacağı tatbikat, ülke sayısının fazlalığı, gelişmiş teknoloji ürünü silahların kullanılması, hava savunma sistemleri ve deniz kuvvetlerinin de iştirakiyle bu zamana kadar gerçekleştirilmiş en büyük tatbikat olma özelliğini taşıyor.

Tatbikatla Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin, bölge istikrarı ve barışını korumak, karşılaşılan tüm zorluklarla başa çıkmak için yekvücut oldukları mesajını vermek istediği belirtiliyor.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed bin Hasan Asiri, ay başında yaptığı açıklamada, Ra'du'ş Şimal'in, katılımcı ülkelerle bilgi alışverişi ve koordine düzeyinin artırılacağı bir tatbikat olacağını duyurmuştu.

BİZE ULAŞIN