Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

Belçika'da patlama

Belçika'da polis operasyonu esnasında iki patlama sesi duyuldu.

Belçika'nın başkenti Brüksel'i kana bulayan saldırıların ardından Schaerbeek semtinde büyük bir operasyon düzenlendi. Baskında patlama sesi duyulurken, bir kişinin "etkisiz hale getirildiği" belirtildi.

Belçika medyasında yer alan bu iddialara ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 22 Mart sabahı havalimanı ve metro istasyonunda düzenlenen intihar saldırılarında; üçü canlı bomba, 34 kişi hayatını kaybetmiş, 270 kişi de yaralanmıştı.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

Kim Jong Un: Küle çeviririm

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Seul'un Pyonyang'a meydan okuması halinde Güney Kore'yi küle çevirmekle tehdit etti.

Kuzey Kore Merkez haber Ajansı'nın (KCNA) aktardığına göre, büyük topçu tatbikatına katılan Kim'in 'hedef'inde Güney Kore vardı. Kim, Güney Kore'nin Kuzey Kore'ye meydan okuması halinde 'düşman kardeşi'ni 'çöpe ve küle' çevirmeye 'yemin etti.' Haberde ayrıca, Kim'in de katıldığı tatbikata, Güney Kore'nin başkenti Seul'deki devlet binalarına düzenlenecek saldırıların simülasyonlarının da dahil olduğu aktarıldı.
Kim'in bu açıklamaları ABD ve Güney Kore'nin ortak tatbikatının başlamasının hemen ardından gelmesiyle de dikkat çekti. Zira geçen hafta Pyongyang yönetimi, Güney Kore ve ABD'nin bölgede geniş kapsamlı ortak tatbikat başlatmasına sert tepki göstermiş, Washington ile Seul hükümetlerine karşınükleer silah kullanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Kuzey Kore ayrıca, geçen hafta Sukchon kentinden iki orta menzilli Rodong balistik füzesi fırlatmıştı. Fırlatılan ilk füze, 800 kilometre mesafe aldıktan sonra Japon Denizi'ne düşmüştü. İlkinden 22 dakika sonra yine Sukchon kentinden fırlatılan ikinci füzenin, 17. kilometrede radardan kaybolduğu bildirilmişti. Seul ise orduya Pyogyang'ın provokasyonlarıyla mücadele etme talimatı vermişti.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

İran'dan ABD'ye füze yaptırımı resti

ABD'nin İran'ın füze programıyla ilgili İranlı bazı şirketler ve kişiler hakkında yeni yaptırım kararı almasına tepki gösteren Tahran yönetimi, füze kapasitesini daha da güçlendireceğini belirtti.

Konuya ilişkin konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, İran'ın füze programının "tamamen savunma amaçlı" olduğunu savunarak, " Herhangi bir eylem, İran'ı savunma kapasitesini arttıracak meşru hakkından alıkoyamaz" dedi.

İran'ın füze alanındaki çalışmalarının dünya güçleri ile sağlanan nükleer anlaşmaya aykırılık oluşturmadığını söyleyen Sözcü, füze denemelerinin BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına da aykırı olmadığını savundu.

İranlı Sözcü, "İran'ın savunma programına yönelik ABD'nin her türlü müdahaleci tavrına karşılık füze kapasitelerini daha da güçlendirerek yanıt vereceklerini" kaydetti.

ABD Hazine Bakanlığı, dün İran'ın füze programıyla ilişkisi olduğu gerekçesiyle bazı kurum ve kişileri yaptırım kapsamına aldığını duyurmuştu.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

Kuzey Irak'a hava harekatı

TSK'nın düzenlediği hava harekatıyla PKK hedefleri vuruldu

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'taki Avaşin/Basyan bölgesindeki PKK hedeflerine hava harekatı düzenlendiğini ve hedeflerin tam isabetle vurulduğunu açıkladı.

Açıklamada "24 Mart 2016 tarihinde saat 16:00 - 16:30 saatleri arasında, alınan bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucunda Irak kuzeyinde bulunan Avaşin/Basyan bölgesindeki hedeflere (mühimmat deposu, korugan ve sığınaklar) 6 Hava aracı ile (F-16 ve F-4 2020 savaş uçakları) hava harekatı düzenlenmiş; tespit edilen hedefler tam isabetle imha edilmiştir" denildi.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

Fransa dinlemedi bombalar patladı

Independent'a konuşan bir Türk yetkili Ankara'nın Fransa'yı da kasımda 130 kişinin öldüğü saldırıdan önce uyardığını açıkladı. Belçika'nın güvenlik zafiyeti ise Batı basınında günün konusuydu

ANKARA, PARİS'İ DE UYARMIŞ

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 31 kişinin öldüğü terör saldırılarının faillerinden İbrahim el Bakravi hakkında Türkiye'nin Belçika ve Hollanda hükümetine yaptığı uyarı, Batı basınında geniş yer buldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önceki gün yaptığı açıklamalara geniş yer veren Avrupa basını, Belçika'nın güvenlik ve istihbarat zafiyetlerini haberleştirdi.

PARİS BOMBACISINI DA SALDILAR

İngiliz Independent gazetesindeki haberde "Görünen o ki Belçikalı yetkililer, Interpol'ün kırmızı bülten ile aradığı ve Türkiye'nin sınır dışı ettiği Bakravi'yi kayıt altına almamış. Belçika ve Hollanda, Bakravi'nin 14 Haziran'da sınır dışı edildiğini doğruluyor. Ancak Belçika, uyarılara rağmen herhangi bir terör bağlantısı olmadığı gerekçesiyle Bakravi'yi serbest bırakmış. Ayrıca 2 kardeşin suç dosyaları bir hayli kabarık olmasına rağmen önlem alınmamış" denildi. Aynı haberde ayrıca ismi açıklanmayan bir Türki yetkilinin açıklamalarına da yer verildi. Türk yetkili, Fransa'nın başkenti Paris'te 13 Kasım'da yine DAEŞ tarafından düzenlenen ve 130 kişinin can verdiği saldırılardan önce de Türkiye'nin Fransız yetkilileri uyardığını aktardı. Dün yayımlanan haberde, kanlı saldırılardan önce Fransa'nın 2 kez uyarıldığını söyleyen Türk yetkilinin, "Paris saldırılarından önce Fransa'yı uyarmıştık. Şimdi de bu (Brüksel saldırısı) gerçekleşti. İnanılır gibi değil" ifadelerine yer verildi. Türkiye, Paris saldırganlarından Brahim Abdeslam'ı Suriye'ye girmeye çalışırken yakalamıştı. Belçikalı yetkililer, kendilerine iade edilen Abdeslam'ı kısa bir sorgunun ardından serbest bırakmıştı. Belçika'nın terör bağlantısı kuramadığı Abdeslam, Paris saldırılarında aktif rol almıştı.

2 KEZ GÖNDERİLDİ

İngiliz Reuters ajansına ismini açıklamadan konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise Brüksel bombacısı İbrahim el Bakravi'nin Türkiye'den geçen yıl 2 kez sınır dışı edildiğini söyledi. Türk yetkilinin verdiği bilgilere göre ilk sınır dışı işlemi haziranda, ikincisi de ağustosta yaşandı. İngiliz Financial Times gazetesi de "Ankara'nın erken uyarısı, Belçika için siyasi bir mahcubiyete dönüşebilir" yorumunda bulundu.

Hollanda Adalet Bakanı Ard van der Steur da Türkiye'nin Bakravi'yi sınır dışı ettiğini doğruladı.

Bu arada dün Ankara Ulus'taki bir otele düzenlenen baskında, terör örgütü DAEŞ üyesi Mohammed Hassan Abbas gözaltına alındı. Kuveyt asıllı İngiliz vatandaşı teröristin, Belçika'dan sonra İngiltere'de de benzer bir eylem için bilgi taşıyan kurye olabileceği kaydedildi.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

400 DAEŞ militanı Avrupa'ya sızdı

AP ajansının özel haberine göre terör örgütü DAEŞ, 400 militanını terör eylemleri düzenlemeleri için özel olarak eğitip Avrupa'ya gönderdi. Europol Direktörü de 5 bin militanın sanılandan çok daha tehlikeli olduğunu söyledi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de üç gün önce 31 kişinin öldürüldüğü terör saldırılarının yankıları sürerken Avrupa'daki DAEŞ militanları hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. ABD merkezli Associated Press (AP) ajansının özel haberine göre DAEŞ terör örgütü, en az 400 militanı eğitip terör eylemleri düzenlemek üzere Avrupa ülkelerine gönderdi.

AP'nin Avrupa ve Iraklı istihbarat yetkilileriyle Fransız bir milletvekiline dayandırarak yayımladığı haberinde örgütün Avrupa'ya karşı düzenlenecek saldırılar için özel kamplar bulunduğu belirtildi. AP'ye konuşan yetkililer, birbirine bağlı terör hücreleri olarak çeşitli ülkelere gönderilen militanlara doğru zamanı ve doğru yeri bulduklarında eylem düzenlemeleri için emir verildiğini söyledi.

13 Kasım'da Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırıları düzenleyen teröristlerden birinin de Avrupa'ya 90 militandan oluşan bir grupla girdiği ileri sürülmüştü. Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) Direktörü Rob Wainwright ise DAEŞ içerisindeki 5 bin militanın aslında daha önce bilinenden çok daha tehlikeli olduğunu açıkladı. Eurupol, DAEŞ'in "dış eylemler komutanlığı" kurduğunu ve farklı ülkelerde eylemde bulunacaklar için savaş stratejileri gibi özel eğitim verdiğini kaydetmişti.

Irak ve Suriye'de DAEŞ'e katılan yaklaşık 10 bin ABD ve Avrupalı yabancı militanın olduğu biliniyor. Iraqinews'ün haberine göre ise yabancı savaşçılardan 4 bin 500'ü Irak ya da Suriye'de öldürüldü.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.03.2016)

İsviçre, Belçika'ya uçak ve tren seferlerini durdurdu

İsviçre hava yolları SWISS'ten yapılan açıklamaya göre, firma bu akşamdan itibaren Pazartesi gününe kadar Belçika'nın bütün şehirlerine olan seferlerini güvenlik gerekçesi ile durdurduğunu açıkladı.

İsviçre Tren yolları CFF de aynı şekilde Pazartesi gününe kadar Belçika'nın bir çok şehrine gidecek olan direkt ve aktarmalı seferlerini iptal ettiğini duyurdu.

BİZE ULAŞIN