Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

HOLLANDE: "ESAD SURİYE'NİN GELECEĞİ OLAMAZ"

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: "DAEŞ'e karşı yürütülen hava operasyonları yoğunlaştırılacak.Madaya gibi kuşatılmış şehirlerden gelen dayanılmaz fotoğrafların da gösterdiği gibi Beşar Esed'in Suriye'nin geleceği olamayacağını biliyoruz"

Elysee Sarayı'nda Paris'te görev yapan büyükelçilere hitaben konuşma yapan Hollande, terörle mücadelede uluslararası işbirliği ve Avrupa'daki sığınmacı sorununa değindi.

DAEŞ'in bölgede gücünün azalmaya başladığını söyleyen Hollande, "Günden güne bu terörist ordu toprak, gelir kaynağı ve insan gücü kaybederek zayıflıyor. Hava operasyonları yoğunlaştırılacak. Aynı zamanda bölgedeki harekatların komutası da güçlendirilecek" dedi.

Suriye'nin kuşatma altındaki Madaya kentinde yaşanan insanlık dramına da değinen Hollande, "Madaya gibi kuşatılmış şehirlerden gelen dayanılmaz fotoğrafların da gösterdiği gibi Beşar Esed'in Suriye'nin geleceği olamayacağını biliyoruz" diye konuştu.

Suriye krizini sona erdirecek siyasi görüşmelerin, ülkenin gelecekteki yönetimi ile ilgili net bir sonucu olması gerektiğine işaret eden Hollande, 2016 yılının Suriye için çözüm yılı olmasının önemine işaret etti.

SIĞINMACI AKINI

Avrupa'nın, bölgeye gelen sığınmacı akınıyla büyük bir kriz yaşadığına dikkati çeken Hollande, Avrupa dışındaki ülkelere de sığınmacı sorunu konusunda yardım edilmesi gerektiğini belirtti.

Hollande, "Bu konuda Türkiye'ye yardım edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve sınırların korunması konusundaki yükümlülüklere vurgu yapmak istiyorum. Bu aynı zamanda Lübnan ve Ürdün'ü de kapsıyor" şeklinde konuştu.

Avrupa'nın şüpheli tüm hareketlerin tespit edilmesi konusunda organize olması gerektiğini vurgulayan Hollande, "Tüm devletler topraklarındaki güvenliği arttırmalı" ifadelerini kullandı.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

RUS ASKERLERİ SINIRIMIZA KONUŞLANDI

Esad rejimi ile terör örgütü PYD'yi Haseke'de buluşturan Rusya, dün Kamışlı'ya 100 asker indirdi. PYD - Esad - Rusya ittifakı deşifre oldu.

Rusya önceki gün Esad rejimi ve terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD kontrolündeki Haseke'nin Kamışlı ilçesine 100 asker gönderdi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, önceki sabah 100 Rus askerinin Suriye'ye ait askeri uçakla Kamışlı havaalanına geldiği belirtildi. Açıklamaya göre, askerler buradan, PYD ve Esad güçlerinin koruması altında Kamışlı'nın güneyinde bulunan Terteb Tepesi'ndeki 154. Alay'a götürüldü. Böylelikle Esad - PYD ve Rusya ittifakı bir kez daha gün yüzüne çıkmış oldu.

REJİM KORUMASI

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamaya göre, önceki sabah 100 Rus askeri PYD ve rejim askerlerinin koruması altında Haseke'nin Kamışlı ilçesine geldi. Rus askerlerinin terör örgütü PYD'nin kontrolündeki alanlarda değil, rejimin hâkimiyetindeki bölgelerde konuşlandırılması bekleniyor. Radar, anti-radar sistemleri ve topçu taburlarının bulunduğu 154. Alay, Esad rejimi kontrolündeki Kamışlı havaalanını koruyor.

KOMİTE AÇIKLADI

Daha önce de, Rusya'nın talebiyle Haseke'de yapılan rejim - PYD - PKK görüşmesinden sonra 250 Rus askerinin Kamışlı'ya yerleştiği iddia edilmişti. Geçen hafta içi Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) Esad rejiminin İçişleri Bakanı İbrahim el Şaar'ın Haseke'de terör örgütü PYD ve Kandil'den gelen bir heyetle görüştüğünü açıklamıştı. Bu dikkat çeken yakın temasın daha sonra Rusya'nın talebiyle PYD'yi rejimin bir parçası haline getirmek istediği için gerçekleştiği öğrenilmişti. İşte bu görüşmeden sadece 3 gün sonra Rusya Haseke'nin Kamışlı ilçesine asker göndermeye başladı.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

UÇAK KRİZİNE ABD'Lİ ARA BULUCU

Türkiye ile Rusya arasında krizin etkilerini azaltmak, siyasi ilişkileri onarmak ve tarafları barıştırmak için ABD'nin devreye girdiği iddia edildi. Haberi strateji kuruluşu Stratfor verdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'ın devrede olduğunu açıkladı. Avrupa turu kapsamında Nuland'ın hafta sonunda Rusya'nın Baltık kıyısındaki şehri Kaliningrad'ta Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dış politika danışmanlarından Vladislav Surkov ile görüştüğü vurgulandı. Surkov, başbakan yardımcılığı görevinden sonra Kremlin'de başkanın yardımcısı olarak çalışmaya başlamış etkin bir isim olarak biliniyor.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

ALMANYA'YA VİZESİZ SEYAHAT EKİM 2016'DA BAŞLIYOR

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, muhtemelen Ekim 2016'da Türkiye ile Almanya arasında vizesiz gidiş geliş imkanının sağlanmış olacağını belirtti

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türk vatandaşlarının Almanya'yavizesiz seyahati ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Elitaş, Avrupa Birliği'nin öngördüğü programların hayata geçirilmesiyle muhtemelen Ekim 2016'da Türkiye ile Almanya arasında vizesiz gidiş geliş imkanının sağlanmış olacağını belirtti.

Almanya'da çeşitli temaslarda bulunan Elitaş, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Köln kentindeki genel merkezinde vatandaşlara hitap etti. Bakan Elitaş, "Geçen sene TBMM'de kabul ettiğimiz geri kabul anlaşmasıyla ilgili sürecin devamı ve Avrupa Birliği'nin önümüze koyduğu çeşitli programların hayata geçirilmesiyle birlikte muhtemelen Ekim 2016 yılında Türkiye ile Almanya arasında bir vizesiz gidiş geliş imkanı da sağlanmış olacak. Bu da bizim Avrupa'ya entegrasyonumuz konusunda önemli bir gelişmeyi de beraberinde getirmiş olacak" ifadesini kullandı.

Elitaş, İngiltere'nin, bilindiği gibi AB'ye giriş sürecinde Türkiye'ye başından beri olumlu şekilde destek verdiğini aktararak, Almanya'nın da başta Türkiye'yi desteklediğini ancak sonradan sınırlı üyelik gibi konuların ortaya çıkmasının AB sürecini olumsuz etkilediğini kaydetti.
"2015 yılının ikinci yarısı ve 2016 yılının başından itibaren Almanya da AB'ye girişimiz konusunda biraz daha yaklaşımını, görüşlerini değiştirmeye başladı" yorumunu yapan Elitaş, şöyle devam etti: "Öncesinde Fransa, yine Almanya gibi farklı düşünce içerisindeydi ama gördüğümüz kadarıyla AB'nin büyük ülkeleri, söz sahibi olan ülkeler, etkili olan ülkeler Türkiye'nin AB yolunda gösterdiği faaliyete, attığı adıma ve bu konudaki inançlı davranışa olumlu bir yaklaşımda olacaklarını ümit ediyoruz."

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

YETERİ KADAR REZERVİMİZ VAR

Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Vladimir Demçişin, Ukrayna'nın yeteri kadar doğalgaz rezervi olduğunu söyleyerek, şimdilik Rusya'dan doğalgaz almayacaklarını bildirdi.

Basına açıklama yapan Demçişin, Ukrayna'nın Rusya'dan doğalgaz satın almaya ihtiyacının bulunmadığını belirtti.

Şubat ayında doğalgaz rezerv durumuna bakarak satın alma konusunu yeniden değerlendireceklerini ifade eden Demçişin, "Doğalgaz satın almamız, depolarımızın hacmini arttırmamıza bağlı. Depo hacmini 120-130 milyon metreküp arttırabiliriz. Şimdilik rezervimiz var" şeklinde konuştu.

Bir süre önce Başbakan Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna'nın, Avrupa Birliği'nden, Rusya'nın teklif ettiği fiyattan daha ucuza doğalgaz aldığını söylemiş, kışı geçirmek için yeterli doğalgaz depoladıklarını ifade etmişti. Yatsenyuk, Ukrayna'da depolanan doğalgaz miktarının geçen yıla kıyasla 2,3 milyar metreküp artışla 13 milyar metreküpe ulaştığını bildirmişti.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

RUSYA'NIN SALDIRILARINDA 1000 SİVİL ÖLDÜ


Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin raporuna göre, Rusya'nın Suriye'de 4 ay önce başlattığı hava saldırılarında ölen sivil sayısı bini aştı. Hayatını kaybeden bin 15 sivilin 200'den fazlasının çocuk olduğu belirtildi. Öte yandan İngiliz Telegraph gazetesi, BM'nin Batılı ülkelere Suriye'de açlığa terk edilmiş yaklaşık 2 milyon kişiye havadan insani yardımda bulunmasına izin verdiğini duyurdu. Aralık ayından beri açlıktan 51 kişinin öldüğü Madaya kasabasını hatırlatan gazeteye göre, BM İnsani İşler Sekreteri Stephen O'Brien, İngiliz hükümetine "Esad rejiminden izin almaya gerek yok" dedi.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(21.01.2016)

'PEŞMERGE VE PKK, KUZEY IRAK'TA ARAP KÖYLERİNİ YIKTI'

Uluslararası Af Örgütü, Irak'ın kuzeyinde peşmerge ile PKK'nın Arap köylerinde binlerce evi planlı şekilde yıkarak halkı göçe zorladığını ortaya çıkardı

Geçtiğimiz yıl yayımladığı raporlarda YPG'nin Suriye'de DAEŞ'in elinden aldığı bölgelerde Türkmen ve Araplara yönelik uyguladığı etnik temizliği gözler önüne seren Uluslararası Af Örgütü, Irak'ta peşmerge güçleriyle PKK'nın bölgedeki Arap köylerini yıktığını belgeleyen bir rapor hazırladı.

Rapora göre, peşmerge güçleri Irak'ın kuzeyinde DAEŞ'ten temizlediği bölgelerde Arapların yaşadığı köylerdeki binlerce evi, 2014'te boşaltarak yağmalandı ve buldozerlerle dümdüz etti.

Bölgedeki 13 köy ve kasabada zorla yerlerinden edilen 100'den fazla görgü tanığıyla görüşen Af Örgütü araştırmacısı Donatella Rovera, peşmergelerin güvenlik gerekçesiyle Arapları bölgeden gönderdiğini, daha sonra geri dönmelerine izin vermediklerini aktardı.

Peşmergelerin bu yağma ve yıkımları, bölgede koordineli oldukları Yezidi militanların yanı sıra Suriye ve Türkiye'den gelen terör gruplarıyla (PKK ve YPG) birlikte gerçekleştirdiği de raporda kaydedildi.

BİZE ULAŞIN