Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

Rusya: YPG katılmadan anlaşmaya varılması imkânsız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre'de gerçekleşecek olan Suriye barış görüşmelerine ilişkin olarak, "Suriye'de barış görüşmelerine YPG katılmadan anlaşmaya varılması imkânsız" açıklaması yaptı. Türkiye ise YPG'nin müzakerelerde Esad heyetinde olmasından yana

Mevlüt Çavuşoğlu: YPG müzakerelerde Esad heyetinde olsun

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da düzenlenen "Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı"nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Riyad'da muhalefetin, müzakere heyetini belirlediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bu süreçte bazı ülkelerin muhalefeti sulandırmaya yönelik çabaları var. Özellikle YPG gibi terör örgütlerinin de muhalefetin içinde yer almasını istemek süreci akamete uğratmaktır. Muhalefet, YPG ve rejim yanlısı sözde muhalefetin aralarında olmasını istemiyor. Rejimin kuklası olan isimler çok istiyorlarsa rejim tarafından heyete katılabilir" dedi. Öte yandan sabah saatlerinde basın toplantısı yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise PYD'nin masada olmadığı bir toplantıdan sonuç alamayız açıklamasında bulundu.


LAVROV: YPG KATILMAZSA TOPLANTIDAN SONUÇ ALAMAYIZ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 2015'e dair dış politika değerlendirmesi yapacağı yıllık basın toplantısında, "Suriye'de süren savaşın sona ermesi için Cenevre'de yapılacak toplantıya PYD'nin katılmaması, bu toplantıdan beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Cenevre'deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük bir hata olur, ancak buna rağmen toplantıya Kürtlerin davet edilmesi konusunda ısrarcı olmayacağız." diye konuştu.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

20 bin Türkmen'e soykırım tehdidi

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa, rejimin Rabia kentini ele geçirmesinin ardından Yamadı'daki 20 bin mültecinin Türkiye'ye taşınacağını açıkladı.

Suriye'de Rusya'nın havadan, Hizbullah'ın karadan desteklediği rejim ordusunun, Bayırbucak Türkmenleri'nin elinde bulunan Rabia kentini ele geçirmesinin ardından, bölgede büyük hareketlilik başladı. Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa konuyla ilgili olarak AKŞAM'a konuştu. Abdurrahman Mustafa şunları kaydetti:


ETNİK TEMİZLİK YAPILIYOR

30 Eylül'de Rusya'nın Suriye'de yaşananlara müdahil olmasıyla birlikte Bayırbucak bölgesi ve Türkmen Dağı'na eşi benzeri görülmemiş bir müdahale oldu. Bugün dünyanın en süper güçlerinden biri olan Rusya'yla bizim mücadele etmemize savaş demek doğru olmaz. Bu Türkmenlere karşı etnik bir temizliktir. Nasıl Kızıldağ veya Türkmen Dağı dediğimiz yer büyük stratejik önem taşıyorsa, şimdi de Rabia dediğimiz yer stratejik bir noktadır. Orada bizim gençlerimizin direnişi hali hazırda devam ediyor. Tamamen kaybedilmiş değil.


DÜŞMANIN MENZİLİNDE

Rabia'nın düşmesi artık Bayır Bucak'ın tamamen düşmanın menziline girmesi anlamına gelir. Zaten çok dar bir alanda mücadelemizi sürdürüyoruz. Ancak, bildiğiniz üzere Rabia'ya çok yakın mesafede sivillerin yaşadığı Yamadı Kampı bulunuyor.

BÜYÜK ENDİŞE VAR

Yamadı kampında şu anda 20 bine yakın sivil bulunuyor. Ancak bu ruslar sivil, çocuk, yaşlı, kadın, erkek ya da okul, camii ayrımı yapmadan vuruyorlar. Bu nedenle çok büyük tedirginlik bulunuyor. Kampta kalanların, bir sonraki hedefin burası olabileceği yönünde bir endişesi var. O nedenle Türkiye ile birlikte bazı projeler üzerinde çalışıyoruz.

Rusya denizden vurdu

Rusya, Akdeniz'de konuşlu savaş gemisinden fırlattığı füzelerle Suriye'nin İdlib İline bağlı Salkin Kasabası'nı da vurdu. Saldırıda 20 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

55 bin nüfuslu

Füzeler nedeniyle meydana gelen patlamanın sesleri, Reyhanlı'dan da duyuldu. Salkin Kasabası'nda 55 bin kişinin yaşadığı ve kasaba çevresinde iç savaştan kaçarak güvenli olarak gördükleri bölgede çadırlarda yaşayan Suriyelilerin de bulunduğu da ifade edildi.

Ankara devrede

Abdurrahman Mustafa: Ben şu anda Yayladağ'da bu ayarlamaları yapmaya çalışıyorum. Kamptaki yaklaşık 20 bin kişiyi Türkiye tarafına almak için Ankara ile gerekli görüşmeleri yaptık, şimdi de Yayladağ'daki yetkililer ile hazırlık çalışmaları yapıyoruz.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

ABD'den Putin'e büyük şok! İlk kez yaptılar

Amerikan yönetimi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ilk kez doğrudan ''yolsuzluğa bulaşmakla'' suçladı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, Putin'i doğrudan hedef alarak, Kremlin'deki yolsuzluk zincirinin içinde Rus liderin de yer aldığını açıkladı.

Dün akşam BBC'de yayınlanan Panorama programında konuşan Szubin, Putin'i kastederek, ''Onun kendi dostlarını, yakın müttefiklerini nasıl zengin yaptığını ve dost görmediği ve devlet varlıklarına sahip olmayan kişileri nasıl marjinalleştirdiğini gördük. Rusya'nın enerji zenginlikleri veya diğer devlet sözleşmeleri olsun, bunu ona hizmet edenlere veriyor ve hizmet etmeyenleri uzak tutuyor. Benim için bu bir yolsuzluk'' dedi.

Amerikan yönetimi 2014 yılında Putin'in yakın çevresindeki birçok ismi yolsuzlukla suçlayarak ambargo kararı almış ve Putin'in enerji sektöründe gizli yatırımları olduğunu ileri sürmüştü. Ancak Washinton, Putin'i doğrudan yolsuzlukla suçlamaktan kaçınmıştı.

Szubin, Putin'in zenginliğinin 40 milyar doları bulduğu yolundaki 2007 tarihli gizli bir CIA raporunu soran BBC muhabirinin sorusunu yanıtsız bırakırken, Rus liderin epeyce yüklü bir gizli serveti olduğunu ise doğrulayarak şöyle dedi:

''Yıllık 110 bin dolar gibi bir maaşı olduğu sanılıyor. Bu onun servetini açıklamıyor. Uzun zamandır gerçek servetini ustalıkla gizlemeyi başarıyor''

Kremlin ise Washington'dan gelen açıklamaya anında karşılık verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ''Tüm bu suçlamalara yanıt vermemiz gerekmez, çünkü hepsi tamamen uydurma'' dedi.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

Uzaylıları öldükleri için göremiyoruz

Avustralya'da yayımlanan Astrobiology adlı dergideki makaleye göre; insanlığın uzaylılarla iletişim kuramamasının tek nedeni, Dünya dışı varlıkların hepsinin soyunun tükenmesi...

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden astrobiyologlar, uzaylıları göremediğimizi, çünkü çağlar önce yok olduklarını ileri sürdü. Bilim insanları birçok gezegende bir zamanlar hayat olduğunu ancak yaşamın bu gezegenlerde çabuk bittiğini ileri sürdü. Astrobiology isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışmaya göre; uzaylıların da aslında soyu tükendi. Uzmanlar bu gezegenlerde mikrobiyal düzeyde hayat olsa bile aşırı sıcak ve dondurucu soğuğun bakteriler için elverişsiz yaşam koşulları oluşturduğunu öne sürüyor. Bilim insanları bu yeni teoride hayatın bir gezegenin iklimini kontrol edip, gezegeni daha yaşanabilir bir yere dönüştürüp dönüştürmeyeceğini araştırıyor. Bu nedenle öncelikle 4 milyar sene önce hayat olma ihtimali olan Mars ve Venüs'te yaşamın çevre koşullarını sabit tutmakta başarısız olduğu belirtiliyor. Bu nedenle Mars'ın dondurucu bir çöl, Venüs'ün ise sıcak bir sera gibi olabileceği tahmin ediliyor. Astrobiyologlar bu gezegenlerdeki yaşamın bu hâle gelmesine asteroitlerden gelen nemli kaya yağmurlarının neden olabileceğini düşünüyor. Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde görev yapan Dr. Aditya Chopra, "Evren büyük ihtimalle yaşanabilir gezegenlerle doluydu. Birçok bilim insanı bu gezegenlerde uzaylıların yaşadığını düşünüyor" diye konuştu. "Yaşanabilir bir gezegen oluşturmak amacıyla, yeryüzündeki sıcaklığı sabit tutmak için karbondioksit gibi sera gazlarını düzenlememiz gerekiyor" diyen Chopra küresel ısınmaya karşı alınması gereken tedbirlere dikkat çekti.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

Abromoviç'ten Putin'e 35 milyon dolarlık hediye iddiası

İngiltere'de yaşayan en zengin Rus iş adamı olan, Chelsea futbol kulübünün sahibi Roman Abromoviç'in 2002'de Rusya lideri Vladimir Putin'e 35 milyon dolarlık bir yat hediye ettiği iddiası ortalığı karıştırdı.

Bir dönem devlete ait gemicilik şirketi Sovcomflot'u işleten Dmitri Skarga, BBC'ye açıklamasında 57 metre uzunluğundaki Olympia adlı yatın devrini, kendisinin yaptığını söyledi.

Skarga, "Abramoviç, yatı bir çalışanı aracılığıyla Putin'e devretti. 2002'de Mart sonunda Amsterdam'da ben de o yattaydım. Abramoviç'in temsilcisi vardı. Yatın sahibinin Roman olduğunu söyledi" dedi.

Skarga'ya göre Olympia, Putin'e bir offshore şirketi üzerinden verildi. Putin adına yatın idaresini Skarga üstlendi ve işletme masraflarıyla ilgili raporlar hazırladı.

Yatın masraflarının devlet bütçesinden ödendiğini belirten, Dmitri Skarga, devlete değil Putin'e ait olması nedeniyle geminin varlığının sır olarak tutulduğunu söyledi.Abramoviç'in avukatları iddiayı reddetti. Kremlin sözcüsü iddiaları 'hayal ürünü' olarak niteledi. Vladimir Putin BBC'nin röportaj talebini kabul etmedi.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

DAEŞ, Avrupa çapında saldırabilir

Europol, yayımladığı yeni raporunda DAEŞ'in Avrupa genelinde geniş çaplı saldırı hazırlığında olduğunu açıkladı. Raporda örgütün Fransa'ya yeniden saldırma ihtimalinin çok yüksek olduğu vurgulandı

Avrupa Polis Ofisi (Europol) Başkanı Rob Wainwright, terör örgütü DAEŞ'in Avrupa çapında planladığı olası eylemlerine dair dün hazırladıkları raporu açıkladı. DAEŞ'in geçen yıl Paris'te 13 Kasım'da düzenlediği katliamın ardından yeni savaş stratejileri geliştirdiğini vurgulayan Wainwright, Paris saldırılarının örgütün bundan sonra küresel alanda daha geniş çaplı saldırılar düzenleyeceğinin göstergesi olduğu uyarısında bulundu. DAEŞ'in olası saldırılarına karşı Avrupa devletlerinin daha yoğun bir risk altında olduğunu belirten Wainwright, örgütün özellikle Fransa'ya yeniden saldırması ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Wainwright, DAEŞ'in 2008'de Hindistan'ın Mumbai kentinde 10 ayrı noktada gerçekleşen saldırılara benzer eylemlere hazırlandığını ve örgütün ilk etapta "yumuşak hedefleri" vuracağını söyledi.

DAEŞ'TEN YENİ VİDEO
Öte yandan DAEŞ, Fransa'nın başkenti Paris'te geçen yıl gerçekleştirdiği ve 130 kişiyi öldürdüğü katliamdan günler önce çektiği propaganda videosunu dün internette yayımladı. 17 dakikalık videoda, Paris katliamını gerçekleştiren 9 teröristin konuşmaları yer aldı. Videoda konuşan Belçikalı militan Abdelhamid Abbaud, Fransa'nın Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarının intikamının alınacağını söyledi. Bataclan Konser Salonu'na saldıran militanlardan Samy Amimiour'un, "Çok yakında Champs-Elysees'de" ifadesi de videoda yer aldı. Sıradaki hedefin İngiltere olduğunun belirtildiği videonun sonunda İngiltere Başbakanı David Cameron da hedefe konuldu.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(26.01.2016)

Ruhani, Papa'dan dua istedi

İran İslam Devleti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katoliklerin Ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco'dan kendisi için dua etmesini istedi.

Hasan Ruhani, İtalya ziyaretinin ikinci gününde Roma'nın merkezindeki Vatikan'da Papa Francesco ile bir araya geldi. 16 yıl aradan sonra burayı ziyaret eden ilk İran lideri olan Ruhani ile Papa, Apostolik Saray'da yaklaşık 40 dakika görüştü. Ruhani'nin, bu ziyaretin kendisi için büyük zevk olduğunu ifade ettiği, Papa'nın ise ziyaretinden ötürü İran liderine teşekkür ederek, barış dileklerinde bulunduğu kaydedildi. İtalyan basını, 12 kişiyle Vatikan'a gelen Ruhani'nin heyetinde sadece bir kadının (çevirmen) olmasına dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN